× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Chore dziecko

Liszajec dziecięcy

Liszajec to choroba zakaźna skóry występująca głównie u dzieci. Jej charakterystycznym objawem są pęcherzyki wypełnione treścią surowiczo-ropną. Pęcherzyki bardzo szybko otwierają się, a na ich miejscu pojawiają się żółte strupki wydzielające ropną substancję, która zasycha na skórze. Chorobę wywołuj paciorkowce lub gronkowce, istnieje te odmiana mieszana paciorkowcowo-gronkowcowa.

Przyczyny liszajca

Liszajec jest chorobą silnie zakaźną, zwłaszcza w środowisku dziecięcym, powstającą w drodze infekcji bakteryjnej. Bakterie wnikają w skórę przez niewielkie ranki, skaleczenia i ukłucia owadów. Są również przenoszone przez kleszcze i roztocza. Liszajec może także powstać w następstwie innej infekcji, np. zapalenia ucha środkowego. Niekiedy pojawia się jako powikłanie innych chorób skóry, w których w następstwie świądu następuje uszkodzenie skóry.

Liszajec – objawy

Na zaczerwienionej skórze powstają pęcherzyki, które szybko pękają. Ich miejsce zajmują sączące, ropne krostki, które wkrótce przysychają, pozostawiając po sobie żółtawe, miękkie strupki.

Leczenie liszajca

W walce z liszajcem stosuje się maści bakteriobójcze oraz antybiotyk, który można nakładać w formie maści lub plastra bezpośrednio na skórę, albo przyjmować doustnie w postaci tabletek. W ciężkich przypadkach, kiedy zakażenie rozprzestrzenia się na całą skórę, a nie tylko na jej części odsłonięte, zastosowanie antybiotyku jest niezbędne.

Czy można coś zrobić samemu?

Bardzo ważne jest, aby leczenie profilaktycznie rozpoczęły również osoby, które miały kontakt z chorym. W ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Osoba zakażona musi do końca leczenia zachować dużą ostrożność w kontaktach z innymi osobami.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku liszajca istnieje ryzyko przerzucenia się infekcji na nerki, dlatego po zaobserwowaniu wymienionych wyżej objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jak postąpi lekarz?

Doświadczony lekarz potrafi bardzo szybko rozpoznać infekcję impetigo contagiosa. Jeśli jednak będą jakiekolwiek wątpliwości, wówczas próbkę tkanki pacjenta poddaje się analizie mikroskopowej, która pomoże postawić pewną diagnozę. Oprócz tego lekarz pobierze wymaz, tzn. dotknie zainfekowanego miejsca sterylnym wacikiem, który następnie umieści w specjalnym pojemniczku i poleci wykonanie analizy laboratoryjnej. Wyniki analizy pozwolą stwierdzić, jakie bakterie są przyczyn infekcji i którym antybiotykiem można je zwalczyć. Poza tym lekarz spróbuje delikatnie usunąć z powierzchni powstałe strupki i ewentualnie zewnętrznie zastosować odpowiedni antybiotyk.

Liszajec – przebieg choroby

Od czasu odkrycia substancji antybiotykowych, zwalczających infekcje bakteryjne, również liszajec jest chorobą łatwą do zwalczenia. Dzięki temu bardzo rzadko występują powikłania, do których w przypadku liszajca należy kłębuszkowe zapalenie nerek.

Choroba ma przebieg szybki i w większości przypadków krótki. Liszaje umiejscowiony w kątach ust tworzy tzw. zajady (zajady powodować może również zakażenie drożdżakami).

Terapia antybiotykowa zwalczająca liszajec trwa około 10 dni. W tym czasie chorobowe zmiany skórne zupełnie ustępują, a tylko w wyjątkowo ciężkich przypadkach po strupkach mogą pozostawać blizny.

U dorosłych nieleczony liszajec może być przyczyną dalszych rozległych i ciężkich infekcji np. zapalenia naczyń chłonnych, znanego ogólnie jako zakażenia krwi czyli posocznica. Powikłanie to występuje jednak bardzo rzadko.

Ważne

Liszajec jest chorobą silnie zakaźną, dlatego leczenie należy przeprowadzić również wśród członków rodziny, rówieśników z klasy oraz osób, które miały kontakt z chorym. W ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Aż do końca leczenia chory musi ograniczyć do minimum kontakty z otoczeniem.