Różne gatunki ptaków z rodziny papugowanych, a także ptactwa domowego, mogą zarazić człowieka chorobami określonymi jako choroby ptasie lub ornitozy (gr. Ornis oznacza ptak). Są to różnego rodzaju infekcje bakteryjne, charakteryzujące się zazwyczaj ciężkim przebiegiem. Ornitoza przenoszona przez kanarki i papugi nazywa się chorobą papuzią lub papuzicą. Zarazkiem wywołującym infekcję jest w tym przypadku niewielka bakteria Chlamydia psittaci (łac. psitta oznacza papuga), będąca pasożytem komórkowym.
Niekiedy człowiek zaraża się chorobą papuzią nie od ptaka a od drugiego człowieka. W celu uniknięcia ryzyka, osoby chore na to schorzenie powinny odbyć dwutygodniową kwarantannę Choroba papuzia podlega obowiązkowi zgłoszenia.
Diagnoza choroby papuziej jest bardzo trudna, dlatego też nie zawsze jest ona od razu rozpoznawana. Wynika to z faktu, iż jej symptomy do złudzenia przypominają objawy grypy, duru brzusznego lub zapalenia płuc. Cięższe przypadki choroby papuziej mogą być nawet śmiertelne, dotyczy to zwłaszcza osób starszych lub o osłabionej odporności organizmu. Dzieci oraz osoby młode zazwyczaj przechodzą chorobę łagodniej i mają większe szanse na wyleczenie. Zanim jednak pacjent powróci do pełnego zdrowia oraz sprawności, upływa przeważnie kilka tygodni. Infekcja obejmuje bowiem cały organizm.
Choroba papuzia przyczyny
Chlamydie – zarazki choroby papuziej – są bardzo małymi bakteriami. Pasożytują one w komórkach ptaków. Na człowieka przenoszą się w ptasich odchodach, kurzu zawierającym cząstki wysuszonego kału oraz za pośrednictwem pasożytującym w upierzeniu ptaków roztoczy. Ptak, będący nosicielem zarazków, niekoniecznie musi być chory.
Na zakażenie szczególnie narażeni są hodowcy ptaków. Zwłaszcza ci, którzy nie zwracają zbyt dużej uwagi na przestrzeganie zasad higieny lub dają „całusy” swoim pupilom.
Infekcje mogą także przenosić gołębie żyjące w miastach. Ponieważ na małej powierzchni w mieście żyje dużo ptaków, zakażenie może łatwo rozprzestrzeniać się.
Choroba papuzia objawy
– Gorączka
– Zmęczenie
– Bóle głowy i mięśni
– Kaszel
– Krwawienie z nosa
– Biegunka
– Pragnienie
– Zapalenie płuc
– Delirium
Choroba papuzia leczenie
W przypadku rozpoznania choroby papuziej leczy się ją antybiotykami z grupy tetracyklin. W celu zwalczania towarzyszących chorobie dolegliwości, pacjent powinien leżeć w łóżku. Silny kaszel i uczucie wewnętrznego niepokoju łagodzi się za pomocą leków przeciwbólowych i uspokajających.
Co można samemu?
Zapobiegawczo w kontakcie z ptakami hodowlanymi oraz domowymi należy ściśle przestrzegać zasad higieny. W przypadku wystąpienia u ptaków najmniejszych objawów choroby, należy zgłosić się z nim do weterynarza.
Kiedy należy się zgłosić do lekarza?
Objawy grypowe bez wyraźnej przyczyny, kaszel, ból oskrzeli, odkrztuszanie krwawej wydzieliny i uczucie silnego zmęczenia mogą być pierwszymi objawami choroby papuziej. Najczęściej kojarzą się one ze zwykłym przeziębieniem, jednak hodowcy ptaków z tymi objawami powinni na wszelki wypadek zgłosić się do lekarza.
Jak postąpi lekarz?
Lekarz najpierw dokładnie zbada pac jęta, szczególny nacisk kładąc na osłuchanie i opukiwanie płuc oraz oskrzeli. Następnie jeżeli podejrzewa chorobę papuzią, zleci wykonanie badania krwi. W przypadku rozpoznania tej choroby pacjent zostanie skierowany na zamknięty oddział zakaźny. Oprócz przyjmowania antybiotyków zaleca się również leżenie w łóżku.
Przebieg choroby papuziej
Objawy choroby występują między 4 a 28 dniem od zakażenia. Choroba papuzia rozwija się dość wolno z następującymi objawami: może wystąpić gorączka (niewielka bądź wysoka), bóle głowy i mięśni, palpitacja serca oraz kaszel. Niekiedy pojawia się również krwawienie z nosa, biegunka i silne uczucie pragnienia.
Po takim grypopodobnym początku następuje często zapalenie płuc, a w rzadszych przypadkach również żółtaczka lub delirium. Gorączka utrzymuje się przez co najmniej trzy tygodnie. Dopiero potem ustępuje razem z innymi objawami.
WAŻNE
Ptaki, które przenoszą chorobę papuzią, wcale nie muszą same na nią chorować. Najczęściej zakażenie jest bezobjawowe. Jeżeli jednak zachorują, staja się senne, tracą apetyt, są osłabione, mają biegunkę i paraliż. Weterynarz leczy je za pomocą antybiotyków. Choroba podlega obowiązkowi zgłoszenia.
OSTRZEŻENIE
Choroba papuzia wywołuje wiele poważnych objawów które w cięższych przypadkach, a szczególnie u osób starszych mogą doprowadzić do śmierci. Jest to więc bardzo poważna i groźna choroba, w przypadku której obowiązuje rejestracja i leczenie szpitalne.