Alergia, wbrew pozorom jest poważnym problemem, którego nie można bagatelizować. Konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia, dopasowanego do indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Czy i jaki wpływ może mieć alergia na problemy z gardłem?
Czy alergia może powodować problemy z gardłem?
Alergia, w zależności od wariantu może powodować wiele problemów zdrowotnych w obrębie skóry, układu pokarmowego czy oddechowego. Stały kontakt z alergenami, szczególnie bez odpowiedniego leczenia może osłabiać układ odpornościowy, przez co pacjent staje się bardziej podatny na infekcje.
Ostatnio coraz częściej mówi się też o wpływie alergii na problemy z gardłem. Pacjenci zgłaszają się do lekarza z uczuciem dyskomfortu w obrębie gardła, skarżąc się na dolegliwości bólowe. W badaniu lekarz stwierdza obrzęk błony śluzowej, który może utrudniać przełykanie zarówno śliny, jak i jedzenia. Dlaczego alergika boli gardło?
Przyczyny alergicznego bólu gardła
Istotą problemu jest kontakt z alergenem. Najczęściej problemy powodują wziewne lub pokarmowe substancje, które podrażniają śluzówkę jamy ustnej i gardła powodując uczucie dyskomfortu i ból. Pacjenci często zgłaszają nie tylko ból, ale też uczucie swędzenia lub suchości w gardle. Często pojawiają się też dolegliwości, opisywane jako wrażenie, że w gardle znajduje się “coś”, co przeszkadza w prawidłowym przełykaniu.
Leczenie alergicznego bólu gardła
Najważniejszą kwestią w leczeniu alergicznego bólu gardła jest ustalenie, jakie czynniki powodują wystąpienie alergii. Jeśli jest taka możliwość – najlepiej całkowicie wyeliminować kontakt z nimi oraz wprowadzić odpowiednie leczenie.
Nawracające problemy z gardłem mogą wymagać specjalistycznej pomocy. Wówczas warto umówić konsultację u laryngologa w prywatnej klinice laryngologicznej w Warszawie. Profesjonalna pomoc pozwoli wykluczyć inne przyczyny problemów oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, które łagodziło będzie nieprzyjemne dolegliwości. Do laryngologa najczęściej trafiają osoby, u których problemy z gardłem utrzymują się w długim okresie czasu, często nawet kilka tygodni. Specjaliści diagnozują najczęściej zespół alergicznego zapalenia gardła dolnego, które w wielu przypadkach powstają w konsekwencji kontaktu z alergenami, takimi jak: jaja, seler, miód czy orzechy. W tym wariancie choroby pacjenci najczęściej zgłaszają uczucie przeszkody w gardle oraz problemy z połykaniem.
U osób, u których symptomy choroby gardła utrzymują się dłużej niż 6 tygodni, diagnozuje się częściej przewlekłe alergiczne zapalenie gardła środkowego. W przebiegu choroby pojawia się uczucie drapania i swędzenia w gardle, które może także boleć, pojawia się uczucie pieczenia lub uczucie przeszkody.