Bardzo dużo mówi się o cholesterolu. Dopiero niedawno przestało się nagłaśniać jedynie problem „złego” cholesterolu i zaczęto opowiadać także o tym „dobrym”. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, o co tyle szumu? Dlaczego warto martwić się poziomem cholesterolu we krwi? Odpowiadamy!
Co to znaczy, że cholesterol jest HDL lub LDL?
Aby móc wyjaśnić zjawisko konieczności mieszczenia się w normach, musimy ci przypomnieć, że wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu. Tym „złym” jest cholesterol LDL. Komórki LDL zajmują się przenoszeniem aż 65% cholesterolu zawartego we krwi. To on, gdy połączy się z innymi substancjami, odkłada się w tętnicach jako blaszki miażdżycowe. „Dobry” jest cholesterol HDL. On przenosi tylko 20% cholesterolu we krwi, ale zawiera też lecytynę, która rozpuszcza cholesterol zalegający w ścianach tętnic.
Jakie są normy wartości cholesterolu?
Podczas badania cholesterolu otrzymamy co najmniej cztery wyniki. Pierwszy z nich to będzie cholesterol całkowity, kolejne to cholesterol HDL, LDL i triglicerydy. Dla wszystkich normą stężenia cholesterolu jest 114-200 mg/dl. Normy HDL różnią się w zależności od płci, panie powinny mieć powyżej 50 mg/dl, a panowie powyżej 40 mg/dl. Obie płcie powinny mieć po mniej niż 100 mg/dl cholesterolu LDL i mniej niż 150 mg/dl triglicerydów.
Co, jeśli nie będę mieścić się w normach?
Zbyt wysoki poziom frakcji LDL („złego” cholesterolu) prowadzi do rozwoju miażdżycy. Osoby z wysokim LDL należą do grupy ryzyka udaru mózgu, zawału serca, choroby wieńcowej czy choroby niedokrwiennej serca.
Zbyt niski poziom HDL również może być brzemienny w skutki. Są one identyczne, jaki skutki wysokiego LDL, ponieważ, HDL zajmuje się oczyszczaniem tętnic z blaszek miażdżycowych powstałych z cholesterolu LDL.
Triglicerydy to związki glicerolu i kwasów tłuszczowych. Są podstawowym składnikiem tkanki tłuszczowej. Ich zbyt wysokie stężenie również prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych.
Dlaczego moje wyniki są nieprawidłowe?
Zarówno przyczyn zbyt wysokiego stężenia LDL, HDL i triglicerydów może być sporo. Na przykład hipercholesterolemia wtórna może wynikać z niedoczynności tarczycy, zespołu nerczycowego, chorób wątroby, niektórych leków czy niedożywienia. Zmniejszone LDL wynika z nadczynności tarczycy, uszkodzeń wątroby, zakażeń, wyniszczeń.
Najczęściej jednak mamy do czynienia z hipercholesterolemią wielogenową. Dotyczy ona jednej na dziesięć-dwadzieścia osób. Choć jest uwarunkowana genetycznie, nieprawidłowy styl życia sprzyja jej powstawaniu.
Jak zapobiegać wychodzeniu poza normy cholesterolu?
Jeśli chodzi o nieprawidłowe wartości wynikające z różnych zaburzeń organizmu, niestety nie mamy na to wpływu. Mamy natomiast spory wpływ na wystąpienie najpopularniejszej z hipercholesterolemii. Podstawą jest eliminacja kawy i alkoholu, aktywność fizyczna i zmiany w diecie. Wyeliminuj tłuszcze pochodzące z mięs na rzecz tych z ryb i olejów roślinnych. Pamiętaj jednak, że jeśli twój cholesterol już wychodzi poza normy, to lekarz musi dobrać odpowiednią terapię.
Podsumowując, bardzo warto mieścić się w normach cholesterolu LDL i HDL. Sprzyja to profilaktyce wielu chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli niepokoją cię twoje wyniki, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem i podejmij działania, dzięki którym poziom cholesterolu w krwi zacznie się mieścić w normie.
Więcej informacji znajdziesz w artykule https://www.aptekagemini.pl/poradnik/artykul/cholesterol-jakie-sa-normy-wiekowe-dla-doroslych-i-dzieci/