× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Bóle głowy

Ból głowy jest niezwykle często spotykaną dolegliwością. Może on być niejako objawem samym w sobie, pojawiającym się bez specjalnej przyczyny, ale najczęściej jest symptomem towarzyszącym rozmaitym chorobom. Ból głowy występuje w różnych postaciach. Klasyfikuje się go według kryteriów lokalizacji i natężenia. Ból może być miejscowy lub rozległy. Po względem natężenia może być łagodny, tępy, ostry, pulsujący nad czołem, skroniami lub w okolicy wierzchołka głowy. Bóle głowy u niektórych osób są przejściowe, często występują w określonych porach dnia. U innych natomiast są to bardzo uciążliwe stany przewlekłe.

Bólu głowy nie wywołuje sama tkanka mózgowa, ponieważ nie jest ona wrażliwa na ból. Źródłem mogą być natomiast naczynia krwionośne i nerwy obszaru czaszkowego, opona twarda i miękka oraz większe naczynia krwionośne podstawy czaszki. Chory odczuwa wówczas ból w okolicy sklepienia czaszki, którego powodem jest podrażnienie mikroskopijnie małych nerwów.

Ból głowy przyczyny

Przyczyny bólu głowy mogą być bardzo różne i nie zawsze są proste do zdiagnozowania. Najważniejsze z nich to:

Przyczyny natury psychicznej

U dużej grupy pacjentów skarżących się na ból głowy, przyczyną dolegliwości są konflikty, napięcie nerwowe, stres lub nieprzyjemne przeżycia. Taki typ bólu jest bólem napięciowym, spowodowanym uciskiem mięśni na nerwy.

Używki

Ból głowy jest często wynikiem przedawkowania kawy, nikotyny lub nadmiernego spożycia alkoholu. Tego rodzaju bóle klasyfikowane są często jako tzw. bóle klasterowe.

Przemęczenie

Ból głowy po nieprzespanej nocy oznacza przemęczenie organizmu i sygnalizuje potrzebę snu.

Choroby wewnętrzne

Jedną z przyczyn bólu głowy mogą być choroby wewnętrzne, np. wysokie ciśnienie krwi, osłabienie serca, choroby nerek i wątroby. Dolegliwość ta towarzyszy również infekcjom przebiegającym z gorączka, np. infekcjom grypowym.

Choroby organów obszaru głowy

Bóle głowy obserwuje się niemal zawsze w przypadku chorób narządów w obszarze głowy, takich jak: wady wzroku, choroby nosa, zatok, uszu lub zębów.

Choroby mózgu

Niezwykle silne bóle głowy występują przy chorobach przebiegających pod pokrywą czaszki. Są to przede wszystkim: nowotwory, ropnie, krwotoki, zaburzenia ukrwienia, urazy (wstrząs mózgu) i zapalenia.

Napięcie mięśniowe

Inna przyczyną bólu głowy może być nadmierne napięcie mięśni karku i głowy. Jest to tzw. ból na tle napięcia mięśniowego.

Czynniki zewnętrzne

Źródłem bólu głowy mogą być również czynniki zewnętrzne, do których należą: zmiany pogody (np. wiatr halny), upał, przegrzanie słoneczne, długotrwałe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, hałas oraz wpływ różnych substancji chemicznych.

Ból głowy leczenie

Jeśli ból głowy utrzymuje się przez kilka dni lub pojawia się w określonych sytuacjach, należy zwrócić się do lekarza, który spróbuje określić przyczynę dolegliwości.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz poleci wykonać zdjęcie rentgenowskie głowy lub tomografię komputerową. Badania te pozwolą wykryć ewentualne wady organiczne. Czasem wykonuje się elektroencefalogram (EEG), który również może pomóc w postawieniu diagnozy. Niestety leczenie nie zawsze przynosi pożądane rezultaty, pewne przypadki bólu głowy są nieuleczalne.

Co można zrobić samemu?

Zdrowy tryb życia z pewnością pomoże zminimalizować działanie czynników będących przyczyną bólów głowy. Należy dbać o odpowiednią dawkę snu, wypoczynek podczas weekendu i urlopu. Dobrze jest wykonywać regularnie ćwiczenia fizyczne oraz zachować umiar, jeśli chodzi o spożycie alkoholu, kawy i nikotyny.

Jak postępować przy bólach głowy?

– Stosowanie środków farmakologicznych poleca się wyłącznie przy lekkim bólu głowy typu napięciowego o jasne przyczynie, np. po nadużyciu alkoholu.

– Osoby, u których od dłuższego czasu dosyć często pojawiają się bóle głowy, powinny zgłosić się do lekarza. Ból głowy jest zawsze sygnałem ostrzegawczym!

Migrena

Bólów głowy nie należy mylić z migreną, która jest zupełnie odrębną chorobą Jej przyczyny mogą być zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Objawami migreny są napadowe bóle jednej strony głowy, połączone z zaburzeniami widzenia oraz wymiotami.