× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Choroby skóry

Żółtaki – kępki żółte

Kępki żółte to guzkowate wykwity skórne w kolorze od żółtego do brązowego. Mogą one przyjąć trzy różne postacie. Guzkowe kępki żółte pojawiają się zazwyczaj na łokciach i kolanach. W miejscach tych mogą wystąpić także kępki żółte wysiewne – wypukłe grudki z zagłębienie na szczycie, przypominające wyglądem krater wulkanu. Jednak ten rodzaj kępek żółtych zazwyczaj lokalizuje się na skórze nadgarstków lub kostek. Trzecia postać to plamiste odbarwienia na powierzchniach dłoni i podeszwach stóp. Kępki żółte mogą lokalizować się również w ścięgnach, zwłaszcza w ścięgnie Achillesa.

Kępki żółte zbudowane są głównie z tak zwanych komórek piankowatych i położonych między nimi komórek olbrzymich (komórki olbrzymie Tomtona). Wewnątrz komórek piankowatych gromadzą się cholesterol i tłuszcze oraz ich pochodne.

Jakie są przyczyny kępek żółtych?

Kępki żółte nie stanowią odrębnej jednostki chorobowe. Są one zawsze objawem wrodzonych bądź nabytych zaburzeń przemiany tłuszczów. Kępki żółte guzkowe i wysiewne występują przede wszystkim w cukrzycy i niektórych schorzeniach nerek (nefrozach). Kępki wysiewne mogą pojawiać się także w przypadku zapalenia trzustki i podwyższenia poziomu tłuszczu we krwi, uwarunkowanego spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu. Kępki żółte mogą ponadto wystąpić w schorzeniach wątroby i po poważnych zabiegach operacyjnych oraz w ramach wielu zespołów chorobowych określanych mianem ksantomatoz. Należą do nich między innymi: zespół Brooke’a, zespół Teutschländera, a także zespół Lawrence’a.

Jak leczy się kępki żółte?

Leczenie kępek żółtych jest uzależnione od schorzenia pierwotnego, które spowodowało ich wystąpienie. Jedynie wyleczenie rozpoznanego u danego pacjenta zaburzenia przemiany materii może doprowadzić do ustąpienia wykwitów. Pojedyncze kępki żółte dużych rozmiarów można usunąć operacyjnie.

Co można zrobić samemu?

Kępek żółtych nie leczy się samodzielnie. Kiedy pojawią się pierwsze wykwity, nie należy ich smarować żadną maścią, a tym bardziej nie wolno próbować ich zdrapywać. Należy natomiast przeanalizować swój sposób odżywiania się i ewentualnie ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, gdy tylko zauważy się pierwsze objawy kępek żółtych.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz z początku spróbuje ustalić przyczynę występowania kępek żółtych. Stwierdzenie, z jakim zaburzeniem przemiany materii ma się do czynienia, jest trudne, skomplikowane i może zająć sporo czasu. Na podstawie diagnozy lekarz ustali odpowiedni sposób leczenia. Jeśli diagnoza jest prosta (na przykład cukrzyca), lekarz rozpocznie intensywne leczenie choroby podstawowej. W bardziej skomplikowanych przypadkach zaleci on początkowo dietę ubogotłuszczową i odpowiednie leki. Następnie będzie obserwował, jak pacjent reaguje na terapię i w razie potrzeby zmieni sposób leczenia.

Przebieg choroby

Kępki żółte mogą z początku przyjmować wygląd czerwonych pęcherzyków lub guzków z żółtym centrum. Z czasem przekształcają się one w żółtobrązowe guzki różnej wielkości. Pojedyncze kępki żółte guzkowe mogą zlewać się ze sobą tworząc większe wykwity.

Czy kępki żółte są niebezpieczne?

Kępki żółte to rozrosty łagodne, nie stanowią więc one same w sobie żadnego niebezpieczeństwa dla chorego. Ponieważ jednak zmiany skórne cofają się bardzo długo lub w ogóle nie ustępują samoistnie, kępki żółte mogą być dla pacjenta uciążliwe. Duże kępki żółte, umiejscowione np. nad rzepką, mogą być także bardzo bolesne. W takiej sytuacji lepiej je usunąć operacyjnie.

Jak zapobiega się kępkom żółtym?

W przypadku rozpoznania zaburzenia przemiany materii, pojawieniu się kępek żółtych można zapobiec przestrzegając zaleconej przez lekarza diety ubogotłuszczowej i przyjmując przepisane przez niego leki.

Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, który uszkadza wątrobę i zwiększa zawartość tłuszczów we krwi.