× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Narządy płciowe

Aborcja

Poronienie sztuczne jest to celowe przerwanie ciąży. Określa się je też mianem porodu niewczesnego (jeśli nastąpi między 16 a 28 tygodniem) lub porodu przedwczesnego (jeśli zabieg nastąpi między 28 a 36 tygodniem ciąży).

Kiedy i gdzie przeprowadza się aborcję?

Z medycznego punktu widzenia zabieg jest tym mniej ryzykowny, im wcześniej zostanie przeprowadzony. Od drugiego trymestru ciąży aborcja wiąże się z ogromnym bólem i większym ryzykiem wystąpienia powikłań. Sztucznego poronienia dokonuje się w warunkach szpitalnych, chociaż w mniej skomplikowanych przypadkach zabieg może zostać zakwalifikowany nawet jako laboratoryjny.

Jak przeprowadza się sztuczne poronienie?

Najpierw stosuje się środki wywołujące bóle porodowe, które powodują rozszerzenie kanału szyjki macicy. Następnie usuwa się błonę śluzową macicy i zagnieżdżony w niej płód. W tym celu wykorzystuje się następujące metody:

Odsysanie

Przez rozszerzony kanał szyjki macicy wprowadza się do macicy kaniulę i za pomocą pompy próżniowej odsysa się zawartość. Zastosowanie tej metody jest możliwe około12 tygodnia ciąży. Jest to sposób najprostszy i najbezpieczniejszy. Zabieg trwa około 5 minut

Wyłyżeczkowanie (wyskrobanie)

Metodę tę stosuje się najczęściej pomiędzy 12 a 15 tygodniem ciąży, jakkolwiek nierzadko przeprowadza się go wcześniej. Płód oraz śluzówkę macicy usuwa się za pomocą instrumentu przypominającego łyżeczkę (skrobaczkę). Zabiegu często się dokonuje w znieczuleniu ogólnym.

Inne metody

Po upływie 15 tygodnia ciąży sztuczne poronienie wywołuje się środkami powodującymi bóle porodowe i skurcze, w wyniku czego płód zostaje wydalony. Od momentu podania do worka owodniowego prostaglandyny do rozpoczęcia się akcji porodowej może upłynąć nawet doba. Po porodzie konieczne jest wyłyżeczkowanie jamy macicy, aby pozostałe w niej resztki nie stały się przyczyną zakażenia. Pacjentka musi pozostać w szpitalu jeszcze przez kilka dni.

Ważne

Kobieta musi wiedzieć, że po sztucznym poronieniu:

– nie można pracować fizycznie

– nie można kąpać się i pływać

– nie należy używać tamponów

– trzeba zrezygnować ze współżycia przynajmniej przez 14 dni

Powikłania w wyniku aborcji

Do najczęściej występujących powikłań po aborcji należą stany zapalne i obfite krwawienia. W obydwu przypadkach kobieta powinna natychmiast udać się do lekarza, gdyż zlekceważenie takich objawów może zagrozić jej życiu.

Określenie grupy krwi ciężarnej

Przed zabiegiem sztucznego poronienia, tak jak w czasie ciąży trzeba określić grupę krwi ciężarnej. U kobiet z czynnikiem Rh ujemnym mogą bowiem wytworzyć się substancje obronne przeciw embrionowi mającemu czynnik Rh dodatni, które podczas kolejnej ciąży mogłyby spowodować ciężkie uszkodzenia płodu z grupą Rh dodatnim.

Etyczny aspekt przerywania ciąży

Sztuczne poronienie wzbudza wiele kontrowersji. Opinię publiczną kształtują głosy zarówno przyznające kobiecie prawo do dysponowania własnym ciałem, jak i uznające aborcję za zabójstwo. Dlatego w wielu krajach warunkiem legalnego dokonania aborcji jest konsultacja z lekarze, mająca na celu ustalenie fizycznych i psychicznych powodów dokonania zabiegu. Celem poradnictwa dla ciężarnych, które rozważają zabieg aborcji, jest dodanie kobiecie odwagi do kontynuowania ciąży oraz wskazanie perspektywy na życie wraz z dzieckiem. Ważne jest uświadomienie, iż nienarodzone dziecka ma prawo do życia. U wielu kobiet, które zdecydowały się na zabieg wystąpił tzw. syndrom postaborcyjny, charakteryzujący się zaburzeniami nerwowymi oraz utrzymującym się poczuciem winy i straty.

2 odpowiedzi na “Aborcja

  1. Dokonalam aborcji metoda odessania kiedy powinbam zglosic sie do lekarza ? Czy moze poznac ze dokonalam aborcji?

    1. Kasiu, jeżeli nie doszło do uszkodzenia organów podczas zabiegu, to lekarz nie jest w stanie stwierdzić aborcji. Zalecamy jednak wizytę kontrolną i badania u specjalisty – bo taki zabieg może wiązać się z wieloma powikłaniami.

Dyskusja jest zamknięta.