× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Układ oddechowy

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Pod tą nazwą rozumiemy długotrwałe podrażnienie, a następnie uszkodzenie błony śluzowej oskrzeli, czyli rozgałęzień tchawicy. Na końcu najdrobniejszych oskrzeli (oskrzelików) znajdują się pęcherzyki płucne. W nich następuje wymiana gazowa pomiędzy wdychanym powietrzem a układem krążenia. Organizm przyjmuje tlen, a wydala dwutlenek węgla. Na powierzchni błony śluzowej oskrzeli znajdują się drobne włoski (rzęski). Poprzez ciągłe poruszanie się usuwają one z dróg oddechowych kurz i inne ciała obce. Zbyt gęsta wydzielina lub palenie papierosów uszkadza lub uniemożliwia ruch rzęsek, pozbawiając organizm tego ważnego mechanizmu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli przyczyny

Najważniejszą przyczyną jest wieloletnie palenie papierosów. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym nieżytem palacza. W zależności od skuteczności oczyszczania oskrzeli przez organizm, palący papierosy mogą zapaść na tę chorobę już po kilku latach nałogu, albo dopiero po 20-tu latach. Drugim powodem jest zanieczyszczenie powietrza. Choroba ta może być również skutkiem np. gruźlicy płuc lub astmy. Chłodne i wilgotne zimowe powietrze może nasilić dolegliwości, nie jest jednak przyczyną choroby.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli objawy

– Kaszel trwający miesiącami.

– Wykrztuszanie wydzieliny najpierw przezroczystej, następnie gęstej, a w ciężkich przypadkach ropnej.

– Czasami lekko podwyższona temperatura.

– Pojawienie się rzężeń przy oddychaniu.

– Duszność.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli leczenie

Na początku stosuje się środki wykrztuśne, które mają spowodować upłynnienie wydzieliny. Podaje się leki rozszerzające oskrzela, które ułatwiają pacjentowi oddychanie. W niektórych przypadkach stosuje się antybiotyki. Przy bardzo wzmożonej produkcji wydzieliny można ją odsysać. Skuteczne SA również inhalacje oraz gimnastyka oddechowa. Do polepszenia stanu pacjenta przyczynia się kuracja klimatyczna.

Co można zrobić samemu?

Osoby palące papierosy muszą od tego odzwyczaić, nawet jeżeli przychodzi im to z trudem. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do palenia papierosów. Również alkohol należy pić tylko w niewielkich ilościach, ponieważ może on nasilić dolegliwości. Osoby z nadwagą powinny zrzucić zbędne kilogramy, gdyż szczególnie one mają skłonności do krótkiego oddechu.

Kiedy należy się zgłosić do lekarza?

Jest to wskazane, gdy kaszel trwa wiele tygodni lub pojawia się żółtawa albo nawet krwista wydzielina. Również pojawienie się „krótkiego” oddechu i duszności oraz bólu w klatce piersiowej przy oddychaniu jest wystarczającym powodem, by zgłosić się do lekarza.

Co poradzi lekarz?

Najpierw przeprowadzi on badania, aby wykluczyć inne choroby, jak np. raka, gruźlicę lub zapalenie płuc. Następnie może przepisać tabletki lub leki w aerozolu rozszerzające oskrzela. Przy znacznym zaostrzeniu duszności czasami jest wymagane podanie antybiotyku. Pacjenci są uczeni specjalnych technik oddychania, poprawiających wydolność płuc.

Przebieg choroby

Dolegliwości najczęściej zaczynają się od kaszlu typowego dla palaczy. Wkrótce nasila się on przy niewielkich wysiłkach fizycznych oraz przy wychodzeniu z ciepłego pomieszczenia na zimne powietrze. Początkowo biała wydzielina staje się żółta, może zawierać domieszki krwi. Gdy spada wymiana tlenowa, pojawiają się bóle głowy i duszność. Dołączają się problemy z sercem.

Czy choroba jest niebezpieczna?

Choroba uszkadza system odpornościowy, przez co organizm podatny jest na inne schorzenia.

Efekty leczenia przewlekłego zapalenia oskrzeli

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli wymaga czasu. Do terapii należy również rehabilitacja i sanatoryjna kuracja klimatyczna np. nad Bałtykiem.