Prawidłowo funkcjonujący organizm dziecka jest zdolny do trawienia, a następnie przyswajania podanego mu pokarmu. jednak zdarza się, że u niektórych dzieci po zjedzeniu lub wypiciu pewnych produktów pojawiają się bóle brzucha oraz nudności. Często objawom tym towarzyszą wymioty i biegunka, a po niedługim czasie od spożycia pokarmów na skórze pojawia się też swędząca wysypka.
Nierzadko zdarza się również, że dziecko cierpi na przewlekły katar, zapalenia jamy ustnej i oskrzeli oraz odczuwa bóle głowy i lęki. Czasami występują też trudności z oddychaniem. jeżeli powyższe objawy występują u dziecka po karmieniu, istnieje podejrzenie, że są one wynikiem uczulenia na pewne produkty.
Przyczyny alergii pokarmowych
Coraz częściej zdarza się, że na pewne produkty pokarmowe lub ich składniki organizm dziecka okazuje się być nadwrażliwy i reaguje na nie w sposób alergiczny.
Do najczęstszych czynników wywołujących alergię (tak zwanych alergenów) należy mleko krowie, kurze białko, truskawki, orzechy, pszenica, orzeszki ziemne, soja, czekolada, kakao i skorupiaki. Winę mogą ponosić również syntetyczne dodatki i barwniki zawarte w jedzeniu. W rzeczywistości jednak prawie każdy pokarm może być alergenem. Szczególnie narażone na tego typu dolegliwości są dzieci, w rodzinach których alergie pokarmowe występowały już wcześniej u innych jej członków.
Również dzieci, które otrzymywały mleko matki przez bardzo krótki okres lub wcale, a zamiast tego były karmione krowim mlekiem, częściej są narażone na wystąpienie alergii pokarmowej. Spowodowane jest to zbyt wczesnym kontaktem z obcym gatunkowo białkiem oraz brakiem substancji ochronnej, tak zwanej immunoglobuliny, zawartej w mleku matki.
Alergie pokarmowe objawy
– Bóle brzucha.
– Nudności i wymioty.
– Biegunka.
– Swędząca, czerwona wysypka.
– Trudności w oddychaniu
– Przewlekły katar.
– Zapalenia jamy ustnej i oskrzeli.
– Bóle głowy i niepokój.
Leczenie alergii pokarmowej
Jedynym sposobem uniknięcia objawów alergii pokarmowych jest zaprzestanie podawania dziecku pokarmów lub napojów, na które jest uczulone, a więc stosowanie tak zwanej diety eliminacyjnej.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Jeżeli opisane wcześniej objawy występują po jedzeniu lub piciu, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Jak postąpi lekarz?
Najważniejszym zadaniem lekarza jest ustalenie, które pokarmy są przyczyną reakcji alergicznych. Najbezpieczniejszym, choć często długotrwałym, sposobem na postawienie prawidłowej diagnozy jest dieta eliminacyjna.
Metoda ta polega na podawaniu dziecku początkowo tylko bardzo prostego jedzenia, składającego się z wody i specjalnych odżywek. Jeżeli po spożyciu tych produktów, nie występują żadne opisane wcześniej objawy, oznacza to, że dziecko jest uczulone na jeden, ewentualnie kilka pokarmów, które otrzymuje w codziennym pożywieniu.
Kolejny etap badania polega na podawaniu dziecku po kolei, w odpowiednich przedziałach czasowych, różnych pokarmów, które spożywa na co dzień. Na podstawie obserwacji lekarz może stwierdzić, przy którym pokarmie objawy powracają.
Często wykonuje się też testy skórne. Polegają one na nałożeniu na skórę roztworów sporządzonych z niewielkich ilości alergenu. Następnie skórę wielokrotnie nakłuwa się w tym miejscu. Jeżeli po 15 minutach wystąpi obrzęk, wskazuje to, że nałożona substancja jest alergenem.
Roztwór z alergenu może być podany w różny sposób – przez zadrapanie skóry („scratch test”), wtarcie, wstrzyknięcie (test śródskórny) lub doustnie. Istnieje także możliwość wykrycia we krwi przeciwciał specyficznych dla danego alergenu.
Przebieg alergii pokarmowej
W przypadku alergii pokarmowej organizm dziecka reaguje na nieszkodliwe na ogół pokarmy, tak jakby to były czynniki chorobotwórcze. Wytwarza on przeciwciała, które łączą się z określonym typem białych krwinek – mastocytami.
Wydzielenie histaminy jeżeli organizm dziecka ponownie otrzyma dany pokarm, łączy się on z przeciwciałami, które próbują go zniszczyć. Mastocyty uwalniają pewna substancje chemiczna, tak zwaną histaminę, co prowadzi do różnych reakcji alergicznych.
Co można zrobić samemu?
Ważne jest, aby bardzo uważnie obserwować reakcje dziecka i dokładnie je zapamiętywać. Po wykryciu pokarmów powodujących alergię, nie wolno ich już więcej podawać dziecku.
WAŻNE
Przy obciążeniach dziedzicznych ryzyko alergii u dziecka można zmniejszyć poprzez jak najdłuższe karmienie mlekiem matki (co najmniej 4-6 miesięcy). Skuteczna może okazać się również urozmaicona dieta, składająca się ze świeżych produktów. Należy unikać pokarmów ze środkami konserwującymi.