× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
bulgotanie w brzuchu
Objawy chorobowe

Bulgotanie w brzuchu – przyczyny i objawy. Jak leczyć bulgotanie w jelitach?

Bulgotanie w brzuchu jest nie tylko krępujące dla osoby, która boryka się z takim problemem, ale może być również niepokojącą informacją o jej stanie zdrowia.

Przyczyny bulgotania w brzuchu

Bulgotanie w brzuchu występuje zwykle w związku z uczuciem głodu. Może jednak zwiastować też gazy gromadzące się w jelitach w nadmiernych ilościach, a nawet być oznaką sytości po spożytym posiłku. Najczęściej jest to naturalna reakcja organizmu, która nie zwiastuje nic niepokojącego. Występuje również na skutek trzymania złej diety, która powoduje niestrawności oraz w przypadku biegunki. W takim przypadku towarzyszy im dodatkowo ból żołądka oraz wzdęcia.

Bywają jednak sytuacje, w których bulgotanie w jelitach może wiązać się z zaburzeniami pracy jelit, a dokładnie z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Najczęstszą chorobą diagnozowaną, gdy bulgotanie zaczyna stawać się nienaturalne, jest choroba wrzodowa. Objawia się ona krępującym przelewaniem się w brzuchu, które występuje ok. 1-3 godzin po spożytym posiłku. Towarzyszy mu ogólne uczucie dyskomfortu oraz bóle brzucha.

Kolejną przyczyną bulgotania w jelitach są nietolerancje pokarmowe, z nietolerancją laktozy na czele. Brak lub niedobór enzymów rozkładających laktozę powoduje u osoby z takim problemem głośne przelewanie się w brzuchu.

Poza tym, do przyczyn bulgotania w jelitach zalicza się także:

  • zespół jelita wrażliwego,
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Jak objawia się bulgotanie w brzuchu?

Bulgotanie w brzuchu objawia się uczuciem przelewania się w jelitach jakiejś cieczy, czemu towarzyszy często uczucie pełności, a nawet wzdęcia, gazy czy uczucie głodu.

U osób borykających się z tym problemem obserwuje się dziwne dźwięki, podobne do przelewania czy burczenia w brzuchu, które są tym głośniejsze, im mniej treści pokarmowej znajduje się wewnątrz żołądka. Wszystko z powodu tego, że nieustająco pracujące jelita wykonują swoją pracę nawet, gdy są puste.

Bulgotanie w jelitach – leczenie

Leczenie bulgotania w jelitach jest bezpośrednio związane z przyczyną, jaka mu towarzyszy. W przypadku najmniej inwazyjnych powodów bulgotania w brzuchu, wystarczy zmiana diety lub eliminacja niektórych produktów spożywczych, a także zwrócenie uwagi na to, by jeść mniejszymi kęsami i dokładniej je przeżuwać.

Jeśli bulgotanie ma jednak podłoże chorobowe, konieczne jest leczenie farmakologiczne, a czasami wręcz ingerencja chirurga. W przypadku choroby wrzodowej, osoba cierpiąca na nią musi dodatkowo zrezygnować z papierosów, kawy i alkoholu, a także regularnie spożywać posiłki.

Interesują Cię też inne treści z tematyki zdrowotnej? Koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu “Jak przygotować skórę na chłodne dni? 5 praktycznych porad jak ochronisz skóre zimą”.