× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Choroba Meniera
Choroby ucha

Choroba Meniera – problemy z narządem równowagi

Jest to choroba narządu równowagi, który znajduje się w uchu wewnętrznym. Atakuje ona część ucha wewnętrznego zwanego błędnikiem błoniastym. Zaburzenia błędnika powodują zachwianie układu równowagi u człowieka – w takim przypadku może być to choroba Meniera.

Objawem choroby Meniera są zaburzenia równowagi, wrażenie szumu w uszach oraz osłabienie słuchu. Dolegliwości pojawiają się znienacka i ustępują po upływie 1-3 godzin. Pomiędzy atakami pacjent oczywiście może nie odczuwać żadnych dolegliwości. U osób starszych natomiast, wraz z upływem czasu, ataki stają się coraz słabsze i powoli ustępują zupełnie.

Do systemu odpowiedzialnego za zmysł równowagi należą zmysł dotyku, wzrok oraz narząd równowagi znajdujący się w uchu wewnętrznym. Organy te tworzą tzw. triadę równowagi. Narząd równowagi zbudowany jest z kanałów półkolistych oraz ślimaka, które wspólnie nazywane są błędnikiem. Choroba Meniera atakuje część błoniastą błędnika, wrażliwą na dotyk, natomiast część kostna pozostaje nienaruszona.

budowa wewnętrzna ucha człowieka
Jak zbudowane jest ludzkie ucho

W kanałach półkolistych znajdują się komórki zmysłowe, które analizują i rozpoznają położenie głowy i jej ruchy. Wysyłają one także do mózgu odpowiednie informacje. Ten z kolei tak steruje pracą mięśni, że człowiek jest w stanie utrzymać równowagę.

Choroba Meniera objawy

– zawroty głowy

– szum w uszach

– osłabienie słuchu

– nudności

– atak może trwać od kilku minut do kilku godzin.

Przyczyny Choroby Meniera

Przyczyną choroby jest oczywiście nagromadzenie się płynu w błędniku błoniastym, uszkadzającego włókna nerwu słuchowego. Niestety nie jest znane podłoże tych zmian. Czynnikami sprzyjającymi atakom choroby są stresy, urazy mechaniczne, reakcja alergiczna organizmu oraz zaburzenia hormonalne.

Leczenie Choroby Meniera

Najważniejszym zaleceniem dla pacjentów cierpiących na chorobę meniera jest oczywiście unikanie stresu i zdenerwowania. W razie potrzeby powinni pozostać w łóżku lub zażyć środek uspokajający. Jeśli pojawią się nudności pomocna będzie tabletka przyjmowana przy chorobie lokomocyjnej. Jeżeli chory ma silne wymioty, musi przyjmować leki dożylnie, domięśniowo lub doodbytniczo.

Jeżeli natomiast terapia farmakologiczna oraz inne środki nie przyniosą ulgi, choroba postępuje, a dolegliwości stają się coraz bardziej dokuczliwe, wówczas pozostaje zabieg operacyjny. Operacja złagodzi tylko dwa objawy choroby, mianowicie nudności oraz zawroty głowy. Nie można jednakże wyeliminować pozostałych symptomów tzn. szumu w uszach i osłabienia słuchu.

Czy można coś zrobić samemu?

Jedynym skutecznym sposobem w razie wystąpienia ataku jest próba zachowania spokoju. Gdy pojawią się pierwsze oznaki ataku, pacjent powinien się położyć, spróbować się odprężyć i uspokoić. Dobre rezultaty daje zastosowanie treningu autogennego lub innych ćwiczeń rozluźniających. Niestety sposoby te nie zawsze skutkują w przypadku silnego ataku.

5 odpowiedź na “Choroba Meniera – problemy z narządem równowagi

  1. Jakie jest prawdopodobieństwo, że mając zawroty głowy, szum w uszach i inne objawy tej choroby to właśnie jest ta choroba? Czy w podobnych objawach może się okazać inna choroba?

  2. Mam 42 lata i od wielu lat ogromne problemy dotyczące zdrowia , zawroty głowy tak silne iż mam wrażenie iż umieram wielokrotnie zdarzało się i zdarza się ,że muszę nagle położyć się na ulicy bo nie jestem w stanie ustać .
    Miałem robiony rezonans w celu sprawdzenia czy powodem tego być może jest guz kąta mostowo móżdżkowego ale naszczęście nie !
    Ale problem nadal występuję i skrajnie utrudnia mi normalne życie , miałem też wielokrotnie badany błednik i stwierdzono ,że są w nim jakieś zmiany chorobowe .
    Biorę regularnie BETASERC 24 MG dwa razy dziennie i Cyto protectin sr 35 mg też dwa razy dziennie od wielu lat i okresowo jest trochę poprawy ale i tak co jakiś czas i to dość często niespodziewanie mam dramatyczne zaostrzenia i silne paraliżujące mnie zawroty głowy to moja osobista tragedia wrogowi bym tego nie życzył co ja czuję , boję się wychodzić z domu bo bywa tak iż przez tydzień jest dobrze a w kolejnym tygodniu mam 3 lub cztery ataki silnych zawrotów głowy.
    Leczę się też od 19 roku życia na nadciśnienie tętnicze i mam zmiany na dnie oka drugiego stopnia ostatnio też mimo brania regularnego betablokrera Lokren 20 mg mam częste napadowe tachykardie.

  3. Takie objawy mam już od paru ładnych lat także biorę Betaserc 24,ale teraz tylko zniwelowało mi wymioty,dziwią dowiedziałam się,że to właśnie ta choroba,czy z taką chorobą można pracować i czy jest uleczalna w całości?Dodam,że mam 33 lata i stwierdzoną zniesioną lordozę szyjną oraz nerwicę także stwierdzoną.Z góry bardzo dziękuję.

  4. Choroba Meniere’a to choroba ucha wewnetrznego. Znana jest takze jako wodniak blednika. W czasie choroby pojawiaja sie szumy w uszach, zawroty glowy oraz uposledzeniem sluchu. Jako przyczyne choroby wskazuje sie zmiany cisnienia plynu w bledniku oraz zaburzenia anatomiczne. Leczenie choroby Meniere’a polega na zmianie stylu zycia, stosowaniu lekow, a w rzadkich przypadkach przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego.

  5. Cierpię na chorobę Meniera od ok. 20 lat, przez ostatnie ok. 5 lat była remisja. Kilka tygodni temu mialam operację zaćmy. Przed samym zabiegiem, już leżąc na stole operacyjnym wystąpił atak (trwał nie dłużej niż 3 min.). Od czasu operacji cały zespół objawów powócił bardzo nasilony (wręcz obraz ksiażkowy). Następne oko ma być operowane za 2 tyg. Biorę betahistynę (16×2/dobę, nie mija). Czy czekać, aż minie?

Dyskusja jest zamknięta.