× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Chore dziecko

Biegunka u dzieci

Jest to częste oddawanie płynnego kału z domieszką śluzu, krwi lub ropy. Biegunka występuje wówczas, gdy w jelicie wchłania się z pożywienia zbyt mało wody lub gdy jelito pracuje na “zwiększonych obrotach”.

Biegunka u dzieci

U niemowląt i małych dzieci biegunki są dosyć częstym zjawiskiem. Przyczyną może być nieprawidłowy skład, zbyt zimne lub gorące pożywienie. Czasem organizm po prostu nie toleruje jednego ze składników, np. mleka. Przyczyną biegunki u dziecka może być zjedzenie zanieczyszczonego pożywienia, brudny smoczek lub butelka. Biegunki występują przy przeziębieniach, przegrzaniu organizmu, w okresie ząbkowania. Towarzyszą zapaleniu jelit oraz wielu innym chorobom. Istotną rolę odgrywają również przyczyny o podłożu psychicznym jak strach lub zdenerwowanie.

Ostre ataki biegunki, połączone nierzadko z wymiotami, są skutkiem infekcji bakteryjnych i wirusowych, towarzyszą również zatruciom, zakażeniom grzybiczym i pasożytniczym (glista ludzka i tęgoryjec dwunastnicy często występują u dzieci).

Biegunka pojawia się jako działanie uboczne zażywania niektórych leków np. penicyliny i wielu innych antybiotyków. Przewlekłe ataki biegunki występują w chorobach jelitowo-żołądkowych, przy alergiach na określone składniki pożywienia oraz zaburzeniach przemiany materii.

Dość częsta przyczyna biegunki u dzieci jest po prostu nieprawidłowe żywienie – nadmiar cukru i tłuszczów w diecie; u starszych dzieci biegunkę może wywołać duża ilość owoców.

Objawy biegunki u dzieci

– Częste oddawanie kału.

– Płynna, wodnista konsystencja kału.

– Wyjątkowo nieprzyjemny zapach kału.

biegunka u dzieci
Alergie, zdenerwowanie, infekcje – nie jest łatwo rozpoznać przyczynę biegunki u dzieci.

Leczenie biegunki u dzieci

Najlepszym sposobem walki z biegunką jest, w razie ostrego ataku, dwu- lub trzydniowa głodówka. Można pozwolić sobie jedynie na picie słabej czarnej herbaty z odrobiną cukru. Ulgę przyniesie również herbatka z wysuszonych czarnych jagód lub listków jeżyny. Jeśli biegunka wystąpi u małego dziecka, nawet u niemowlaka, nie należy podawać mu pożywienia, aż głośno i energicznie zacznie się o nie dopominać. Po ataku biegunki można zacząć podawać dziecku kleik ryżowy, utarte jabłko i marchewkę. Trochę starsze dzieci mogą jeść ryż, sucharki i grzanki bez dodatków. Kilka dni po biegunce dziecko nie powinno jeść słodyczy, płatków owsianych, ani pić mleka.

Czy można coś zrobić samemu?

Najlepszym sposobem zwalczania biegunki jest głodówka. Żeby wyrównać poziom płynów w organizmie, należy pić herbatę z zawartością soli i cukru. Cukier obecny w napojach zwiększa wchłanianie soli z przewodu pokarmowego, a z kolei wyższa zwartość soli w płynach ustrojowych wspomaga absorpcję wody w jelicie.

Jeśli biegunka nie ustąpi po upływie dwóch dni lub wystąpią inne niepokojące objawy, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku dorosłych, wizyta u lekarza nie jest konieczna przy każdym ataku biegunki, natomiast u dzieci wskazana jest duża ostrożność. Organizm dziecka jest bowiem dużo bardziej podatny na odwodnienie, a poza tym biegunka może być objawem innej choroby. jeśli więc biegunka wystąpi u dziecka, należy postąpić w następujący sposób:

Wezwać lekarza, gdy dziecko:

– Sprawia wrażenie osłabionego, jest blade, ma zapadnięte oczy i ciemiączko, wysuszone usta i popękane wargi.

– Oddaje kał zabarwiony krwią lub wyglądem przypominający odwar z ryżu.

Z dzieckiem należy udać się do lekarza, gdy:

– Biegunce towarzyszy gorączka lub wymioty.

– Istnieje podejrzenie, że przyczyną biegunki jest przepisany dziecku lek.

– Ataki biegunki występują często.

Jak postąpi lekarz?

Ustali odpowiednia dietę, aby przywrócić równowagę układu trawiennego. W niektórych przypadkach lekarz przepisuje środki farmakologiczne. Przy ostrych, ciężkich i długotrwałych atakach biegunki, stosuje się kroplówkę, aby uzupełnić w organizmie poziom utraconych płynów i zapobiec odwodnieniu.

Czy biegunka jest niebezpieczna?

Biegunki z pewnością nie można lekceważyć, głównie z powodu niebezpieczeństwa odwodnienia organizmu. Podczas biegunki organizm traci duże ilości wody, cukru i elektrolitów, których nie można tak łatwo uzupełnić. W przypadku, gdy biegunce towarzyszą wymioty, należy bezzwłocznie wezwać lekarza.

WAŻNE

U niemowląt normalnym zjawiskiem jest pięcio-sześciokrotne wypróżnianie się w ciągu doby. Półtwardy kał nie oznacza jeszcze biegunki i u dzieci występuje dosyć często. Ataki biegunki mogą towarzyszyć każdej zmianie sposobu żywienia dziecka.