× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
dom opieki
Informacje

Aktywność fizyczna seniora – jak powinna wyglądać?

Aktywność fizyczna u osób starszych jest równie ważna jak w młodszym wieku. Jak powinna wyglądać, aby przynieść jak najwięcej korzyści?

Osoby starsze zwykle mają coraz więcej problemów związanych ze swoim zdrowiem. To właśnie wtedy częściej pojawiają się choroby układu krążenia, problemy z pamięcią, ale również trudności w poruszaniu się. W związku z tym aktywność fizyczna seniora powinna być dostosowana do jego stanu zdrowia.

Zalety aktywności fizycznej w starszym wieku

Ruch jest dobry niezależnie od wieku. Także osobom starszym może przynieść szereg korzyści, w tym zmniejszenie ryzyka wielu chorób jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, udary, osteoporoza, nadwaga i otyłość. Również poprawia samopoczucie, reguluje sen, a także zapobiega depresji.

Wszystkie te zalety powodują, że aktywność fizyczna seniorów również jest bardzo ważna i nie powinno się z niej rezygnować. Kluczowe jest jednak dostosowanie jej do danej osoby.

Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna u osób starszych?

Każdy senior cieszy się innym stanem zdrowia, co powoduje, co sprawia, że preferowany i polecany rodzaj wysiłku, jego intensywność, a także czas trwania dla każdego będzie inny. Wśród rodzajów aktywności rekomendowanych dla osób starszych znajdują się:

  • spacery,
  • szybki masz,
  • pływanie,
  • wodny aerobik,
  • taniec,
  • jazda na rowerze,
  • rowerek stacjonarny,
  • joga,
  • stretching,
  • ćwiczenia kardio.

Ćwiczenia fizyczne u osób starszych mogą mieć zatem różne warianty, dlatego też można dopasować je specjalnie do seniora, aby dały mu najwięcej korzyści i przy tym nie były nadmiernym obciążeniem.

Zajęcia fizyczne dostępne także w domach seniorów

Seniorzy mogą samodzielnie zadbać o swoje zdrowie fizyczne – to możliwe także wtedy, gdy przebywają w placówkach takich, jak dom opieki. Warszawa oraz inne miasta w Polsce oferują coraz więcej takich miejsc.

W domach opieki dla seniorów przygotowuje się specjalne plany ćwiczeniowe, które mogą wykonywać także pod specjalną opieką trenerów. Wówczas ćwiczenia dopasowywane są specjalnie do potrzeb osoby starszej.

Zatem wybierając dom opieki w Warszawie lub w innym mieście, warto sprawdzić, czy realizuje on takie programy aktywności fizycznej dla seniorów.