× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Upławy z pochwy

Pochwa powinna być zawsze lekko wilgotna. Dlatego też błona śluzowa stale produkuje bezbarwną, płynną wydzielinę, której ilość jest zmienna.  Czasami ilość śluzu w sposób naturalny zwiększa się, np. pod czas jajeczkowania, w ciąży lub przy podnieceniu seksualnym.  Ponieważ pochwa ma bezpośredni kontakt z otoczeniem, mogą do niej łatwo wniknąć bakterie, grzyby lub inne mikro organizmy. Z tego też powodu w śluzie pochwy znajdują się bakterie kwasu mlekowego, które chronią ja przed rozwinięciem się infekcji, zapobiegają rozmnazaniu się chorobo twórczych mikroorganizmów.  Mimo to może dojść do zakażenia. Wtedy ilość śluzu zwiększa się W celu zniszczenia czynnika zapalnego. W zależności od rodzaju infekcji zmienia się konsystencja, kolor, zapach oraz ilość wydzieliny.

Jakie są przyczyny upławów?

Przy każdych upławach Występuje zaburzenie flory bakteryjnej pochwy, prowadzące do podrażnienia błony śluzowej.  Najczęstszą tego przyczyną jest niedostateczna higiena zewnętrznych narządów płciowych.  Zbędne wykonywanie płukanek pochwy może być również szkodliwe. Powodem infekcji pochwy i towarzyszącym temu upławom mogą być tez bakterie lub inne czynniki chorobotwórcze, które są przenoszone podczas stosunku płciowego.  Dlatego tez zawsze należy leczyć również partnera. Przeziębienia oraz niewłaściwe zachowania podczas menstruacji są także przyczyna stanów zapalnych i upławów.

Błona śluzowa pochwy może reagować upławami na ciała obce. Z tego powodu niektóre kobiety nie tolerują krążków dopochwowych, jako środka antykoncepcyjnego. Przerost błony śluzowej szyjki macicy jest kolejną przyczyną powodującą upławy.  Na koniec należy zaznaczyć, że upławy mogą być nie tylko spowodowane infekcja czy stanami zapalnymi, ale także chorobami nowotworowymi pochwy i macicy. Dlatego kiedy występuje wzmożone wydzielanie śluzu, zawsze należy zgłosić się do lekarza.

Rodzaje upławów

Kolor i zapach wydzieliny ułatwiają badającemu lekarzowi określenie przyczyny choroby.

Wydzielina krwista

Zdolności obronne pochwy przeciwko infekcjom zmniejszają się po menopauzie. Podrażnienie błony śluzowej może prowadzić do bólu podczas stosunku, swędzenia, pieczenia oraz lekko krwistych upławów. Ich przyczyną może być również zapalenie jajowodów, choroby macicy lub nawet jej wypadanie.

Wydzielina krwista pojawia się także przy poronieniu. Lekarz powinien jednak przede wszystkim wykluczyć nowotwór.

Wydzielina żółta lub białożółta

Obfite upławy koloru żółtego lub żółtobiałego, poprzedzone pieczeniem i swędzeniem pochwy oraz bólem przy oddawaniu moczu, mogą wskazywać na chorobę weneryczną.

Wydzielina żółtobiała, żółtozielona lub jasnobrązowa

Upławy o powyższym kolorze, często pieniste i o nieprzyjemnej woni, którym towarzyszy zaczerwienienie i podrażnienie błony śluzowej są wyraźnym znakiem rzęsistkowicy. Jeżeli dołączy się do tego zapalenie pęcherza moczowego, może to powodować bardzo bolesne stosunki.

Wydzielina jasnoszara

Przyczyną obfitych i zabarwionych na szaro upławów mogą być różnorodne bakterie. Często jest to związane z niedostateczną higieną kobiety lub mężczyzny.

Wydzielina jasnozielona

Skąpe jasnozielone upławy mogą występować u kobiet w ciąży, chorych na cukrzycę lub leczonych antybiotykami. Wskazuje to na infekcje grzybiczą.

Wydzielina jasna i klarowna

Niektóre kobiety traktują nawet wydzielinę jasną i klarowną, jako upławy. Jej przyczyną jest jednak najczęściej reakcja alergiczna na prezerwatywę lub krążek dopochwowy.

Jak postąpi lekarz?

Ginekolog pobiera próbkę i odsyła do laboratorium. Jeśli nastąpiła infekcja, ordynuje on odpowiednie leki, np. antybiotyki.

Nie każdy objaw świadczy o chorobie

Szczególnie często u młodych dziewcząt występuje biaława wydzielina (Fluor alba). Przyczyną tego jest wzmożona produkcja śluzu, związana z marzeniami erotycznymi. Objaw ten ustępuje samoistnie i nie jest oznaką choroby. Uprawy w Wieku 8-10 lat mogą być spowodowane infekcjami bakteryjnymi w wyniku błędów w higienie. Również u noworodków, między trzecim a piątym dniem życia, dochodzi do wzmożonej produkcji śluzu. Jest to reakcja na brak hormonów (estrogenów), które płód otrzymywał z łożyska.

Co robić, gdy wystąpią upławy?

– Przyczynę wystąpienia upławów musi ustalić lekarz.

– Upławy o niemiłym zapachu mogą świadczyć o chorobie wenerycznej. Chorobę tę należy niezwłocznie leczyć.

– Upławy ropne lub krwawe mogą być objawem poważnej choroby narządów płciowych.

– O przyczynie upławów powinien zostać powiadomiony partner.