× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Porady

Badanie holterem – jak przebiega oraz czego unikać?

Badanie holterowskie to procedura, której celem jest dokładne przeanalizowanie pracy mięśnia sercowego – warto zaznaczyć, że odpowiednio przeprowadzony pomiar stanowi jedną z podstaw diagnostyki wielu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Badanie Holterem – co to takiego?

Dzięki badaniu serca metodą Holtera możliwym staje się monitorowanie pracy serca przez 24 godziny na dobę. Koniecznie należy pamiętać o tym, że Holter stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego badania EKG, które w wielu przypadkach może okazać się niewystarczające – badanie EKG rejestruje pracę serca pacjenta w spoczynku i wyłącznie przez kilka minut. Diagnostyka chorób serca bazująca na urządzeniach do monitorowania holterowskiego pozwala na precyzyjne ustalenie charakterystyki oraz przyczyn schorzenia. 

Nie można zapominać o tym, że urządzenia wykorzystywane podczas badania, dzięki swym niewielkim rozmiarom, pozwalają na swobodne zbadanie pracy mięśnia sercowego podczas wykonywania codziennych czynności takich jak aktywność fizyczna, odpoczynek czy sen. Badanie Holterem wykorzystywane jest podczas diagnostyki wielu różnych schorzeń – nowoczesna aparatura monitorująca pracę serca stosowana jest między innymi przy diagnozowaniu niepokojących omdleń, a także schorzeń takich jak arytmia serca, migotanie przedsionków czy kołatanie serca. 

Wskazania do badania Holterem – Holter do domu Kraków 

Badanie holterowskie zlecane jest w wielu różnych przypadkach – wykonanie pomiaru aktywności serca poleca się między innymi u pacjentów z zaburzeniami przewodzenia przedsionkowo-komorowego, a także u osób cierpiących na omdlenia i nagłe utraty przytomności, których przyczyną może być nieprawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego. 

Oprócz tego badanie holterowskie wykonywane jest również u pacjentów z wrodzonymi wadami serca, urządzenie wykorzystywane jest także do monitorowania stanu pacjentów, u których doszło do zawału mięśnia sercowego. Holter bardzo często stosowany jest również podczas nadzorowania pracy serca u pacjentów z rozrusznikiem.

Jak wygląda badanie Holterem?

Pacjenci, u których zlecono wykonanie badania Holterem powinni pamiętać o tym, że cała procedura jest nieinwazyjna, bezbolesna i nie powoduje żadnych powikłań, a dodatkowo niewielkie rozmiary urządzeń pomiarowych pozwalają na swobodne wykonywanie codziennych czynności. 

Badanie rozpoczyna się od umieszczenia na klatce piersiowej pacjenta elektrod oraz niewielkiego rejestratora EKG, mocowanego w wygodnym, niekrępującym ruchów miejscu. Najczęściej rejestrator EKG usytuowany zostaje na specjalnym pasku, niekiedy zawiesza się go również na szyi. Urządzenie pomiarowe w większości przypadków stosowane jest przez 24 godziny – dokładne wytyczne oraz czas trwania badania ustalane są przez lekarza, warto pamiętać jednak o tym, że niekiedy okres trwania pomiaru może zostać wydłużony do 48 godzin. 

Podczas badania Holterem niezwykle ważną kwestią okaże się szczegółowe opisywanie sytuacji, w których doszło do wystąpienia niepokojących dolegliwości – czynniki takie jak wysiłek fizyczny czy stres mogą prowadzić bowiem do drastycznej zmiany rytmu serca, odbijając się na wynikach badania. Wykonanie precyzyjnych notatek ułatwi postawienie trafnej diagnozy.

Holter do domu Kraków – jak przygotować się do badania?

Odpowiednie przygotowanie się do badania Holterem ma ogromny wpływ na sprawny przebieg pomiaru – pacjenci, u których założony zostanie Holter powinni pamiętać między innymi o wzięciu kąpieli, dodatkowo powinni zadbać również o dokładne odtłuszczenie skóry klatki piersiowej. 

Oprócz tego osoby, u których zostanie wykonane EKG Holterem powinny stawić się na wizytę w wygodnym, dwuczęściowym ubraniu, umożliwiającym swobodne założenie elektrod i urządzenia monitorującego – w tym wypadku doskonale sprawdzi się między innymi luźna, rozpinana koszula. W przypadku osób z obfitym owłosieniem koniecznym może okazać się wykonanie depilacji klatki piersiowej.

Czego unikać podczas badania Holterem?

Badanie Holterem to nieinwazyjna i stosunkowo prosta procedura, pacjenci przygotowujący się do założenia urządzenia monitorującego pracę serca powinni pamiętać jednak o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Po pierwsze monitorowanie rytmu serca przy pomocy Holtera koniecznie musi odbywać się w naturalnych, niezmienionych warunkach – pacjenci, którym zależy na uzyskaniu wiarygodnych i rzetelnych wyników powinni unikać modyfikacji codziennej rutyny.   

Dodatkowo podczas badania Holterem nie można dopuścić do zamoczenia urządzenia, w związku z tym pacjenci w trakcie trwania badania powinni zrezygnować z kąpieli i prysznica. Kolejnym istotnym zaleceniem, które ułatwi przebieg badania i umożliwi otrzymanie precyzyjnych wyników jest ograniczenie korzystania z telefonu komórkowego – urządzenia elektroniczne takie jak telefon, poprzez wytwarzanie pola magnetycznego, mogą doprowadzić do zakłócenia zapisu. Ponadto pacjenci z założonym Holterem nie powinni korzystać z koców i poduszek elektrycznych. Poza tym zabronionym jest także wprowadzanie jakichkolwiek zmian w ustawieniach urządzenia.

Po zakończeniu badania pacjent powinien udać się do wyznaczonej placówki w celu usunięcia Holtera – warto mieć na uwadze to, że wszelkie próby samodzielnego dezaktywowania urządzenia mogą mieć wpływ na wiarygodność pomiaru.

Więcej informacji na temat domowych badań Holterem można znaleźć na stronie https://lekarze-krakow.com.pl/holter-w-domu/