× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
psycholog dziecięcy Warszawa
Chore dziecko

ADHD – jak je rozpoznać u dziewczynek?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej na ogół kojarzy się z roztargnieniem, zaburzeniem koncentracji i nadruchliwością. I choć są to najczęstsze objawy ADHD u chłopców, u dziewczynek choroba ta przebiega nieco inaczej. Jak ją rozpoznać?

Diagnostyka ADHD

Jeśli niepokoi Cię zachowanie dziecka, które szybko się nudzi nowym zajęciem, jest porywcze i nie potrafi skupić się na zadaniu, być może zdiagnozować problem pomoże Ci psycholog dziecięcy. Warszawa to miasto, w centrum którego znajdziesz fachową pomoc Poradni Harmonia. Pamiętaj, że poprawna diagnoza to pierwszy krok do zminimalizowania wpływu choroby na życie dziecka lub nawet do całkowitego wyleczenia – nie bagatelizuj objawów i pomóż swojemu dziecku. W Poradni Harmonia znajduje się też wykwalifikowany seksuolog dziecięcy (Warszawa), który pomoże wam uporać się z problemami okresu dojrzewania lub innymi kwestiami seksualności dzieci.

Objawy ADHD u dziewczynek

Wbrew pozorom, dziewczynki cierpią na ADHD równie często, co chłopcy – problemem jest rzadka rozpoznawalność tego stanu. Kłopotem dziewczynek jest niemożność skupienia uwagi – w mniejszym stopniu nadpobudliwość czy brak reakcji na wydawane polecenia. Co więcej, problem ten może być znacznie częściej świadomie lub nieświadomie maskowany – dziewczynki są bardziej skłonne do przestrzegania społecznych norm, niż chłopcy. Są lepiej zorganizowane i ciężej pracują, by osiągnąć sukces – dzięki maskowaniu nie sprawiają problemów, jednak tym trudniejsza jest właściwa diagnoza. 

Istnieją jednak pewne zachowania, które mogą się wydać niepokojące. Jednym z objawów, który może zauważyć rodzic, jest problem z czytaniem ze zrozumieniem. Córka może również dostawać niskie stopnie, choć spędziła dużo czasu na nauce. Zadania domowe, które są jej powierzane, zajmują dużo czasu, ponieważ ciągle coś ją rozprasza, zapomina też o zabraniu z domu potrzebnych w szkole rzeczy, takich jak piórnik czy strój na WF. Chwiejne nastroje i problemy z podejmowaniem decyzji również mogą być objawami ADHD, podobnie jak spóźnianie się, słowotok czy gubienie rzeczy. Brak diagnozy wiążę się z konsekwencjami w dalszym życiu – problemy w nauce i kłopoty ze zdrowiem psychicznym to tylko część utrudnień, z jakimi muszą się mierzyć dziewczynki z ADHD. Jeśli zatem zauważysz niepokojące zachowanie swojego dziecka, nie czekaj – zareaguj.