× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Bladość skóry

Bladość, zwłaszcza skóry twarzy, może być oznaką różnorodnych schorzeń i niekorzystnych czynników wpływających na organizm człowieka. Odcień skóry zależy przede wszystkim od ilości krwi w sieci drobnych tętniczek i naczyń kapilarnych. Jeśli naczynia te zwężają się, wówczas ilość przepływającej przez nie krwi jest mniejsza. Skutkiem tego jest bladość gorzej ukrwionej skóry. Przeciwnie jest w przypadku, gdy naczynia krwionośne się rozszerzają przepuszczając więcej kiwi. Skóra nabiera wówczas kolorów, staje się lekko zaróżowiona.

Na zmiany objętości naczyń krwionośnych mają wpływ dwa przeciwnie działające układy: Współczulny i przywspółczulny. Układ współczulny wykorzystuje adrenalinę jako substancję nośna, przekazującą sygnał, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych.

Układ przywspółczulny wykorzystuje natomiast acetylocholinę (ACh), która z kolei sprawia, ze naczynia krwionośne rozszerzają się. Wyróżnia się bladość skóry o charakterze stałym oraz przejściowym. Za nagłe bladnięcie skóry odpowiedzialna jest adrenalina.

Bladość skóry przyczyny

Istnieje kilka możliwych przyczyn bladości skóry:

Niedokrwistość

Utrzymująca się bladość skóry może być symptomem niedokrwistości, czyli niedoboru czerwonych krwinek, zwłaszcza gdy blade zabarwienie ma również błona śluzowa jamy ustnej oraz spojówka oczu.

Choroby serca

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku niewydolności serca, które nie jest w stanie dostarczyć organizmowi, w tym również skórze, wystarczającej ilości krwi. Skutkiem tego stanu jest bladość skóry.

Choroby narządów wewnętrznych

Utrzymująca się bladość skóry może wskazywać na pewne schorzenia narządów wewnętrznych. Właściwą diagnozę postawi lekarz na podstawie odpowiednich badań.

Infekcje

Bladość skóry jest objawem towarzyszącym wielu chorobom zakaźnym, np. infekcjom grypowym. Najczęściej pojawiają się również inne objawy choroby np. gorączka, dlatego łatwo zorientować się, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Migrena

Bladość skóry często towarzyszy również migrenie oraz migrenopodobnym bólom głowy.

Bulimia

Osoby poddające się rygorystycznej diecie odchudzającej lub pacjenci z bulimia (zazwyczaj są to kobiety), bardzo często mają bladą skórę.

Bóle menstruacyjne

Dolegliwości towarzyszące menstruacji, zwłaszcza długotrwałym i obfitym krwawieniom, powodują często objaw bladości skóry.

Ciąża

Kobiety ciężarne bardzo często są blade. Przyczyną tego jest obciążenie układu krążenia, który musi pracować na zwiększonych obrotach troszcząc się teraz również o organizm płodu.

Przemęczenie i nudności

Zmęczenie oraz nudności przywołują zazwyczaj objaw bladości skóry, któremu towarzyszyć mogą „podkowy” pod oczami.

Nikotyna i alkohol

Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, dlatego osoby palące mają często blady odcień skóry. Alkohol z kolei sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, ale w razie nadużycia, na następny dzień występuje zazwyczaj bladość skóry.

Chemioterapia

Silne środki podawane choremu podczas chemioterapii mogą być przyczyną bladości skóry.

Gruba skóra

Niektóre osoby maja z natury blady odcień skóry, gdyż ich skóra jest nieco grubsza niż u innych. Naczynia krwionośne są więc głęboko ukryte pod jej warstwami. U osób tych bardzo rzadko można zaobserwować rumieńce.

Zimno

Pod wpływem niskich temperatur naczynia krwionośne zwężają się, co powoduje bladość skóry.

WAŻNE

Jeśli bladość skóry utrzymuje się niepokojąco długo, należy profilaktycznie udać się do lekarza, aby wyjaśnić przyczynę. Należy pamiętać, że na ukrwienie skóry korzystnie wpływają prysznice, nacieranie skóry, długie spacery oraz uprawianie sportu.