× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
chad
Schorzenia

Choroba afektywna dwubiegunowa – przyczyny, objawy, leczenie

Cykliczne występowanie przygnębienia i nadmiernej aktywności to charakterystyczne objawy choroby afektywnej dwubiegunowej. Choroba może mieć różne oblicza i u każdego rozwijać się inaczej. Jest to ciężkie schorzenie psychiczne, ale wczesne rozpoznanie, wdrożona psychoterapia i farmakoterapia mogą pomóc pacjentowi lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Choroba afektywna dwubiegunowa i jej przyczyny

Choroba afektywna dwubiegunowa nazywana jest również psychozą maniakalno-depresyjną. U chorego występują nawracające zaburzenia psychiczne o charakterze maniakalnym i depresyjnym. Pomiędzy tymi zespołami objawów mogą, ale nie muszą występować okresy bezobjawowe.

Choroba afektywna dwubiegunowa ma podłoże genetyczne. Samobójstwo w rodzinie lub schizofrenia jednego z członków rodziny również mogą skutkować pojawieniem się tego zaburzenia. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się także osoby, które mają zaburzenia neurologiczne w mózgu lub niedoczynność tarczycy. Oprócz czynników wewnętrznych do wystąpienia tego schorzenia mogą przyczynić się też niektóre bodźce środowiskowe, tj. utrata pracy, stresujące wydarzenia czy uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Jak rozpoznać chorobę dwubiegunową?

Rozpoznanie choroby afektywnej dwubiegunowej jest możliwe dzięki szczegółowemu wywiadowi z pacjentem oraz z jego bliskimi osobami. Do diagnozy niezbędny jest również dokładny obraz kliniczny, na podstawie którego psychiatra może potwierdzić lub wykluczyć chorobę dwubiegunową. Charakterystyczne dla tego schorzenia są nawracające objawy manii i depresji.

Objawy epizodu manii

Epizod maniakalny charakteryzuje się u chorego gonitwą myśli i słowotokiem. Pacjent ma mnóstwo pomysłów i czasem są one bardzo irracjonalne. Osoba z chorobą dwubiegunową ma skłonności do podejmowania lekkomyślnych decyzji i jest pobudzona psychoruchowo. Chory podczas epizodu manii ma bardzo dużo energii i nie odczuwa zbyt dużej potrzeby snu. Pacjent nie dostrzega wówczas, że jego zachowanie znacząco odbiega od normy. Często towarzyszą mu halucynacje i urojenia. Ma on także bardzo wysoką samoocenę i podchodzi bezkrytycznie do własnego postępowania.

Objawy epizodu depresji

W fazie depresyjnej u pacjenta dominuje obniżony nastrój i problem z koncentracją uwagi. Chory w przebiegu depresyjnego epizodu choroby ma niską samoocenę i doświadcza trudności w podejmowaniu nawet najprostszych decyzji wynikających z codziennych obowiązków. Pacjent nie ma wówczas ochoty na towarzystwo, unika wychodzenia z domu i zaniedbuje swoją pracę. Osoba, u której występuje choroba dwubiegunowa, podczas epizodu depresyjnego cierpi na bezsenność lub jest nadmiernie senna przez cały dzień i noc.

Choroba afektywna dwubiegunowa – leczenie

Zarówno w fazie depresyjnej jak i maniakalnej, istotną rolę odgrywa psychoterapia i farmakoterapia. W trakcie silnych zaostrzeń choroby pacjent może wymagać hospitalizacji. Pobyt w szpitalu jest wówczas konieczny aż do wyciszenia objawów chorobowych.

Podsumowanie

Choroba dwubiegunowa w zależności od epizodu, charakteryzuje się obniżonym nastrojem i niską samooceną lub pobudzeniem psychoruchowym i lekkomyślnością w podejmowaniu decyzji. W przypadku tej choroby niezbędne jest leczenie, które ma na celu łagodzenie objawów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://etwojfarmaceuta.pl/