Nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca typu II, nowotwory i depresja – to tylko jedne z nielicznych chorób cywilizacyjnych, które nam zagrażają. Okazuje się jednak, że w walce z wszystkimi tymi schorzeniami może pomóc chelatacja EDTA. Czym jest oraz jak wpływa na leczenie i profilaktykę chorób sercowo–naczyniowych? Podpowiadamy poniżej!
Chelatacja EDTA – na czym polega?
Chelatacja, czyli terapia chelatowa opiera się na zastosowaniu aktywnego biologicznie i chemicznie kwasu wersenowego (EDTA). To właśnie on umożliwia pozbycia się złogów miażdżycowych oraz metali ciężkich, jakie osadzają się w ludzkim organizmie. Warto również wspomnieć, że kwas EDTA nie powoduje utleniania lipidów ani cholesterolu, co poprawia elastyczność tętnic oraz skutecznie zmniejsza lepkość krwi. Dzięki temu zmniejsza się również ryzyko niedokrwienia serca.
Terapia chelatowa – w czym może pomóc?
Chelatacja EDTA ma bardzo szerokie zastosowanie. Poza miażdżycą oraz wywołanymi nią chorobami serca, pomaga ona także przy:
- Zatruciu metalami ciężkimi;
- Problemach z krążeniem w dolnych kończynach;
- Migrenie oraz zawrotach głowy;
- Złym samopoczuciu – wywołanym zmęczeniem lub depresją;
- Demencji;
- Zaburzeniach krążenia mózgowego – wskutek zwężenia tętnic szyjnych i kręgowych;
- Cukrzycy typu II;
- Nadciśnieniu tętniczym.
Terapia chelatowa pomaga również w leczeniu chorób takich jak Alzheimer, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby Buergera oraz choroba Raynouda. Ponieważ usuwa ona z organizmu metale ciężkie, chelatacja EDTA pomaga również obniżyć prawdopodobieństwo występowania chorób nowotworowych – zwłaszcza gdy nowotworem jest się obciążonym genetycznie.
Chelatacja a leczenie chorób układu krwionośnego
Odkryty w latach 50. ubiegłego wieku kwas wersenowy stał się przełomowym odkryciem nie tylko w leczeniu zatrucia metalami ciężkimi, ale i wieku innych schorzeń. Okazuje się bowiem, że substancja ta nie tylko wiąże się z daną trucizną (czyli metalami ciężkimi), ale i pomaga w leczeniu miażdżycy. Podany pacjentowi dożylnie kwas wersenowy wiąże się bowiem z zalegającymi w krwiobiegu cholesterolem i wapniem, które następnie są wydalane z organizmu. Udrożnione w ten sposób tętnice i żyły nie stwarzają już więcej zagrożenia.
Terapia chelatowa a leczenie chorób serca
Chelatacja EDTA pomaga w leczeniu osób z chorobami serca, co potwierdzają badania przedstawione w 2012 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Dowiodły one, że długotrwałe przyjmowanie kwasu wersenowego skutecznie obniża ryzyko występowania zawałów serca i udarów – I to nawet o 18%. Jak się również okazuje, chelatacja EDTA jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Wpuszczony do krwiobiegu kwas wersenowy rozpuszcza z blaszek miażdżycowych wapń, a następnie oczyszcza naczynia krwionośne. Tym samym zapobiega on występowaniu miażdżycy, która prowadzi do wielu chorób serca. Co więcej, mogą ją również stosować pacjenci po przebytym zawale mięśnia sercowego.