× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Objawy chorobowe

Bolesne stosunki płciowe

O bolesnych stosunkach płciowych mówi się wówczas, gdy kobieta odczuwa ból przy wprowadzaniu członka do pochwy i wykonywaniu przez partnera ruchów frykcyjnych.

Bolesne stosunki przyczyny

Przyczyną bólu mogą być małe skaleczenia w pochwie lub jej niedostateczne nawilżenie. Bolesne stosunki mogą mieć również podłoże psychiczne – brak związku uczuciowego z partnerem, negatywny stosunek do seksu, itd.

Wąskie wejście do pochwy

U większości młodych dziewcząt wejście do pochwy jest wąskie. Również u kobiet po okresie przekwitania wejście do pochwy zawęża się w następstwie procesu kurczenia się. Jeśli wprowadzanie penisa do pochwy tylko z tych powodów sprawia kobiecie ból, przed stosunkiem można użyć kremu, smarując nim obszar między wargami sromowymi mniejszymi.

Niedostateczne nawilżenie pochwy

Brak wydzielania u kobiety śluzu w fazie podniecenia seksualnego, powodujące niedostateczne nawilżenie pochwy, jest również jedną z przyczyn bolesnych stosunków płciowych. Za wydzielanie śluzowatej wydzieliny nawilżającej pochwę pod wpływem podniecenia seksualnego odpowiedzialne są gruczoły Bartholina oraz gruczoły znajdujące się w błonie śluzowej pochwy.

Do zaburzeń wydzielania śluzu i chorób gruczołów Bartholina dochodzi jednak raczej rzadko. Znacznie częściej do niedostatecznego nawilżenia pochwy dochodzi w sytuacji, gdy kobieta nie odczuwa podniecenia seksualnego.

Zapalenia

Bolesność przy stosunku towarzyszy niemal zawsze stanom zapalnym pochwy lub żeńskich zewnętrznych narządów płciowych.

Niezależnie od przyczyn zapalenia (np. bakteryjnego czy alergicznego), z pochwy wydostają się zawiesiste upławy o nieprzyjemnym zapachu. Występuje także zaczerwienienie i świąd sromu. Stany zapalne wymagają wizyty u lekarza, a do momentu wyleczenia należy zrezygnować ze stosunków seksualnych.

Zmiany organiczne w miednicy mniejszej

Jeżeli ból pojawia się w momencie, gdy penis znajduje się już głęboko w pochwie, to jego przyczyną mogą być zmiany organiczne w miednicy mniejszej. Zmiany takie powstają wskutek zbliznowaceń pozostałych po operacjach ginekologicznych lub nowotworach. Wizyta u ginekologa jest w takich przypadkach szczególnie ważna.

Podłoże psychiczne bólu

Zahamowania natury psychicznej są najczęstszą przyczyną bolesnych stosunków. Mogą one wynikać z wychowania opartego na negatywnym stosunku do seksu, lęku przed własnymi odczuciami erotycznymi, z uczestniczenia w nie akceptowanych przez siebie praktykach seksualnych, z braku związku uczuciowego lub wręcz niechęci do partnera. W tej grupie występują dwa różne obrazy kliniczne.

Napięcie mięśniowe

Medyczna nazwa tego zjawiska to Parametropatia spastica, a polega ono na występowaniu ciągłych stanów lękowych powodujących wzmożone napięcie mięśni gładkich w miednicy mniejszej. Kurcz mięśni utrzymuje się stale.

W leczeniu stosuje się metody poprawiające ukrwienie miednicy mniejszej, na przykład nasiadówki lub kąpiele borowinowe. Podczas stosowania kuracji z kąpielami borowinowymi korzystne jest czasowe zaprzestanie współżycia z partnerem.

Pochwica

Jest to zespół psychofizyczny, który najczęściej uniemożliwia odbycie stosunku płciowego. U kobiety, na myśl o spółkowaniu dochodzi do mimowolnych, skurczów mięśni, które zamykają wejście do pochwy.

Bolesne stosunki u mężczyzny

Ból podczas stosunków mogą również odczuwać mężczyźni. U nich jednak przyczynę bolesności udaje się rozpoznać i usunąć znacznie łatwiej niż u kobiet. Źródłem bólu może być np. stulejka, skaleczenia napletka, stany zapalne i inne.

Pomocna psychoterapia

Jeżeli przyczyny bolesnych stosunków mają podłoże psychiczne, co należy do najczęstszych przypadków, wówczas najskuteczniejsza może okazać się pomoc psychoterapeuty i odpowiednio dobrana terapia. Efekty leczenia są lepsze, gdy biorą w niej udział oboje partnerzy.

WAŻNE

Jeżeli bolesne stosunki pojawiły się nagie i nie nastąpiły żadne zmiany w życiu seksualnym, to jedną z przyczyn mogą być nowotwory. Kobiety, które dotychczas nie odczuwały bólu przy stosunkach, powinny bezzwłocznie udać się do lekarza.