Podczas gdy kobieta ma różne możliwości zapobiegania niepożądanej ciąży, mężczyźnie pozostaje tylko jedna alternatywa: używanie prezerwatyw albo sterylizacja. Istnieje co prawda jeszcze trzecia możliwość, tzw. stosunek przerywany, ale jest to metoda stanowczo odradzana i niepewna, która wpłynie także bardzo niekorzystnie na komfort kontaktów intymnych.
Od wielu lat mówi się o pigułce antykoncepcyjnej dla mężczyzn, ale jak dotąd nie udało się stworzyć odpowiedniego preparatu, który bez działań ubocznych mógłby powstrzymać produkcję plemników.
Odpowiedzialność dotyczy obojga partnerów
Zarówno decyzja o posiadaniu dziecka, jak i kwestia zapobiegania niepożądanej ciąży dotyczy w równym stopniu mężczyzny i kobiety. Kobieta z pewnością nie powinna pozostawać sama z problemem antykoncepcji. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy organizm nie toleruje pigułki, a kobieta z pewnych przyczyn nie może albo nie chce stosować innych metod.
Prezerwatywa
Prezerwatywa to bardzo prosty w zastosowaniu i szybki środek antykoncepcyjny dla mężczyzn. Jest łatwo dostępny i wbrew panującym przesądom nie tłumi doznań erotycznych, a oprócz tego chroni oboje partnerów przed chorobami zakaźnymi.
Nie bez znaczenia jest fakt, że prezerwatywa w żaden sposób nie upośledza zdolności rozrodczych mężczyzny.
Pełnia doznań erotycznych
Nadal jeszcze panuje pogląd, że prezerwatywa wpływa niekorzystnie na komfort kontaktów seksualnych. Obecnie jednak dostępne są na rynku prezerwatywy bardzo cienkie i elastyczne, a jednocześnie testowane elektronicznie pod względem wytrzymałości i odporności na pęknięcia.
Gdzie można kupić prezerwatywy?
Są one dostępne zarówno w supermarketach, drogeriach, jak i aptekach. W tych ostatnich można również uzyskać pomoc w wyborze odpowiedniego rodzaju.
Osoby, które chcą dokonać zakupu w sposób dyskretny, mogą skorzystać z automatów znajdujących się w niektórych miejscach publicznych lub skorzystać z oferty sprzedaży wysyłkowej.
Jak stosuje się prezerwatywę?
Należy zachować ostrożność przy wyjmowaniu prezerwatywy z opakowania, uważając przede wszystkim, aby nie uszkodzić paznokciem delikatnego materiału. Najmniejsza nawet dziurka powoduje, że prezerwatywa staje się bezużyteczna.
Ponadto, tak jak w przypadku wielu innych produktów, także prezerwatywy mają na opakowaniu podaną datę, do której producent gwarantuje ich przydatność do użytku.
Zwiniętą prezerwatywę należy nałożyć luźno na szczyt członka w stanie wzwodu, po czym rozwinąć w dół, możliwie najdalej w kierunku nasady członka. Na szczycie członka należy jednak pozostawić nieco wolnego miejsca, ściskając prezerwatywę opuszkami palców, zapobiegając zbieraniu się w tym miejscu powietrza. W niektórych prezerwatywach znajdują się już specjalne zbiorniczki na spermę, przed ich rozwinięciem wystarczy tylko usunąć opuszkami powietrze.
Sterylizacja
Zanim mężczyzna podejmie decyzję o sterylizacji, powinien zastanowić się, czy naprawdę nie chce mieć dzieci. Sterylizacja (inaczej wasektomia) to zabieg nieodwracalny.
Polega on na chirurgicznym zamknięciu nasieniowodów, odprowadzających nasienie z jąder do członka, poprzez wykonanie maleńkich nacięć moszny. Po pewnym czasie (około trzech miesięcy) ustaje produkcja plemników.
Wasektomia jest zabiegiem prostym, wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Powstały po zabiegu krwiak może dokuczać przez kilka dni, zabieg nie powoduje jednak powikłań.
Sterylizacja nie upośledza potencji
Nieprawdą jest, że pacjent po zabiegu sterylizacji staje się impotentem. Po operacji ustaje czynność nasieniowodów, natomiast jądra produkujące hormony płciowe pozostają nienaruszone. Zabieg nie wpływa więc na popęd seksualny, potencję oraz zdolność odbierania wrażeń zmysłowych.
Ważne
Prawidłowe zdejmowanie prezerwatywy jest równie ważne, jak jej nakładanie. Po stosunku należy ostrożnie wycofać członek z pochwy, przytrzymując krawędź prezerwatywy, tak aby nie dopuścić do wydostania się spermy na zewnątrz.