Ektropia I Entropia Powiek

By | 10 sierpnia 2013

Najczęstszą wadą nieprawidłowego ustawienia powiek jest ektropia, inaczej wywinięcie powieki na zewnątrz. Wywinięta powieka powoduje utratę łez i wysychanie gałki ocznej. Ponieważ spojówka nie jest dostatecznie nawilżona dochodzi do jej zapalenia. O wiele rzadsza jest entropia, czyli podwinięcie powieki do wewnątrz. W takim ustawieniu rzęsy są zwrócone w kierunku gałki ocznej. Cały czas ocierając o spojówkę również powodują jej zapalenie.

Przyczyny nieprawidłowego ustawienia powiek

Wywinięcie powieki jest spowodowane przez osłabienie mięśni tkanki łącznej. Dlatego występuje najczęściej u osób w starszym wieku. Przyczyną wywinięcia powieki może być również blizna po urazie lub porażenie nerwów twarzy. Podwinięcie do wewnątrz powieki często także występuje u osób starszych. Powieki zawierają mięsień okrężny oka, który w takim przypadku kurczy się. Włókna mięśniowe znajdujące się w powiece z latami skracają się i wywijają powiekę do wewnątrz. Również blizny po oparzeniu termicznym lub chemicznym mogą powodować podwinięcie powieki.

Objawy ektropii powiek

– wywinięta dolna powieka

– zaczerwienienie i ból spojówek

– ciągłe łzawienie

Objawy entropii powiek

– podwinięta dolna powieka

– rzęsy dotykają gałki ocznej

– zaczerwienienie i ból spojówek

Leczenie nieprawidłowego ustawienia powiek

Dawny kształt powieki na ogół może być przywrócony tylko poprzez zabieg operacyjny. Przy wywinięciu trzeba usunąć fragment dolnej powieki. Dzięki temu uzyskuje się naprężenie i prawidłowe jej ustawienie. Także podwinięcie do wewnątrz powieki można leczyć operacyjnie. Mięśnie powieki, które uległy skróceniu zostają rozdzielone, natomiast mięśnie znajdujące się nieco dalej od powieki są napinane.

Co można zrobić samemu?

Urazy powiek muszą być w każdym wypadku opatrywane przez osobę fachową. Tego typu urazy zaszywa lekarz okulista. Uszkodzeń można uniknąć poprzez noszenie okularów ochronnych podczas kontaktu z chemikaliami.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W przypadku wystąpienia zapalenia spojówek z powodu wywinięcia się powieki na zewnątrz, należy koniecznie zgłosić się do okulisty. Natomiast przy podwinięciu gałki ocznej do wewnątrz do lekarza należy zgłosić się w każdym stadium choroby, ponieważ rzęsy od początku bardzo drażnią spojówkę. Leczenie operacyjne należy podjąć dopiero wtedy, gdy proces podwijania powieki zakończył się. W innym przypadku może dojść do nawrotów.

Jak postąpi lekarz?

Początkowo leczenie ma za zadanie uniknięcie operacji. Lekarz będzie próbował mniej drastycznymi metodami leczyć nieprawidłowe ustawienie powiek. Stosując krople do oczu można zapobiec rozprzestrzenianiu się zapalenia spojówek. Przy podwinięciu powieki do wewnątrz można próbować odwinąć powiekę stosując specjalny plaster utrzymujący ją we właściwym miejscu.

Przebieg choroby nieprawidłowego ustawienia powiek

Przy wywinięciu powieki na zewnątrz operacja nie jest tak pilna jak przy podwinięciu do wewnątrz. W tym ostatnim przypadku mechaniczne drażnienie spojówki i rogówki może wywołać duże szkody, prowadzące nawet do utraty wzroku. Na ogół jednak przebieg choroby jest dość łagodny.

Zmarszczka mongolska

Zmarszczka mongolska jest również zaliczana do nieprawidłowego ustawienia powiek. Znamię to charakterystyczne jest dla rasy mongolskiej, w naszych szerokościach geograficznych wskazuje na ciężkie upośledzenie – mongolizm. Sama zmarszczka mongolska jest jednak niegroźna.

Artykuł pochodzi z kategorii choroby oczu, wikipedia. Opracował: Jakub Warzecha. Dodano: 10 sierpnia 2013

One thought on “Ektropia I Entropia Powiek

  1. Bernadeta

    Witam. Moja wnuczka ( 1rok 2 miesiace ) cierpi z powodu lezacych na galce ocznej rzes. Dotyczy to obu oczek. Mala urodzila sie jako wczesniak, po kilku miesiacach po urodzeniu, gdy zaczely pojawiac sie pierwsze rzesy, zauwazylismy ze te z dolnej powieki klada sie na oczka. Na poczatku zdawalo sie to malej nie przeszkadzac lecz po pewnym czasie, gdy rzesy robily sie dluzsze I twardsze zaczela pojawic sie biala wydzielna. Bylismy na wizytach u lekarza rodzinnego, potem pediatry, ktorzy twierdzili ze wszystko jest ok i nic sie nie dzieje , ze trzeba czekac. Wreszcie dostalismu skierowanie do okulisty.Okulista kazal czekac, sadzil ze to samo przejdzie,gdy mala troche wyciagnie sie, bo policzki ma pulchne I mozliwe, ze to one powoduja wywiniecie do srodku dolnych powiek. Mala dostala kropelki I masc uzywane przy zapaleniu spojowek. Problem jednak narasta. Wydzielna czasem jest zolta. Mala jest zirytowana,czesto trzeba oczka. Po kolejnej wizycie dostala skierowanie do innego okulisty w szpitalu, ktory stwierdzil ze potrzebna jest operacja musimy jednak czekac w kolejce kilka miesiecy. Zabieg ma byc przeprowadzony jednoczesnie na obu oczkach. Na razie mala ma kolejne kropelki do przemywania I nawilzania oczek. Nie Daje sobie juz jednak nic zakropic, zaciska bardzo mocno oczka I wrzeszczy. Czasem oczy sa lekko zaczerwienione, jest tez wrazliwa na slonce I wiatr. Bardzo sie obawiam zabiegu, czy to jedyny sposob? Slyszalam ze mozna wyrywac rzeski, ale odrastaja nie zawsze w prawidlowy sposob , no i brzmi to bardzo drastycznie. Czy jest jakis inny sposob ,by pomoc maluszkowi?czy operacja jest bezpieczna i wskazana u takiego malego dziecka ,ktore ciagle przeciez rosnie i proporcje twarzy zmieniaja sie wiec czy moze ten problem zniknac po pewnym czasie? Wiem ze taki dlugotrwaly problem moze doprowadzic do pogorszenia widzenia a nawet slepoty. Czy wiec kilkumiesieczne oczekiwanie na operacje nie jest ryzykowne? Mieszkamy w Norwegii, zastanawiam sie czy w Polsce nie byloby lepiej zrobic operacje ,bo nie wiem czy mozna zaufac tutejszym specjalistom? Jaki poziom reprezentuja. Tu chodzi przeciez o wzrok malego dziecka. Czy blizny pooperacyjne sa bardzo widoczne? Czy po operacji moze nastapic nawrot? Jakie komplikacje moga sie pojawic? Czy zabieg przeprowadza sie w znieczuleniu czy narkozie u tak malego dziecka? Dodam jeszcze ze nikt w rodzine nie mial podobnych problemow. Bardzo prosze o porade i z gory dziekuje za jakiekolwiek wyjasnienie I odpowiedz. Zfrustrowana babcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *