× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Bóle w klatce piersiowej

Klatka piersiowa to górna cześć tułowia otoczona szkieletem, składającym się z mostka, żeber i kręgów piersiowych. Wewnątrz klatki piersiowej znajduje się wiele narządów wewnętrznych pełniących istotne funkcje życiowe. Dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej stanowią zawsze niepokojący sygnał, że coś jest nie w porządku.

Bóle w klatce piersiowej mogą mieć bardzo różne przyczyny. Dolegliwości mogą dotyczyć zmian w ścianie klatki piersiowej, np. urazów lub guzów ściany klatki piersiowej. Mogą także wskazywać na zmiany w narządach wewnętrznych klatki piersiowej, takich jak serce czy płuca. Ból może być również spowodowany przez proces chorobowy, toczący się w odległych narządach, położonych z dala od klatki piersiowej, który promieniuje w tę okolicę i tu się skupia.

Ból w klatce piersiowej przyczyny

W przypadku pojawienia się ból w klatce piersiowej na ogół od razu przypuszcza się, ze doszło do zaburzeń serca. Często jednak ból wywołują zupełnie inne zaburzenia w organizmie:

Bóle na skutek urazów

Niewątpliwie najłatwiejsze do rozpoznania są bóle w klatce piersiowej wynikające z urazów. Do urazów klatki piersiowej dochodzi na przykład podczas wypadków komunikacyjnych, bójek lub upadku. Ból wywołany jest najczęściej stłuczeniem, naderwaniem lub złamaniem jednego lub kilku żeber bądź mostka. Pojawia się on przeważnie przy dotyku uszkodzonej okolicy. Jeśli żebra zostały złamane, oprócz bólu często dodatkowo jeszcze występują duszności i kaszel.

Bóle utrudniające oddychanie

Szczególną ostrożność zaleca się w przypadkach, gdy dolegliwości bólowe ograniczają normalne oddychanie. Przyczyny tego typu bólów mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. jeśli chory skarży się na silny ból za mostkiem, promieniujący do ramion, połączony z uczuciem ucisku, przyczyną dolegliwości może być np. dusznica bolesna, a w najgorszym przypadku zawał mięśnia sercowego.

Ból powstaje ponieważ do części mięśnia sercowego nie dopływa wystarczająca ilość krwi. Światło naczyń krwionośnych zaopatrujących serce w krew (tzw. naczyń wieńcowych) jest zmniejszone – na przykład z powodu ich silnego skurczu lub zwapnienia ściany naczyń.

Jeżeli mimo kilkuminutowego odpoczynku ból nie mija, doszło najprawdopodobniej do zawału (martwicy) niedokrwionego mięśnia sercowego. Dolegliwościom bólowym towarzyszą wówczas najczęściej następujące objawy: przyspieszenie tętna serca, zimny pot oraz bardzo silny lęk przed śmiercią. Konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego. Ból pojawiający się przy wdechu wskazuje zazwyczaj na zapalenie płuc. Zmianom zapalnym ulega wówczas najczęściej także opłucna.

Pojawiający się nagle ból w klatce piersiowej z towarzyszącą mu dusznością oraz spłyconym oddechem może być objawem zatoru płucnego. jeśli dodatkowo pojawi się kaszel i odkrztuszana jest szarozielonkawa wydzielina, to prawdopodobnie doszło do odmy opłucnowej (gromadzenie się powietrza w jamie opłucnej). Przyczyną takich objawów może jednak być także zapalenie oskrzeli, gruźlica lub inne schorzenia płuc.

Bolesność ruchowa

Bóle w klatce piersiowej zazwyczaj nie są zależne od ruchów. Niekiedy zdarza się jednak, iż ból występuje tylko i wyłącznie przy wykonywaniu określonych ruchów, zwłaszcza gdy tułów zgina się do przodu. Taki obraz chorobowy może wskazywać na wystąpienie przepukliny rozworu przełykowego.

Rozwór przełykowy to otwór w przeponie, przez który przełyk przechodzi z klatki piersiowej do jamy brzusznej. Do przepukliny dochodzi, gdy otwór poszerza się, a część żołądka przedostają się przezeń do jamy klatki piersiowej. Podczas skłonu poza bólem, pacjent z przepuklina rozworu przełykowego odczuwa zgagę i odbija mu się kwaśną treścią.

Ból promieniujący

Ból w klatce piersiowej nie zawsze musi być wywołany przez zmiany w położonych w niej narządach. Chore mogą być narządy położone nawet w odległych miejscach, a ból promieniuje do klatki piersiowej.

Bóle w klatce piersiowej są na przykład częstym objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Również bóle żołądka promieniują za mostek. W przypadku długo utrzymującego się bólu w klatce piersiowej, zwłaszcza jeżeli promieniuje on od kręgosłupa do boków, należy też wziąć pod uwagę możliwość uszkodzenia kręgosłupa (na przykład zmiany kostne, wypadnięcie krążka międzykręgowego).

Nowotwory i infekcje

Innymi chorobami mogącymi być przyczyną bólów w klatce piersiowej są nowotwory naciekające ścianę klatki piersiowej oraz półpasiec – zakażenie wirusem Herpes zoster. W przypadku półpaśca z czasem na skórze pojawiają się drobne wypełnione płynem pęcherzyki.

Ból gruczołu piersiowego

U niektórych kobiet przed miesiączką lub w przypadku przyjmowania preparatów zawierających estrogeny gruczoły piersiowe obrzmiewają i są bolesne. Zjawisko to, określane mianem mastodynii, choć jest uciążliwe, jednak nie prowadzi do jakichkolwiek zmian chorobowych. Kobiety odczuwające takie dolegliwości powinny zasięgnąć rady ginekologa.

WAŻNE

Rak piersi w początkowym stadium nie wywołuje zazwyczaj dolegliwości bólowych. Tym ważniejsze jest więc regularne samodzielne badanie piersi dotykiem. Warto również, przy okazji regularnych wizyt u ginekologa, poprosić go o zbadanie piersi, a także o skierowanie na mammografię.