Wiele klinik leczenia niepłodności stara się, by przy wsparciu z ich strony dać parom szansę na naturalne poczęcie. W tym celu niezbędna jest odpowiednia diagnostyka oraz obserwacja, która pomoże precyzyjnie określić dni płodne, w których jest największa szansa na zapłodnienie. Zanim jednak rozpocznie się właściwa obserwacja cyklu kobiety, niezbędne jest wykonanie podstawowych badań, które wykluczą ewentualne problemy i pomogą ustalić plan działania. W przypadku mężczyzn najważniejsze jest badanie nasienia.
Jak wygląda badanie nasienia?
Najczęściej lekarze zalecają wykonanie spermiogramu. To rozszerzone badanie nasienia, które informuje o objętości ejakulatu, jego lepkości, odczynie pH oraz ilości plemników w całości nasienia oraz ich koncentracji w jednym mililitrze ejakulatu. Oceniany jest również odsetek żywych plemników i ich ruchliwość. Badanie nasienia określa dodatkowo morfologię plemników. Pozwala to na wykrycie wad w ich budowie, takich jak uszkodzenia witki, wstawki i główki plemnika. Niezbędna jest również ocena proporcji pomiędzy prawidłowo zbudowanymi plemnikami, a tymi, w których występują uszkodzenia strukturalne. Badanie opatrzone jest komentarzem osoby, która je wykonywała, jednak wyniki spermiogramu warto dodatkowo omówić z lekarzem andrologiem podczas wizyty konsultacyjnej.
Oddanie próbki do badania nasienia
Próbkę można oddać w domu i dostarczyć w ciągu pół godziny do laboratorium. Ważny jest sposób jej przechowywania i utrzymanie temperatury ciała, gdyż może to dać fałszywy wynik. Z tego względu zaleca się, aby próbkę nasienia oddać na miejscu, gdzie natychmiast zostanie przekazana do laboratorium w celu jej zbadania. Każda klinika leczenia niepłodności ma specjalny pokój, który przeznaczony jest do uzyskania ejakulatu. To kameralne i dyskretne pomieszczenie, zamykane od wewnątrz na klucz, które zapewnia mężczyźnie maksimum prywatności. W pokoju znajduje się telewizor z filmami dla dorosłych oraz prasa dla panów, które pomogą w doprowadzeniu do wytrysku.
Badanie nasienia – jak się przygotować?
Przed pobraniem próbki do badania nasienia należy wstrzymać się od wytrysku przez okres od trzech do pięciu dni. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt krótki czas abstynencji może wpłynąć na koncentrację plemników w nasieniu, natomiast zbyt długi obniża ich żywotność i ruchliwość. W tym czasie należy się również powstrzymać od spożycia alkoholu, który może wpływać na wynik badania. Poza tymi wskazaniami nie jest wymagane specjalne przygotowanie. W Katowicach polecamy klinikę leczenie niepłodności Zięba Clinic.