× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Chore dziecko

Wyprysk dziecięcy

Wyprysk dziecięcy, określany czasem jako wyprysk atopowy, to egzema występująca najczęściej u noworodków i niemowląt. Jest to choroba powodująca powierzchowny stan zapalny skóry i objawiająca się zaczerwienieniem, obrzękiem i sączącymi się swędzącymi pęcherzykami oraz łuszczeniem skóry. Egzema występuje początkowo na policzkach, potem rozprzestrzenia się również na czoło i skronie. Może też obejmować owłosione obszary skóry głowy. Tworzą się przy tym swędzące guzki i sączące się pęcherzyki. Na skutek występowania wydzieliny na głowie tworzą się strupki. W wyniku licznych zadrapań, zmiany zapalne mogą przenieść się też na inne obszary skórne ciała, na przykład szyję czy zgięcia kończyn.

Objawy dziecięcego wyprysku

– Zaczerwienienie na policzkach

– Rozprzestrzenianie się egzemy na czoło, skronie i owłosione partie głowy

– Swędzące pęcherzyki

– Powstawanie strupów

Jak powstaje dziecięcy wyprysk?

Wyprysk dziecięcy występuje najczęściej po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Przyczyną schorzenia nie jest jednak, jak często się sądzi, uczulenie na białko mleczne lub nietolerowanie mleka, lecz może stanowić pierwszy objaw świerzbiączki ogniskowej. Według opinii lekarzy, rosnąca liczba zachorowań na tę chorobę jest spowodowana zanieczyszczeniem środowiska. Sączące się rany oraz strupy powstają często nie bezpośrednio w wyniku choroby, lecz tworzą się na skutek podrażnień, wywołanych drapaniem swędzących miejsc.

Jak leczy się wyprysk dziecięcy?

Przy leczeniu wyprysku dziecięcego czyni się starania, aby z otoczenia zostały usunięte alergeny, prowadzące w ten sposób do ustąpienia reakcji alergicznych. Stosuje się też łagodzące maści pomagające uśmierzyć objawy i zwalczyć powstałą infekcję. Dzieciom zaleca się najczęściej te same preparaty, które stosuje się u dorosłych przy leczeniu świerzbiączki ogniskowej. Dla dziecka, które cierpi na takie schorzenie, najkorzystniejsze jest karmienie piersią. Czasami można je też karmić kozim mlekiem, które rzadziej wywołuje alergie, lub hypoalergicznymi produktami mlecznymi, na przykład mlekiem sojowym. Dokuczliwe uszkodzenie skóry leczy się okładami i maściami. Zaleca się maści z dodatkiem cynku, dziegciu, kwasów salicylowych, kortyzonu lub mocznika . Szczególnie skuteczne okazują się okłady z naparu rumianku oraz roztworu kwasu borowego. Kąpanie dzieci zaleca się tylko w wodzie z dodatkiem rumianku i otrąb, które chronią skórę i przyspieszają proces zdrowienia.

Czy można coś zrobić samemu?

Dziecko chorując na wyprysk dziecięcy przede wszystkim powinno przebywać w czystym otoczeniu. Piorąc ubrania, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, nie powinno się używać zmiękczających płynów do płukania. Należy także używać wyłącznie ubrań z bawełny. W domu z otoczenia dziecka powinno się usunąć bluszcz, geranium i chryzantemy, gdyż te rośliny często wywołują reakcje alergiczne. Należy także unikać kontaktu dziecka ze zwierzętami. W pobliżu dziecka nie wolno palić tytoniu. Nie powinno ono mieć także kontaktu z osobami, u których występuje opryszczka.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Gdy tylko zauważy się nienaturalnie wyglądające zaczerwienienie na policzkach, które przekształcają się w małe łuski, należy natychmiast udać się do lekarza. Wyprysk musi być leczony wyłącznie przez lekarza ze względu na zagrożenie uszkodzenia nerek i zwiększoną wrażliwość skóry.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz natychmiast zbada dotknięte chorobą miejsca i zapyta, czym dokładnie dziecko jest żywione. Jeśli na skutek dokuczliwego swędzenia dziecko jest bardzo niespokojne i mało śpi, co prowadzi do wystąpienia wahań wagi ciała, lekarz przepisze maści oraz środek uspokajający. Jeśli u dziecka wskutek choroby doszło do niedokrwistości, zaleci odpowiednie preparaty krwiotwórcze.

Przebieg wyprysku dziecięcego

Po zastosowaniu odpowiedniej diety i leków, wyprysk dziecięcy z reguły ustępuje w dosyć krótkim czasie. Jednakże skłonność do występowania reakcji alergicznych pozostaje u dziecka na wiele lat, nawet wówczas, gdy nie uwidaczniają się żadne objawy świadczące o występowaniu alergii.

Bez mydła

Przy kąpaniu dzieci z wypryskiem nie należy nigdy używać mydła, ponieważ wysusza i podrażnia skórę. Do mycia zupełnie wystarczy woda z dodatkiem rumianu i otrąb.

Bratek przyspiesza gojenie

Gojenie się wyprysku dziecięcego można wspomóc stosując okłady z wywaru z bratka, który można kupić w aptece. Dwie łyżki stołowe suszonej rośliny należy zalać ½ litra wrzątku, chwilę zagotować, a następnie ostudzić i z wywaru zrobić okłady. Dodatkowo można podawać dziecku do picia rano oraz wieczorem napar z bratka (stosuje się dwie łyżeczki do herbaty na filiżankę). Bratek jest też niezwykle skuteczny w leczeniu egzemy u dorosłych. Same okłady nie zastąpią jednak wizyty u lekarza!