× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Bóle krzyża

Kręgosłup, stanowiący pionową oś ciała człowieka, zachowuje pewną ruchomość. Dzieje się tak za sprawą jego budowy. Składa się on z siedmiu kręgów szyjnych, dwunastu piersiowych, pięciu lędźwiowych oraz kości krzyżowej i guzicznej. Kość krzyżowa stanowi podstawę kręgosłupa. Wspólnie z oboma talerzami kości biodrowych, z którymi łączy się za pośrednictwem stawów, tworzy główną część miednicy, tzw. miednicę dużą. Jej zadaniem jest między innymi przenoszenie, przy pozycji stojącej człowieka, ciężaru tułowia na kończyny dolne.

Wiele różnych przyczyn może wywołać dolegliwości bólowe w środkowym lub dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego, w okolicy kości krzyżowej i stawów łączących ją z talerzami kości biodrowych. Bóle takie często promieniują do sąsiadujących partii ciała. Dolegliwości te mają niekiedy charakter okresowy, często jednak pacjent skarży się na bóle ciągłe, które nie ustępują nawet po dłuższym czasie. Ból krzyża jest opisywany jako tępy, przypominający ucisk lub pociąganie. Chory może od czasu do czasu odczuwać ostry ból lub nieznaczne pobolewania; często ból jest początkowo slaby, a z czasem znacznie się nasila.

Wszystkie dolegliwości bólowe w okolicy dolnej części kręgosłupa określa się ogólną nazwą bólów krzyża. Kobiety skarżą się na nie znacznie częściej niż mężczyźni, zwłaszcza W czasie miesiączki lub ciąży. W starszym wieku wzrasta odsetek mężczyzn cierpiących z powodu bólów krzyża. Przyjmuje się tez, że ponad połowa osób w wieku powyżej 60 lat odczuwa okresowe lub stałe bóle krzyża.

Bóle krzyża przyczyny

Istnieje wiele różnych schorzeń i przeciążeń organizmu będących przyczyną bólów krzyża.

Skręcenia i naciągnięcia

Wiele postaci bólów krzyża jest wywołana ostrymi stanami pourazowymi aparatu więzadłowego okolicy lędźwiowo-krzyżowej (skręcenia). Ze skręceniem ma się do czynienia, gdy na skutek nadmiernego ruchu doszło do naderwania torebki i więzadeł oraz – ewentualnie – pęknięcia naczyń krwionośnych. Również naciągnięcia mięśni na skutek nadmiernych skrętów lub przeprostu kręgosłupa mogą prowadzić do bólów krzyża.

Schorzenia narządów wewnętrznych

Przyczyną bólów krzyża mogą być również schorzenia narządów wewnętrznych, na przykład nerek, pęcherzyka żółciowego lub trzustki. jednak ból krzyża może być także objawem zagrażających życiu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał mięśnia sercowego lub rozwarstwiający tętniak aorty. Dlatego ważne jest, by nie lekceważyć objawów, lecz szybko zgłosić się do lekarza.

Schorzenia ortopedyczne

Niejednokrotnie przyczyną bólów krzyża są schorzenia natury ortopedycznej. Szczególnie często pojawiają się one na skutek nadmiernego obciążenia statycznego, spowodowanego wadliwą postawą ciała, ciążą, nadwagą lub przeciążeniem. Także wady stóp mogą przyczyniać się do powstania wady postawy i pośrednio wywoływać bóle krzyża.

Niejednokrotnie przyczyną są wrodzone lub nabyte wady budowy szkieletu, na przykład uszkodzenie kręgów, kręgozmyk, anomalie rozwojowe lub nadłamania kręgów, skrzywienie boczne i ku przodowi. Chory zaczyna unikać ruchu, co powoduje usztywnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Schorzenia neurologiczne

Bóle krzyża mogą też być efektem schorzeń neurologicznych, na przykład choroby niektórych nerwów w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej. Również wypadnięcie krążka międzykręgowego może być przyczyną bólów krzyża. Przesuwa się on wówczas w bok i uciska położone poniżej lub powyżej korzenie nerwów – na przykład nerwu kulszowego – wywołując bardzo silne bóle krzyża. Z podobnych przyczyn dochodzi do bólów krzyża w przypadku zwężenia kanału kręgowego, na przykład na skutek powstania guza nowotworowego powodującego ucisk na któryś z nerwów.

Schorzenia ginekologiczne

Bóle krzyża mogą powodować stany chorobowe wewnętrznych żeńskich narządów płciowych: zapalenia oraz guzy nowotworowe macicy i jajników, stany zapalne jajowodów lub tkanki łącznej miednicy oraz nieprawidłowe położenie macicy. Także zbyt obfite krwawienie, np. miesiączkowe lub po stosunku, może się przyczyniać do bólów krzyża.

Przyczyny natury psychicznej

Bóle krzyża niejednokrotnie występują mimo braku jakichkolwiek zmian chorobowych. Wówczas ich przyczyną jest zazwyczaj silne obciążenie psychiczne, na przykład stresem zawodowym lub problemami osobistymi. Bóle te, zwane psychogennymi, są jednak równie rzeczywiste i dokuczliwe, jak te spowodowane przez chorobę.

Kręgosłup słabszy u kobiet

Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni skarżą się na bóle krzyża. Przyczyną jest z jednej strony większe obciążenie ich organizmu na skutek ciąży i miesiączkowania. Z drugiej zaś strony kręgosłup i miednica kobiety są zazwyczaj znacznie mniej odporne i wytrzymałe niż u mężczyzny. Dlatego też łatwiej dochodzi do ich przeciążenia statycznego.

WAŻNE

Bóle krzyża mogą być objawem wystąpienia poważnej choroby na tle neurologicznym. Dlatego ważne jest, by poddać się badaniu lekarskiemu, jeśli bóle są bardzo silne lub utrzymują się przez dłuższy czas.