Każdy z nas chce jak najlepiej dbać o swój wzrok, co za tym idzie powierzyć badanie oczu najlepszemu specjaliście – do tego potrzebne jest jak najbardziej precyzyne badanie wzroku. Chcemy mieć nie tylko modne i ładne oprawki, ale przede wszystkim dobrze dobrane szkła korekcyjne.
W tym miejscu, stojąc przed potrzebą zbadania wzroku, zastanawiacie się państwo do kogo się udać. Do optometrysty, optyka czy okulisty?
Dzisiejszą publikację, powinniśmy zacząć zatem, od kilku zdań teorii. Zawęźmy to, do jak najłatwiejszego wytłumaczenia, kim jest, i jakie zadania ma optyk, okulista, a jakie optometrysta.
Optometrysta:
Specjalizacją optometrysty, jest dobór odpowiedniej korekcji optycznej do danej wady wzroku. Optometrysta, potocznie mówiąc, „mierzy” wszystko w naszych oczach. Praktykuje w zakresie badania refrakcji i szczegółowego diagnozowania chorób oczu
Optyk:
Optyk zajmuje się fizycznie, wykonywaniem okularów, ich naprawianiem oraz konserwacją. Okulary wykonuje na podstawie recepty z wszelkimi parametrami, wystawionej przez okulistę, (lub na podstawie samodzielnie przeprowadzonych badań, jeżeli ma właściwe uprawnienia i kwalifikacje optometrysty)
Okulista:
Okulista to lekarz chorób oczu. Diagnozuje i planuje leczenie chorób oczu. Jest również osobą pierwszego kontaktu w przypadku jego urazów.
Do kogo więc się udać na badanie wzroku?
Oczywiście każdy z przedstawicieli powyższych zawodów, może być tym właściwym, który bardzo dobrze wykona na nas badanie wzroku. Należy jednak mieć na uwadze, iż nie każdy optyk, czy okulista, może być tak dobrym optometrystą, jak ten specjalizujący się w tej dziedzinie od lat, śledzący trendy, nowości technologiczne.
Optyka, jak każda branża w XXI wieku, rozwija się niezwykle dynamicznie. Każdego roku powstają coraz nowsze powłoki na soczewkach okularowych, nowe urządzenia i techniki badania wzroku, dlatego jesteśmy przekonani, że w większości przypadków, najskuteczniejszym w wykrycie wszelkich wad badaniem wzroku, poszczycić będzie się mógł optometrysta.
Specjalista zajmujący się badaniem wzroku, musi wykazywać empatię w stosunku do pacjenta, aby móc dobrze poznać jego wadę wzroku. Nie może badanego traktować przedmiotowo, gdyż każde badanie wzroku różni się od poprzedniego i nie można na tym polu postępować schematycznie.
Jeśli zrozumie się wadę wzroku pacjenta, wykonując dokładne i pełne badanie, będzie można zastosować właściwe szkła korekcyjne. A wtedy już tylko pozostaje czekać na uśmiech zadowolenia pacjenta.
Karol Bożęcki – Optometrysta, optyk dyplomowany
Właściciel CENTRUM OPTYCZNE BOŻĘCKI w Kielcach – https://bozecki.pl/