O bolesnych stosunkach płciowych mówi się wówczas, gdy kobieta odczuwa ból przy wprowadzaniu członka do pochwy i wykonywaniu przez partnera ruchów frykcyjnych.
Bolesne stosunki przyczyny
Przyczyną bólu mogą być małe skaleczenia w pochwie lub jej niedostateczne nawilżenie. Bolesne stosunki mogą mieć również podłoże psychiczne – brak związku uczuciowego z partnerem, negatywny stosunek do seksu, itd.
Wąskie wejście do pochwy
U większości młodych dziewcząt wejście do pochwy jest wąskie. Również u kobiet po okresie przekwitania wejście do pochwy zawęża się w następstwie procesu kurczenia się. Jeśli wprowadzanie penisa do pochwy tylko z tych powodów sprawia kobiecie ból, przed stosunkiem można użyć kremu, smarując nim obszar między wargami sromowymi mniejszymi.
Niedostateczne nawilżenie pochwy
Brak wydzielania u kobiety śluzu w fazie podniecenia seksualnego, powodujące niedostateczne nawilżenie pochwy, jest również jedną z przyczyn bolesnych stosunków płciowych. Za wydzielanie śluzowatej wydzieliny nawilżającej pochwę pod wpływem podniecenia seksualnego odpowiedzialne są gruczoły Bartholina oraz gruczoły znajdujące się w błonie śluzowej pochwy.
Do zaburzeń wydzielania śluzu i chorób gruczołów Bartholina dochodzi jednak raczej rzadko. Znacznie częściej do niedostatecznego nawilżenia pochwy dochodzi w sytuacji, gdy kobieta nie odczuwa podniecenia seksualnego.
Zapalenia
Bolesność przy stosunku towarzyszy niemal zawsze stanom zapalnym pochwy lub żeńskich zewnętrznych narządów płciowych.
Niezależnie od przyczyn zapalenia (np. bakteryjnego czy alergicznego), z pochwy wydostają się zawiesiste upławy o nieprzyjemnym zapachu. Występuje także zaczerwienienie i świąd sromu. Stany zapalne wymagają wizyty u lekarza, a do momentu wyleczenia należy zrezygnować ze stosunków seksualnych.
Zmiany organiczne w miednicy mniejszej
Jeżeli ból pojawia się w momencie, gdy penis znajduje się już głęboko w pochwie, to jego przyczyną mogą być zmiany organiczne w miednicy mniejszej. Zmiany takie powstają wskutek zbliznowaceń pozostałych po operacjach ginekologicznych lub nowotworach. Wizyta u ginekologa jest w takich przypadkach szczególnie ważna.
Podłoże psychiczne bólu
Zahamowania natury psychicznej są najczęstszą przyczyną bolesnych stosunków. Mogą one wynikać z wychowania opartego na negatywnym stosunku do seksu, lęku przed własnymi odczuciami erotycznymi, z uczestniczenia w nie akceptowanych przez siebie praktykach seksualnych, z braku związku uczuciowego lub wręcz niechęci do partnera. W tej grupie występują dwa różne obrazy kliniczne.
Napięcie mięśniowe
Medyczna nazwa tego zjawiska to Parametropatia spastica, a polega ono na występowaniu ciągłych stanów lękowych powodujących wzmożone napięcie mięśni gładkich w miednicy mniejszej. Kurcz mięśni utrzymuje się stale.
W leczeniu stosuje się metody poprawiające ukrwienie miednicy mniejszej, na przykład nasiadówki lub kąpiele borowinowe. Podczas stosowania kuracji z kąpielami borowinowymi korzystne jest czasowe zaprzestanie współżycia z partnerem.
Pochwica
Jest to zespół psychofizyczny, który najczęściej uniemożliwia odbycie stosunku płciowego. U kobiety, na myśl o spółkowaniu dochodzi do mimowolnych, skurczów mięśni, które zamykają wejście do pochwy.
Bolesne stosunki u mężczyzny
Ból podczas stosunków mogą również odczuwać mężczyźni. U nich jednak przyczynę bolesności udaje się rozpoznać i usunąć znacznie łatwiej niż u kobiet. Źródłem bólu może być np. stulejka, skaleczenia napletka, stany zapalne i inne.
Pomocna psychoterapia
Jeżeli przyczyny bolesnych stosunków mają podłoże psychiczne, co należy do najczęstszych przypadków, wówczas najskuteczniejsza może okazać się pomoc psychoterapeuty i odpowiednio dobrana terapia. Efekty leczenia są lepsze, gdy biorą w niej udział oboje partnerzy.
WAŻNE
Jeżeli bolesne stosunki pojawiły się nagie i nie nastąpiły żadne zmiany w życiu seksualnym, to jedną z przyczyn mogą być nowotwory. Kobiety, które dotychczas nie odczuwały bólu przy stosunkach, powinny bezzwłocznie udać się do lekarza.