Bóle ucha to przypadłość często spotykana, która może się przydarzyć każdemu. Bóle mogą być tępe, pulsujące, klujące oraz ciągłe lub napadowe. Mogą też być ograniczone do samego ucha lub promieniować W okolice zębów oraz oczu. Bóle często wiążą się z przejściowym niedosłyszeniem.
Bóle ucha przyczyny
Na ogół bóle ucha wywoływane są przez stan zapalny. Ucho jest wyjątkowo czułym narządem. Dlatego też nawet niewielkie zapalenie powoduje silne bóle. Bolesne jest już na przykład zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego lub kosteczki słuchowej. Innymi powszechnymi przyczynami bólu ucha są:
Zapalenie ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego wywołują zarazki przedostające się z jamy gardłowo-nosowej przez trąbkę słuchową do ucha środkowego. Najczęściej pochodzą one z migdałków leżących bezpośrednio przy trąbce słuchowej. Zarazki atakują błonę śluzową ucha środkowego. Powstaje ropna wydzielina. Silny ból towarzyszący zapaleniu wynika wówczas ze zwiększenia się ciśnienia w uchu i ucisku na błonę bębenkową. Zarazki mogą tez dostać się bezpośrednio z zewnątrz. Zdarza się tak w przypadku uszkodzenia błony bębenkowej, na przykład przebicia jej przez ostry przedmiot lub pęknięcia, choćby wskutek nagłej, dużej zmiany ciśnienia zewnętrznego.
Zapalenie ucha środkowego zdarza się szczególnie często u niemowląt i małych dzieci. Trąbka słuchowa jest u nich bowiem krótka i szeroka, co stwarza dogodne warunki do przechodzenia zarazków. Leczenie w przypadku zapalenia ucha środkowego musi być podjęte bardzo szybko, ponieważ choroba może zaatakować kości leżące pod błona śluzową.
Nieżyt trąbki słuchowej
W wyniku powstania polipów w przewodach nosowych, alergicznego obrzęku błony śluzowej lub stanów zapalnych przenoszonych z jamy gardłowo-nosowej dochodzi do zatkania trąbki słuchowej. Tego typu nieżyt może wystąpić również w przypadku przeziębienia. Bóle powstają, ponieważ zmiany ciśnienia w uchu powodują skurcz błony bębenkowej.
Zapalenie przewodów słuchowych
Ból ucha może wystąpić również przy zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego (otitis externa). Choroba ta ma charakter zapalenia miejscowego i występuje w postaci czyraka. Jest to ropne zapalenie, wywoływane przez gronkowca, powstające w mieszkach włosowych. Zapalenie przewodów słuchowych zewnętrznych może jednak objąć cały przewód. Szczególnie dotkliwy ból odczuwa pacjent wtedy, gdy dochodzi do nacieku lub ucisku na kosteczki słuchowe.
Czop woskowinowy
Czasami przyczyną bólu ucha jest nagromadzenie się woskowiny W przewodzie słuchowym zewnętrznym. Takie czopy tworzą się najczęściej w wyniku nieprawidłowego czyszczenia (wacikiem, niekiedy pałeczkami kosmetycznymi) przewodu słuchowego. Czop z woskowiny lekarz laryngolog wypłukuje lub usuwa za pomocą specjalnego haczyka.
Nowotwory
Ból ucha niekiedy wskazuje na rozwój nowotworu przewodu słuchowego. Może on całkowicie zatkać światło przewodu. W wyniku tego woskowina uszna przestaje być wydzielana, co prowadzi do upośledzenia odbierania fal dźwiękowych. Nowotwory ucha usuwa się operacyjnie.
Inne przyczyny
Ból ucha może wskazywać również na choroby nosa, zatok przynosowych, ślinianek przyusznych, jamy gardłowonosowej, krtani, stawów szczękowych, żuchwy (na przykład zapalenie stawu żuchwowego), języka, tchawicy, przewodu pokarmowego, jak również zębów (na przykład próchnica) i dziąseł, twarzy, jak również podstawy czaszki. Często ból uszu wskazuje również na wystąpienie nierozpoznanych jeszcze nowotworów wymienionych miejsc. Bóle ucha może też powodować ucisk na nerw.
Jako schorzenie ucha zewnętrznego można jeszcze wymienić opryszczkę małżowiny usznej, która objawia się jej bólem i pęcherzykami na skórze oraz w przewodzie słuchowym. Ta choroba wirusowa jest groźna, może powodować powikłania w ośrodkowym układzie nerwowym.
Bóle ucha leczenie
Leczenie zależy od przyczyny bólu. Po postawieniu diagnozy lekarz przystępuje clo leczenia choroby podstawowej. W przypadku zapaleń stosuje się leki przeciwbólowe oraz antybiotyki.
Jak uśmierzyć ból ucha?
W pierwszej kolejności do bolącego ucha można przyłożyć gorący wilgotny ręcznik. Jeżeli ból ucha jest wynikiem grypy lub podobnej infekcji, pomocne bywają kropelki do nosa, które pozwalają zmniejszyć, a nawet zlikwidować obrzęk trąbki słuchowej. W przypadku ostrego bólu lekarz najczęściej przepisuje specjalne leki przeciwbólowe.
WAŻNE
Jeżeli ból trwa dłużej niż kilka godzin, należy zgłosić się do lekarza. Nieleczone stany zapalne ucha mogą mieć poważne skutki. Niekiedy prowadzą nawet do znacznego ubytku słuchu.
OSTRZEŻENIE
Ciał obcych znajdujących się w uchu nie wolno usuwać samemu. Niebezpieczeństwo wepchnięcia ciała obcego dalej oraz uszkodzenia ważnych narządów słuchu jest zbyt wysokie. Do czyszczenia przewodów słuchowych nie wolno stosować patyczków kosmetycznych, ani innych podobnych przedmiotów, typu drut, zapałki itp, które w dodatku same mogą się złamać i utkwić w uchu.