× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Choroby skóry

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być zjawiskiem zupełnie normalnym. Wówczas z cebulek szybko wyrastają nowe. O łysieniu mówi się, gdy z różnych przyczyn włos już się nie odradza. Wyróżnia się łysienie plackowate oraz przewlekłe powierzchniowe tracenie włosów. W przypadku łysienia plackowatego dochodzi do nagłego wypadania włosów, często na niewielkim obszarze, na przykład wielkości monety. Utrata włosów następuje nagle, bez żadnych uchwytnych zmian skórnych.

Ten typ łysienia najczęściej dotyczy owłosionej skóry głowy oraz brody, może jednak obejmować również brwi, owłosienie pod pachami oraz łonowe. Natomiast przewlekłe powierzchniowe wypadanie włosów dotyczy tylko owłosionej skóry głowy. Łysienie nasila się stopniowo. Początkowo najczęściej pojawiają się zakola na czole lub szczycie głowy. Wypadanie włosów postępuje tak, że często pozostaje tylko niewiele włosów w kształcie wianuszka w okolicy karku oraz skroni.

Przyczyny wypadania włosów

W przypadku łysienia plackowatego, które może się przekształcić w łysienie powierzchniowe, jako przyczynę bierze się pod uwagę ciężkie choroby infekcyjne, takie jak płonica, dur brzuszny i odra, jak również gruźlica i kiła. Przyczyną wypadania włosów mogą być także różnego rodzaju trucizny oraz środki cytotoksyczne i radioterapie ( w przypadku leczenia chorób nowotworowych). Gdy wszystkie te przyczyny zostaną wykluczone, bierze się pod uwagę zaburzenia psychiczne. Ostatnio pojawiły się informacje o możliwości związku wypadania włosów z występowaniem migren. Łysienie plackowate dotyczy w jednakowym stopniu kobiet i mężczyzn. Natomiast przewlekłe powierzchniowe tracenie włosów dotyczy przede wszystkim mężczyzn i może doprowadzić do całkowitego wyłysienia.

Leczenie wypadania włosów

Łysienie plackowate najczęściej ustępuje samoistnie i w ciągu paru miesięcy włosy odrastają. Początkowo są białe, z czasem przybierają naturalną barwę. W przypadku powierzchniowego wypadania włosów o niewielkim nasileniu, czasami skuteczne jest stosowanie środków do użytku zewnętrznego oraz masaży. Może to spowolnić proces łysienia. Nie znane są natomiast skuteczne metody leczenia łysiny obejmującej większe powierzchnie głowy. Nie należy wierzyć reklamom, które obiecują, że włosy odrosną za sprawą polecanych przez nie środków, gdyż najczęściej nie jest to możliwe.

Co można zrobić samemu?

Można spróbować środków, które lekko podrażniają skórę lub powodują nie wielki odczyn alergiczny, przez co poprawia się ukrwienie skóry i jej odżywienie. W przypadku, gdy utratę włosów spowodowała ciężka choroba, należy cierpliwie czekać, aż odrosną. Czasami mija wiele miesięcy, zanim pojawią się pierwsze włosy, które często początkowo przypominają delikatny puch (na przykład u osób po chemioterapii).

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Kiedy się zauważy, że nagle włosy wypadają w nadmiernej ilości.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz przede wszystkim ustali, czy można usunąć przyczynę wypadania włosów. Wypyta pacjenta o inne dolegliwości, ewentualnie zaleci wykonanie dodatkowych badań. W zależności od potrzeb, przepisze odpowiednie lekarstwa i środki do stosowania zewnętrznego. Jeżeli utrata włosów ma podłoże psychogenne, zaleci psychoterapię. Oczywiście, jeśli łysienie jest samoistne, nie można liczyć na to, że włosy odrosną.

Objawy łysienia plackowatego

– Niewielki świąd skóry, która może być lekko zaróżowiona

– Okrągłe, plackowate obszary łysiny, na brzegach, której znajdują się resztki włosów

– Nagłe ustanie procesu łysienia

– Odrastanie początkowo białych włosów, które następnie przyjmują prawidłową barwę

Objawy przewlekłego łysienia powierzchniowego

– Łupież skóry owłosionej

– Silny świąd skóry

– Duże obszary łysiny

– Postępująca utrata włosów

– Wyłysienie ma charakter trwały

– Gdy włos rzednie

Nie należy się martwić, kiedy na czole zaczną pojawiać się zakola. Nie jest to ani oznaką choroby, ani starości. Wbrew powszechnej opinii, częste strzyżenie włosów lub wręcz golenie głowy nie spowoduje, że odrastające włosy będą grubsze i bardziej gęste. Z pewnością jednak łysiejąca osoba wygląda lepiej, jeśli często myje i strzyże włosy. Dla mężczyzn pociechą może być to, że dla wielu kobiet bujne włosy nie są najważniejszą oznaką męskości.