× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Aparat ortodontyczny
Jama ustna

Aparat ortodontyczny – rodzaje, zakładanie, higiena

Aparaty ortodontyczne to jedne z najlepszych sposobów na wyprostowanie zębów. Jednak aby spełniły one swoje zadanie niezbędne jest utrzymanie stałej i dokładnej higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty metalowe są najpopularniejszym rodzajem zamków i istnieją już od ponad 100 lat. W przeszłości aparaty ortodontyczne były bardzo masywne. Na szczęście dzisiejsze aparaty ortodontyczne nie przypominają tego, czym były 100 lat temu. Są mniejsze, wygodniejsze i bardziej efektywne. Aparaty metalowe cieszą się największą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Działają poprzez nałożenie aparatu na zęby i łącząc je drutem. Drut jest przywiązany do szelek za pomocą elastycznych opasek, które są dostępne w różnych kolorach do wyboru. Aby przesunąć zęby, ortodonta dostosowuje drut podczas wizyt co 4-8 tygodni.

 

Aparaty ceramiczne są wykonane z przezroczystego materiału w kolorze zębów. Działają tak samo, jak metalowe aparaty ortodontyczne, ale są bardziej dyskretne i mniej widoczne. W porównaniu do aparatów metalowych aparaty ceramiczne są mniej widoczne i stanowią niedrogą alternatywę dla aparatów metalowych. Powinieneś jednak wiedzieć, że te aparaty są również nieco większe niż aparaty metalowe.

 

Aparaty samoligaturujące działają podobnie do aparatów metalowych i ceramicznych i są dostępne w wersji metalowej lub przezroczystej/ceramicznej. Różnica między aparatami samoligaturującymi a aparatami metalowymi lub ceramicznymi polega na tym, że aparaty samoligaturujące wykorzystują klipsy do przytrzymywania drutu na miejscu, a nie elastyczne gumowe opaski.

Stosowanie właściwej techniki szczotkowania

Szczotkowanie jest podstawą każdej rutyny higieny jamy ustnej, ale bez odpowiedniej techniki pozostawisz na zębach o wiele więcej cząstek jedzenia i bakterii, niż myślisz. Zwłaszcza w przypadku aparatów ortodontycznych tworzących nowe, trudno dostępne ogniska bakterii. Nie jesteś pewien, czy szczotkujesz zęby we właściwy sposób? Wystarczy postępować zgodnie z tym przewodnikiem krok po kroku.

  • Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni, tak aby włosie było skierowane w stronę linii dziąseł
  • Poruszaj szczoteczką małymi kółkami po każdym zębie i wzdłuż linii dziąseł.
  • Powtarzaj okrężne ruchy szczotkujące zarówno przednią, jak i tylną stronę górnego i dolnego rzędu zębów.
  • Zmień ruchy szczotkujące w przód i w tył dla powierzchni żujących zębów.
  • Delikatnie umyj język, aby usunąć nagromadzone bakterie.

Pamiętaj, że zaleca się mycie zębów przez pełne dwie minuty.

Czyszczenie za pomocą nawlekacza nici dentystycznej

Wprowadzenie nici pod łukiem może być kłopotliwe, ale przy użyciu specjalnego narzędzia zwanego nawlekaczem nici dentystycznej czyszczenie przestrzeni między zębami staje się proste. Wykonaj następujące czynności:

  • Przełóż nić dentystyczną przez pętlę nawlekacza nici dentystycznej
  • Wsuń nawlekacz nici między drut łukowy a zęby
  • Pociągnij nawlekacz, aż nitka znajdzie się za łukiem
  • Przesuwaj zęby nitką aż do dziąseł, wykonując ruchy w górę iw dół.
  • Pociągnij nawlekacz, aby usunąć nić dentystyczną i powtórz proces dla każdego zęba.Używanie szczoteczki między zębowej

Nawet przy starannym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, czyszczenie obszaru zębów wokół zamków lub wokół łuku nadal może być problematyczne. Dlatego możesz użyć specjalnego narzędzia zwanego szczoteczką między zębową lub szczoteczką proxa, która ma małe włosie przymocowane do małego drucika. Czyszczenie przebiega następująco:

  • Wsuń końcówkę włosia w trudno dostępne miejsca wokół zamków i łuków, wykonując ruchy w przód iw tył.
  • Spłucz włosie ciepłą wodą po czyszczeniu wokół każdego zęba.