× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Alkoholik w rodzinie Możesz mu pomóc
Gdzie szukać pomocy

Alkoholik w rodzinie? Możesz mu pomóc

Ci, którzy mieszkają lub żyli z aktywnymi alkoholikami, lub kimkolwiek zmagającym się z uzależnieniem, odkrywają, że to doświadczenie głęboko na nich wpłynęło. Dlatego tak ważne jest, aby próbować skutecznie pomóc osobom uzależnionym od alkoholu.

Jak NIE POMAGAĆ alkoholikowi?

Typowe dla alkoholików jest to, że próbują obwiniać za swoje picie okoliczności lub innych, w tym tych, którzy są im najbliżsi. Często zdarza się, że alkoholik mówi: „Jedynym powodem, dla którego piję, jest to, że ty…”. Nie kupuj tego. Jeśli twój ukochany naprawdę jest alkoholikiem, będzie pił bez względu na to, co zrobisz lub powiesz. To nie twoja wina.

Kiedy alkoholicy obiecują, że nigdy więcej nie będą pić, ale wkrótce potem wracają do picia, członkom rodziny łatwo jest obwiniać siebie i alkoholika za złamane obietnice i kłamstwa. Musisz jednak mieć świadomość, że jeśli naprawdę uzależnili się od alkoholu, chemia ich mózgu mogła zmienić się do tego stopnia, że mogą nie mieć kontroli nad własnym procesem decyzyjnym. Wielu członków rodziny alkoholików w naturalny sposób próbuje wszystkiego, co przychodzi im do głowy, aby skłonić ukochaną osobę do zaprzestania picia.

Niestety zwykle powoduje to, że członkowie rodziny alkoholika czują jego zachowaniem sfrustrowani. Możesz sobie powiedzieć, że na pewno jest coś, co możesz zrobić. Jednak rzeczywistość jest taka, że nawet alkoholicy nie są w stanie kontrolować picia alkoholu chociaż próbują. Nawet wiedząc o tym, możesz nadal chcieć pomóc ukochanej osobie, gdy znajduje się w środku kryzysu. Czasami osoba mająca problem z używaniem alkoholu osiąga punkt krytyczny, czasami jest to moment, w którym osoba w końcu przyznaje, że ma problem i zaczyna szukać pomocy. Jeśli znajomi lub członkowie rodziny „uratują” osobę z sytuacji kryzysowej, może to opóźnić decyzję o uzyskaniu pomocy.

Dla tych, którzy kochają kogoś żyjącego z nałogiem, bardzo trudno jest usiąść i pozwolić, by kryzys rozwinął się w pełni. Kiedy ktoś, kogo kochasz, dochodzi do punktu, w którym pod wpływem alkoholu, traci pracę lub zostaje wtrącony do więzienia, trudno jest zaakceptować, że najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w tej sytuacji, jest nierobienie niczego. Może się wydawać, że jest to sprzeczne ze wszystkim, w co wierzysz. Niestety twoja pomoc powoduje to, że cykl się powtarza w nieskończoność. Nie musisz kreować sytuacji kryzysowych, ale uczenie się dystansu pomoże ci doprowadzić do kryzysu – takiego, który może być jedynym sposobem na wywołanie zmiany.

Pamiętaj też, że alkoholizm i uzależnienie od alkoholu są chorobami przewlekłymi i postępującymi, które nie leczone kończy się śmiercią.

3 skuteczne sposoby na pomoc alkoholikowi

Zatem jak pomóc alkoholikowi? Często osoba uzależniona od alkoholu nawet nie widzi problemu. Trudno mu przyznać się do swojej „słabości” i szukać pomocy. Taka jest natura ludzka, a przyczyny tkwią w nastroju psychicznym i cechach ludzkiego zachowania. Alkoholikowi można pomóc, nawet jeśli tego nie chce, ale warto się do tego przygotować. Proces będzie długi i trudny zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jego bliskich.

Należy zrozumieć, że sama miłość nie wystarczy. Ponadto proste rozwiązania problemów, takich jak problemy finansowe lub mieszkaniowe, niewiele pomagają alkoholikowi. Aby pozbyć się uzależnienia, musisz wiedzieć, co robić i jak. Często to silne uczucia uniemożliwiają krewnym pomaganie i wywołują odwrotny efekt, zwany współzależnością. Najczęściej krewni pełnią funkcję „niani”, to znaczy nie tylko podążają za przykładem alkoholika, ale także robią wszystko, aby ludzie wokół nich nie wiedzieli o problemie rodzinnym.

Nie dzwoń do pracy alkoholika do pracy i kryj go, mówiąc, że nagle zachorował. Po kolejnym powtórzeniu takiej sytuacji będzie to wyglądało co najmniej śmiesznie. Weź również pod uwagę fakt, że w przyszłości takie działania doprowadzą do jeszcze większych problemów, na przykład do zwolnienia.

Wszystkie rozmowy z uzależnionym od alkoholu powinny prowadzić do logicznego zakończenia. Jednym z najczęstszych błędów w kontaktach z alkoholikiem jest „niedokończona” rozmowa. Niezależnie od tego, czy jest to rozmowa, czy kłótnia na temat uzależnienia i związanych z nim problemów, musisz znaleźć konkretne rozwiązanie. Nie podążaj za tropem uzależnionego, doprowadź do końca to, co zacząłeś, opracuj strategię, która pozwoli pozbyć się problemu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów pomocy i wsparcia moralnego jest odmowa picia alkoholu wszystkim członkom rodziny, a także odmowa trzymania alkoholu w domu. Pamiętaj – im mniej czynników prowokujących alkoholika, tym lepiej.