× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
antykoncepcja awaryjna
Informacje

Antykoncepcja awaryjna – co to jest i jak ją stosować?

Jest to rodzaj antykoncepcji, którą możemy zastosować w nagłych przypadkach po odbytym stosunku płciowym. Może się tak zdarzyć, że pęknie prezerwatywa lub zapomnimy codziennej dawki tabletki antykoncepcyjnej. Wtedy na ratunek przychodzi tabletka “dzień po”.

Istnieją 2 typy antykoncepcji awaryjnej:

  • wkładki domaciczne
  • tabletki “dzień po”

Najczęściej stosowane są lekarstwa w postaci tabletek. Metoda ta jest bardzo skuteczna, a lek można przyjąć nawet 120 godzin po odbytym stosunku. Jeśli weźmiesz taką pigułkę, nie musisz się martwić, że zostaniesz teraz mamą.

Leki te są oczywiście wystawiane na receptę. W obecnym czasie pandemii dostęp do lekarzy jest znacznie ograniczony, a w tym przypadku bardzo ważny jest czas. I tu z pomocą przychodzi lekarz online, który za pośrednictwem teleporady lub wizyty lekarskiej przepisze odpowiedni lek. Recepta na antykoncepcję awaryjną będzie miała postać e-recepty, którą możesz zrealizować w każdej aptece.

Wizyta lekarska online jest szybsza, nie musisz się dodatkowo stresować kolejkami i terminami. Jest to w tym przypadku bardzo istotne.

Jakie tabletki 72 są najbardziej skuteczne?

Najlepszymi tabletkami awaryjnymi są EllaOne i Escapelle.  

EllaOne – charakterystyka

Zawiera octan uliprystalu, który hamuje normalne działanie progesteronu. Działa ona również, zatrzymując całkowicie lub opóźniając uwolnienie jajeczka. Możesz ją przyjąć aż 120 godzin po stosunku (5 dni), aby zapobiec ciąży.

Escapella

Substancją czynną jest  lewonorgestrel, który hamuje owulację. Tabletkę tą możesz przyjąć 72 godziny po stosunku (3 dni).

Leki są także zróżnicowane cenowo, więc jeśli okres od stosunku jest mniejszy, wybierz lek tańszy, o krótszym działaniu.

Oba są bardzo skuteczne.

Tabletka awaryjna – skutki uboczne

Stosowanie awaryjnej pigułki antykoncepcyjnej nie powoduje żadnych poważnych ani długotrwałych skutków ubocznych.

Jednak może się zdarzyć, że wystąpią:

  • bóle głowy,
  • ból brzucha,
  • zmiany w następnym okresie – może nastąpić wcześniej, później lub może być bardziej bolesny niż zwykle
  • nudności, lub wymioty.

UWAGA! Jeżeli wymioty nastąpią w ciągu 3 h od przyjęcia tabletki, dawkę trzeba powtórzyć!

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o antykoncepcji awaryjnej, a także umówić się z lekarzem online, który przepiszę e-receptę na tabletkę awaryjną, koniecznie zajrzyj na poniższą stronę:

https://telemedyk.online/konsultacje/antykoncepcja-awaryjna/