Katar jest jednym z największych wrogów malców oraz ich rodziców. Potrafi przysporzyć wiele problemów i utrudnić codzienne życie każdej rodzinie, w której jest małe dziecko. Istnieją jednak urządzenia, które pomagają uporać się z tym przeciwnikiem – to elektryczne aspiratory kataru. Na czym polega ich działanie oraz w jakich sytuacjach warto je zastosować?
Katar u dziecka
Dla dorosłych katar może wydawać się błahą sprawą. W końcu wystarczy przez kilka dni systematycznie oczyszczać nos lub stosować preparaty do udrażniania nosa, by móc właściwie funkcjonować. Z dziećmi jest jednak inaczej. Maluszki do 1. roku życia nie oddychają przez usta i nie potrafią wydmuchać noska zapełnionego wydzieliną. Stosowanie różnego rodzaju substancji lub preparatów jest w tym wieku niewskazane.
Katar utrudnia wykonywanie codziennych czynności przez niemowlaka, takich jak jedzenie, spanie i oddychanie, co bezpośrednio może wpływać na jego samopoczucie oraz zdrowie. Zatkany nos nie spełnia wówczas fundamentalnych funkcji, czyli doprowadzania, oczyszczania oraz ogrzewania powietrza. Dzięki błonie śluzowej oraz rzęskom wprowadzane powietrze do płuc jest oczyszczane. Uporczywy katar przeszkadza we wszystkich tych procesach.
U większych dzieci katar zazwyczaj trwa 10 dni, ale w niektórych przypadkach może wydłużyć się do kilku tygodni lub miesięcy. Umiejętność prawidłowego wydmuchiwania nosa dzieci nabywają dopiero około 3 roku życia. Jednakże próby mocnego wydmuchania wydzieliny przez nos mogą z kolei mogą skutkować wprowadzeniem wydzieliny w przeciwną stronę, czyli od zatok do uszu.
Zatkany nos u dziecka może powodować:
- zaburzenia snu,
- problemy z jedzeniem,
- powikłania i nawracające infekcje,
- złe samopoczucie,
- rozdrażnienie.
Wspomniane groźne powikłania wywołane nieleczonym katarem to m.in.: ryzyko zapalenia ucha, oskrzeli i płuc. Zalegająca w nosku wydzielina może również prowadzić do zapalenia zatok bądź poważnych infekcji górnych dróg oddechowych. W walce z katarem ważna jest zatem szybkość i skuteczność.
Elektryczne aspiratory – innowacja w walce z katarem
Wychodząc naprzeciw wyżej opisanym problemom, na rynku pojawiły się aspiratory elektryczne, które stają się coraz popularniejszą metodą na skuteczne odsysanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych.
Aspiratory elektryczne wyróżnia szereg zalet:
- ułatwiają oddychanie,
- oczyszczają nos, usuwając z niego nadmiar wydzieliny,
- ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń, alergenów oraz mikroorganizmów, przyczyniających się do powstawania chorób oraz infekcji,
- są proste w obsłudze,
- łatwe do utrzymania w czystości,
- przeznaczone zarówno dla noworodków, jak i większych dzieci,
- są wyposażone w bezpieczną końcówkę,
- to urządzenia mobilne, które można zabrać ze sobą w podróż lub na spacer,
- niewielkie rozmiary, dzięki którym zmieszczą się w torebce lub plecaku.
Oczyszczanie nosa aspiratorami elektrycznymi
Higiena nosa z wykorzystaniem aspiratorów elektrycznych powinna być wpisana do codziennych czynności pielęgnacyjnych w każdej sytuacji, gdy dziecko ma katar. Od lat wielu rodziców poszukuje najlepszych rozwiązań w kwestii skutecznego oczyszczenia górnych dróg oddechowych swoich pociech. Na rynku dotychczas nie było urządzeń lub akcesoriów, które łączyłyby efektywność, bezpieczeństwo oraz sterylność w oczyszczaniu dziecięcych nosków. Przy stosowaniu gruszek występuje ryzyko zbyt głębokiego wprowadzenia końcówki do noska, przez co można uszkodzić śluzówkę. Podłączenie aspiratora do odkurzacza może przestraszyć dziecko, wywołując zbyt duże natężenie hałasu.
Alternatywą powyższych rozwiązań są aspiratory elektryczne, wyposażone najczęściej także w opcję aspiracji ustnej. Zaletą takiego połączenia jest to, że urządzenie działa również wtedy, gdy jego baterie się wyczerpią. Wówczas udrażnianie górnych dróg oddechowych dziecka wykonuje się przy pomocy siły własnych płuc. Inwestując w ten sprzęt, warto wybrać aspiratory elektryczne z trybem cichej pracy, by móc stosować je zarówno w dzień, jak i w nocy.
W jakich sytuacjach używać aspiratorów elektrycznych do nosa?
Wcześniej wspomniane czyszczenie noska dziecku powinno być regularną czynnością nie tylko wtedy, gdy dziecko ma katar. W niewykształconym jeszcze nosku zbierają się zarazki, drobnoustroje oraz inne zanieczyszczenia, które mogą powodować dyskomfort. Dziecko może odczuwać problem z zasypianiem, zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet niechęć do jedzenia. Aspiratory elektryczne do noska mogą być stosowane zatem zarówno przy zakażeniach wirusowych i bakteryjnych, jak i podczas katarów spowodowanych alergią oraz w innych sytuacjach zanieczyszczenia nosa.
Dzięki tego typu gadżetom nos dziecka będzie czysty i prawidłowo oraz bezpiecznie udrożniony. Poręczne, ciche, funkcjonalne – to tylko niektóre cechy charakterystyczne dla aspiratorów elektrycznych. Jest to nieco wyższy wydatek niż przy zakupie taniej gruszki do nosa, jednak to niezwykle opłacalna inwestycja. Inwestycja w zdrowie, bezpieczeństwo i samopoczucie dziecka.
Jak używać aspiratorów elektrycznych?
Pomimo tego, że dzieci nie przepadają za czynnością oczyszczania noska, stosowanie aspiratorów elektrycznych może w dużej mierze ułatwić ten proces. W niektórych sytuacjach, przed odsysaniem wydzieliny, warto rozpuścić w nosku malca jedną kroplę soli fizjologicznej lub specjalistycznych i bezpiecznych roztworów do tego przeznaczonych. Takie preparaty pomogą w rozrzedzeniu wydzieliny, jednak ich stosowanie nie jest obligatoryjne. Czyszczenie noska najczęściej wykonuje się przed karmieniem i porą spania. Aspiratory elektryczne odsysają katar delikatnie, jednak skutecznie, przez co dziecko zazwyczaj nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego tą czynnością. Po odciągnięciu wydzieliny należy dokładnie umyć oraz osuszyć urządzenie.
Aspiratory do noska to wybór setek rodziców na całym świecie. Ci, którzy mieli okazję używać tego sprzętu, doceniają łatwą obsługę urządzeń, ich funkcjonalność i skuteczność w działaniu. Przekonaj się, że naprawdę warto!