× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
nowotwory
Nowotwory

Chirurgia w leczeniu nowotworów

Większość nowotworów to choroby w pełni wyleczalne, faktem jednak jest, że warunkiem powrotu do zdrowia jest wczesne wykrycie zmian patologicznych i zastosowanie odpowiedniej metody ich zwalczania. Chirurgia jest jednym z rozwiązań rozważanych choćby w przypadku złośliwych nowotworów tarczycy czy raka skóry. Przy stosunkowo niskim ryzyku pozwala pozbyć się zmian nowotworowych w całości.

Szanse na wyzdrowienie

Rokowania pacjenta zależą zawsze od ogólnego stanu zdrowia, typu nowotworu, jego lokalizacji i wielu innych czynników. W praktyce jednak zmiany wykryte na wczesnym etapie często można usunąć w całości, nie pozostawiając ognisk, z których w przyszłości mogłyby się rozwijać kolejne nowotwory. Wbrew dość powszechnej opinii zabiegi chirurgiczne, choć w oczywisty sposób inwazyjne, nie muszą nieść ze sobą znacznego ryzyka. Nowoczesne metody usuwania zmian nowotworowych oraz duże doświadczenie chirurgów prowadzących operację sprawiają, że pacjenci czasem już po zaledwie kilku dniach mogą wrócić do zupełnie normalnego funkcjonowania. W pewnych przypadkach okres rekonwalescencji będzie dłuższy, ale i tak zabieg chirurgiczny może być najskuteczniejszą i najmniej obciążającą metodą usuwania zmian nowotworowych.

Kiedy udać się na konsultację chirurgiczną?

Każda zmiana, która ma charakter nowotworowy lub jest o taki podejrzewana, powinna zostać skonsultowana ze specjalistami. Lista nowotworów, które leczy się poprzez interwencję chirurgiczną, jest długa i można podejrzeć ją między innymi na stronie jednego z najwyżej ocenianych Centrów Chirurgii Onkologicznej w Polsce, https://chirurgia-onkologia.com.pl/chirurg-onkolog/. Konsultacja oznacza, że zmiany zostaną poddane ocenie przez chirurga. Jego zadaniem na tym etapie jest ocena możliwości chirurgicznego usunięcia ognisk chorobowych w taki sposób, aby spowodować jak najmniejsze uszkodzenia przyległych tkanek, nie pozostawić ognisk komórek zmienionych chorobowo i w jak najmniejszym stopniu obciążać organizm pacjenta. Tu każdy przypadek jest inny, co wynika ze struktury samych zmian, ale także zmienności osobniczej w zakresie budowy wewnętrznych organów. Technicznie najłatwiejsze do usunięcia są zwykle zmiany nowotworowe na skórze, jednak również w tych przypadkach decyzja wymaga wnikliwej analizy, a decyzja o przeprowadzeniu nawet pozornie niewielkiego zabiegu chirurgicznego musi być poprzedzona oceną ryzyka.

Profesjonalizm ma znaczenie

Źródeł ryzyka w przypadku chirurgii ogólnej jest wiele – przestarzała, nieoptymalna technika prowadzenia operacji, nietypowa budowa anatomiczna ciała pacjenta, niezerowe jest też ryzyko zakażeń czy późniejszego patologicznego gojenia ran. Wszystkie one jednak podlegają w dużym zakresie kontroli. Dobry chirurg na nowoczesnej sali jest w stanie przeprowadzać zabiegi w taki sposób, aby ryzyko z nimi związane było bardzo niskie. Warto wreszcie odrzucić obraz kojarzący się z operacjami – wiele zabiegów przeprowadza się w bardzo „czysty” i „estetyczny” sposób, a na osobie stojącej obok nie robiłyby one żadnego wrażenia, tak samo jak koniec końców nie robią wrażenia na pacjencie, jedynie poza tym, że ustępują objawy dokuczliwej choroby pęcherzyka, żołądka czy dróg żółciowych.

Materiał zewnętrzny, przygotowany przez specjalistę – chirurga.