× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
bóle mięśni i stawów
Choroby stawów Narząd ruchu

Bóle mięśni i stawów – jak sobie radzić?

Bóle mięśni i stawów mogą być nieprzyjemnym i uporczywym problemem dla pacjentów w różnym wieku. Niestety takie bóle mogą być nie tylko objawem trudności z układem ruchu, ale także symptomem poważnych schorzeń. Okazuje się, że istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie tych dolegliwości.

Przyczyny bólu mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów mogą mieć wiele różnorodnych przyczyn. Jedną z najprostszych są zakwasy, albo też niepoprawnie wykonywane ćwiczenia fizyczne. Zdarza się, że człowiek zaczyna nagle ćwiczyć, podejmować aktywność fizyczną, jednak od razu decyduje się na ostry jogging lub wielogodzinną jazdę na rowerze. W takiej sytuacji pojawić się mogą ostre bóle. Innym przykładem est choroba naczyń obwodowych lub neuropatia, a więc główną przyczyną jest tutaj schorzenie nerwów. Często bóle mięśni i stawów pojawiają się u osób cierpiących na schorzenia reumatyczne, na przykład fibromialgię lub osteoporozę. Dodatkowo zdarza się, że bóle są wynikiem poważnych chorób, na przykład tarczycy, nowotworów lub podwyższonego poziomu cholesterolu. Przyczyny bólów może rozpoznać przede wszystkim lekarz, a jeśli są już znane warto podjąć odpowiednie kroki, mające na celu zmniejszenie tych dolegliwości. 

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego warto zdecydować się na skorzystanie ze sprawdzonych sposobów, obniżających takie dolegliwości. 

Dieta

Mięśnie, stawy i kości codziennie ulegają degeneracji oraz regeneracji, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich składników odżywczych, umożliwiających jak najlepsze funkcjonowanie. Niestety niektórzy spożywają zbyt dużo mięsa i wędlin, decydują się na fast foody i jedzą za mało warzyw i owoców, a konsekwencją takich działań jest zakwaszenie. To z kolei powoduje bóle mięśni i stawów. Dieta na kości, mięśnie i stawy, powinna zawierać w sobie: nabiał, tłuste ryby, produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, oleje roślinne, zioła, soki naturalne. Należy zredukować ilość mięsa i wędlin, a także cukrów. 

Aktywność fizyczna

Codzienna dawka ruchu pozytywnie wpływa na mięśnie i stawy. Można zdecydować się na spacery, ćwiczenia w domu, jazdę na rowerze lub pływanie w okresie wiosenno-letnim, na przykład w jeziorze lub w morzu. Warto pamiętać o tym, że odpowiednia aktywność fizyczna sprawia, że stawy są bardziej dotlenione, a układ ruchu działa efektywniej i krążenie jest poprawione. Codzienna gimnastyka w swoim mieszkaniu to zdecydowanie najprostsza i najtańsza metoda, która może przynosić bardzo dobre skutki. 

Fizjoterapia i masaże

Fizjoterapeuci znają wiele różnorodnych metod, poprawiających funkcjonowanie układu ruchu i zmniejszających bóle mięśni i stawów. Można tutaj wyróżnić:

  • kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, które sprawia, że mięśnie nie bolą, a stawy zostają stabilne,
  • kinezyterapia, która jest dobrą metodą usprawnienia układu ruchu w chorobach reumatycznych,
  • terapia manualna, czyli leczenie dotykiem oraz masaże, co pomaga wielu pacjentom,
  • krioterapia, a więc ekstremalne zimno, które leczy bóle pourazowe i znacząco zmniejsza stawy zapalne. 

Apteczne maści przeciwbólowe

Kolejną metodą jest skorzystanie z aptecznych maści przeciwbólowych takich jak Kytta, która pomaga w bólach mięśni i stawów. Maść uśmierza ból, zwiększa ruchomość, a także umożliwia sprawniejsze poruszanie się. W składzie maści znajduje się ekstrakt z korzenia żywokostu, a także różne olejki. Produkt należy wcierać w miejsca, w których pojawia się ból. 

Farmakoterapia 

W sytuacji, gdy bóle mięśni i stawów występują tylko okresowo, związane są ze stanem zapalnym, lub konkretnym urazem, lekarz zwykle przepisuje leki. Farmakoterapia pozwala zwykle nie tylko na zlikwidowanie objawów, ale także przyczyn. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach same leki mogą być nieskuteczne, a konieczne jest wdrożenie także innych działań, a więc rehabilitacji i fizjoterapii, aktywności fizycznej, odpowiedniej diety, a także zakup maści aptecznych. Dodatkowo można postawić na domowe sposoby, na przykład okłady, ćwiczenia lub rozciąganie mięśni.