× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Apatia

Wiele codziennych czynności jak np. jedzenie i picie odbywa się niemal automatycznie. Uczucie głodu i pragnienia skłania do odruchowego sięgnięcia po kanapkę lub sok. Myślenie, odczuwanie, praca, odpoczynek, mówienie wywoływane są przez różne pragnienia, które rejestrowane są świadomie lub nieświadomie.

Niektóre z nich funkcjonują jako odruchy automatyczne, inne są wyuczone. jednak potrzeba zaspokajania odruchów wywoływana jest przez popęd.

Różnego rodzaju fizyczne i psychiczne zaburzenia prowadzą do zmniejszenia popędu lub nawet do jego zaniku. Taki stan określa się jako apatię, która w szczególnie trudnych przypadkach musi być leczona.

Apatia, przejawiająca się ograniczeniem odczuwanych potrzeb, prowadzi do ogólnego zmniejszenia aktywności, gotowości do działania i zobojętnienia wobec normalnych i żywych kiedyś zainteresowań. Idzie za tym wyraźny spadek poziomu dynamiki uczuć, pojawiają się także myśli i przekonania oparte na poczuciu rezygnacji.

Apatia przyczyny

Do osłabienia popędu lub stanu pełnej apatii i zobojętnienia może dojść na skutek wielu chorób i zaburzeń samopoczucia.

Należy liczyć się ze skutkami różnych schorzeń – niskiego ciśnienia, słabego krążenia, chorób wynikających ż niedoboru,  np. niskiego poziomu cukru we krwi.

Bardzo często w apatię popadają osoby, które mają za sobą ciężką chorobę fizyczną lub ciężkie przeżycia. Ich stan powodowany jest niekiedy zarówno przez czynniki natury fizycznej i psychicznej. Fizyczna słabość pogłębia dodatkowo uczucie przygnębienia, rezygnacji lub nawet depresji. Apatia towarzyszy też zmianom starczym osobowości.

Depresja

Zazwyczaj apatia jest stanem przejściowym; można ją pokonać biorąc aktywny udział, np. w życiu towarzyskim, szukając okazji do rozrywki lub doszukując się w sobie wyraźnych oznak poprawy stanu zdrowia. Depresja jest niestety stanem chorobowym i bezwzględnie wymaga gruntownej terapii. Zdarza się również, że przyczyną apatii jest wada wrodzona lub nabyte po chorobie lub wypadku uszkodzenie mózgu.

Leczenie apatii

Jeżeli apatia związana jest z depresja lub kłopotami natury psychicznej, stosuje się leczenie poprzez psychoterapię, a w niektórych przypadkach zalecane są dodatkowo leki antydepresyjne i uspokajające. Prawie zawsze metody te przynoszą widoczną poprawę.

Lekkie osłabienie krążenia, objawiające się utratą energii i przygnębieniem, łatwo można pobudzić, np. wypijając lampkę wina; poważniejsze zaburzenia trzeba jednak leczyć.

Wiele zależy od lekarzy, ale przede wszystkim od rodziny i przyjaciół chorego. Często wystarczy, by okazywali mu zainteresowanie i troskę, dodając w ten sposób odwagi do stawiania czoła własnym problemom.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy należy udać się do lekarza; zależy to od indywidualnych przypadków. Czasem wystarcza zaledwie zły humor lub przejściowa niedyspozycja, by wywołać apatyczne zachowanie.

Stan ten, przedłużający się do kilku tygodni lub więcej, jest już jednak wystarczającym sygnałem, że pora na wizytę u lekarza, ponieważ należy się wtedy liczyć z poważną dolegliwością fizyczną lub psychiczną, która może doprowadzić do apatii lub depresji.

Jak postąpi lekarz?

Najpierw lekarz zbada serce, układ krążenia i pracę innych organów spełniających ważne funkcje życiowe, aby rozpoznać ewentualne choroby fizyczne. Jeśli je wykluczy, powinien porozmawiać z pacjentem, zlecić przeprowadzenie testów psychologicznych oraz wykonanie badania elektroencefalograficznego (EEG). Od postawionej po badaniach diagnozy stwierdzającej depresję, zaburzenie psychiczne lub chorobę umysłową, zależy naturalnie dalsze leczenie.

Co można zrobić samemu?

Najlepszym lekarstwem na apatię jest pozytywne i aktywne nastawienie do życia. Osoby skłonne do posępnych rozmyślań i pesymistycznych ocen, powinny nauczyć się pozytywnego myślenia oraz zwalczać w sobie „czarnowidztwo”. Gwałtowne wahania nastroju czy stany uzależnione od pogody można tonować próbując treningu autogennego, ćwiczeń jogi lub innych metod, jak na przykład autohipnozy i afirmacji.

Sprawdzone metody domowe

Przed ewentualną wizytą u lekarza i wykupieniem w aptece wypisanych przez niego leków, można spróbować poprawić sobie nastrój pijąc herbatki ziołowe z melisy, kozłka lekarskiego, porzeczki lub mieszanki rozmarynu, bylicy pospolitej i szałwii.

WAŻNE

W żadnym razie nie należy lekceważyć dłużej utrzymującej się apatii jako nieistotnej i nieszkodliwej, ani wstydzić się zasięgnąć porady lekarskiej.