× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
borelioza
Schorzenia

Leczenie boreliozy – wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie odkleszczowej

Borelioza jest chorobą zakaźną, która przenoszona jest przez kleszcze. Niestety, to jedna z najpoważniejszych i najbardziej powszechnych chorób odkleszczowych. Z uwagi na niespecyficzne objawy oraz trudności w określaniu dokładnej przyczyny choroby, jej zdiagnozowanie często przeciąga się w czasie. Jak więc leczyć boreliozę i czy można się przed nią uchronić? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Objawy boreliozy

Jeśli chodzi o przebieg zakażenia tą chorobą, wyróżnić można jej trzy fazy:

  • wczesna miejscowa,
  • zakażenia rozsianego,
  • późna zakażenia.

W pierwszej fazie charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący, pojawiający się na skórze po kilku dniach (a nawet do miesiąca) od zarażenia. Charakterystycznym elementem jest często występujące przejaśnienie w jego centralnej części. Warto jednak zaznaczyć, że nie u każdego chorego rumień będzie występował. W pierwszej fazie zakażenia u części pacjentów mogą również wystąpić objawy przypominające zakażenie wirusowe, takie jak zmęczenie, bóle mięśni i stawów czy powiększenie węzłów chłonnych.

Kolejna faza, czyli zakażenia rozsianego, może wystąpić w ciągu kilku dni do nawet dwóch lat od ukąszenia przez kleszcza. Najczęściej daje objawy takie jak:

  • nawracające zapalenia pojedynczych stawów,
  • zaburzenia rytmu serca i przewodnictwa – objawy przypominające chorobę wieńcową,
  • porażenie nerwów czaszkowych,
  • limfocytowe zapalenie opon mózgowych.

W późnej fazie zarażenia, która może wystąpić nawet po kilku latach od ukąszenia objawami są przede wszystkim przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn, przewlekłe zapalenie stawów oraz neuroborelioza.

Czy każdy kleszcz zaraża?

Na szczęście, nie każdy kleszcz zarażony jest krętkami, które odpowiadają za zakażenie boreliozą. Co więcej, nawet kontakt z zarażonym kleszczem nie oznacza od razu zakażenia. Jeśli usuniemy go w krótkim czasie po ukąszeniu, prawdopodobieństwo przeniesienia chorobotwórczych bakterii będzie stosunkowo niskie.

Jak wygląda leczenie boreliozy?

Najczęściej stosowanym leczeniem jest kuracja antybiotykowa, która trwa od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Lek dobierany jest zazwyczaj indywidualnie, ponieważ nie ma jednego, uniwersalnego antybiotyku na tę chorobę.

Długotrwała kuracja antybiotykami może niestety nieść za sobą wiele skutków ubocznych. Dlatego też, jeśli chodzi o leczenie boreliozy – warto antybiotykoterapię łączyć terapią naturalną. Ma ona na celu nie tylko zwalczenie choroby, ale również ustabilizowanie organizmu i uzupełnienie niedoborów.