Astma oskrzelowa to choroba przy której występują nagłe i gwałtowne ataki duszności. Sygnałem zbliżającego się ataku może być uczucie łaskotania w nosie lub drapania w krtani. Napady duszności są spowodowane po pierwsze obrzękiem delikatnych rozgałęzień tchawicy, czyli oskrzeli, po drugie gwałtownym skurczem mięśni oskrzelowych. Na dodatek w oskrzelach gromadzi się lepki, ciągnący się śluz, który tak utrudnia oddychanie (zwłaszcza wydech), że podczas ataku chory niemal dusi się.
Astma oskrzelowa przyczyny
Istnieją rozmaite źródła choroby. Ataki pojawiają się najczęściej po przebytej grypie, zapaleniu płuc lub są związane z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Częstotliwość i nasilenie ataków są inne niemal u każdego pacjenta i zależą od takich czynników, jak: warunki klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, nadwrażliwość na pewne składniki pożywienia i substancje, podatność na stres. Znaczący wpływ mają również naturalne i cykliczne przemiany w organizmie, zachodzące np. W czasie menstruacji lub ciąży.
Astma oskrzelowa objawy
– Nagły atak duszności, utrudniony wydech.
– Drapanie w krtani.
– Uczucie strachu.
– Wrażenie duszenia się.
– Odgłos gwizdania podczas oddychania, dyszenie, sapanie.
– Silne pocenie się, niebieskawy odcień skóry.
– Kaszel z odpluwaniem ciągnącej się wydzieliny.
Astma oskrzelowa leczenie
Bardzo częstą przyczyną ataków astmy jest jedna z wielu chorób przewlekłych, np. przewlekłe zapalenie zatok i migdałków, przerost migdałków (polipy). W takich przypadkach najpierw należy leczyć chorobę podstawową, ponieważ ona jest właściwą przyczyną ataków astmy. W innych przypadkach wykonuje się testy wykrywające substancję, na którą układ oddechowy reaguje alergicznie. U niektórych osób przyczyny ataków astmy mają podłoże psychiczne i wtedy leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniej psychoterapii.
Czy można coś zrobić samemu?
Przede wszystkim należy starać się przebywać w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach, przy czym powietrze nie powinno być zbyt suche, ani zimne. Poza tym dobrze byłoby wiedzieć, na jakie substancje organiczne reaguje alergicznie i unikać ich, podobnie zresztą jak konkretnych sytuacji, w których powtarzały się ataki astmy.
W razie ostrego ataku astmy ulgę przyniesie herbata z dziewanny oraz moczenie stóp i dłoni w gorącej wodzie. Zabiegi takie działają rozkurczająco. Jeżeli atak nie ustępuje, należy wezwać lekarza i czekając niego otworzyć okna, rozluźnić krępujące części garderoby i próbować uspokoić chorego.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Zaraz po pierwszym ataku astmy, aby jak najszybciej ustalić jego przyczynę.
Jak postąpi lekarz?
Przede wszystkim osłucha drogi oddechowe, szukając najpierw czysto fizycznych przyczyn choroby. Pacjent może zaopatrzyć się w niewielkich rozmiarów inhalator, który w razie ataku dostarczy do dróg oddechowych środek rozkurczający oskrzela. Oprócz tego lekarz przepisze leki przeciwastmatyczne. Szukając źródeł choroby, należy brać pod uwagę zarówno przyczyny natury fizycznej, jak i psychicznej.
Przebieg astmy oskrzelowej
Ataki astmy najczęściej nadchodzą i ustępują tak szybko, że nie zawsze można poznać prawdziwą przyczynę. Wiadomo że na stan zdrowia pacjenta korzystnie wpływa zmiana trybu życia, miejsca pracy, zamieszkanie w okolicy o zdrowszym klimacie.
Czy astma oskrzelowa jest chorobą niebezpieczną?
Przedłużający się i nieustępujący atak astmy zagraża życiu chorego. Należy szybko wezwać lekarza.