× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
gruczoły potowe
Schorzenia

Choroby gruczołów potowych

Gruczoły potowe – są to gruczoły cewkowe o kłębkowej części wydzielniczej i spiralnym przewodzie wyprowadzającym. Gruczoły potowe są usytuowane na pograniczu skóry i tkanki podskórnej. Wyróżnia się gruczoły potowe ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły potowe ekrynowe występują na całej skórze, mają ujścia na jej powierzchni i wydzielają pot, który w 99% składa się z wody.

Gruczoły potowe apokrynowe są większe i rozpoczynają funkcjonowanie po okresię dojrzewania. Są rozmieszczone w okolicach pach, narządów płciowych, odbytu, brodawek sutkowych i powiek.

Gruczoły apokrynowe nie biorą udziału w termoregulacji organizmu. Ich zadaniem jest kształtowanie charakterystycznego dla danego człowieka zapachu, wydzielają one gęstą, mleczną substancje, która rozkłada się na powierzchni skóry.

Jakie funkcje spełniają gruczoły potowe?

Pot spełnia trzy ważne funkcje. Pierwsza z nich to termoregulacja organizmu, która jest niezbędna do utrzymywania stałej temperatury ciała, wynoszącej około 37°C. Gruczoły potowe ekrynowe stale wydzielają niewielkie ilości potu, który natychmiast się ulatnia. Wysoka temperatura otoczenia, praca fizyczna, choroba, stres i zbyt obfite odżywianie się sprawiają, że temperatura ciała wzrasta. Wówczas ekrynowe gruczoły potowe produkują więcej potu, który chłodzi powierzchnie ciała, pośrednio krew i w efekcie powoduje spadek temperatury.

Kolejnym zadaniem potu jest uwalnianie organizmu z niektórych substancji. Pot zawiera bowiem chlorek sociowy, mocznik, lotne kwasy karboksylowe i cholesterol. Oprócz tego pot chroni skórę przed atakiem zarazków chorobotwórczych, Wytwarzając na jej powierzchni tzw. kwaśny płaszcz ochronny.

Objawy chorób gruczołów potowych

– Silne pocenie się całego ciała lub miejscowe (hyperhydrosis).

– Zmniejszone wydzielanie potu, także podczas wykonywania pracy fizycznej (hypohydrosis)

– Brak wydzielania potu (anhydrosis).

– Rozgrzanie ciała.

– Ropnie, zwłaszcza pod pachami.

– Pęcherzyki wielkości prosa zamykające ujścia gruczołów potowych.

Jakie istnieją choroby gruczołów potowych?

Stany zapalne

Tak jak inne gruczoły, również gruczoły potowe mogą ulegać stanom zapalnym (hydradenitis). U osób dorosłych dochodzi do zapalenia gruczołów apolgynowych, u dzieci ekrynowych. Przyczyną są zazwyczaj bakterie.

Potówka

Do chorób gruczołów potowych należy potówka, której objawem są pęcherzyki wielkości prosa powstające w ujściach gruczołów potowych.

Hypohydrosis

Hypohydrosis polega na zmniejszonym wydzielaniu potu na skutek uszkodzenia gruczołów potowych, przemieszczenia się ich ujść lub zaburzeń na tle nerwowym.

Hypohydrosis towarzyszy takim chorobom jak: niedoczynność tarczycy, moczówka prosta (diabetes insipidus), niewydolność nerek, schorzenia neurologiczne (zapalenie nerwów, uszkodzenie nerwu współczulnego), choroby dermatologiczne (na przykład hiperkeratoza – zgrubienie warstwy rogowej skóry).

Anllydrosis

Jest to zmniejszone wytwarzanie potu lub jego brak. Przyczyną jest uszkodzenie lub brak ekrynowych gruczołów potowych.

Hyperhydrosis

Objawem hyperhydrosis jest nadmierne wydzielanie potu. Źródłem choroby są schorzenia endokrynologiczne (na przykład nadczynność tarczycy), zaburzenia pochodzenia nerwowego (uszkodzenie nerwu współczulnego), zażywanie niektórych leków (na przykład kortykosteroidów, kwasu salicylowego) oraz szkodliwy wpływ chemikaliów.

Przyczyną wzmożonego wydzielania potu mogą być również silne przeżycia (strach, ból, stres), noszenie nieprzewiewnej odzieży i ciasnych butów, co często powoduje powikłania w postaci grzybicy skóry. Może również wystąpić niedorozwój gruczołów potowych apokrynowych i ekrynowych, który powoduje poważne zaburzenia wydzielania potu.

Jak leczy się choroby gruczołów potowych?

Aby zapobiec powstawaniu ropni oraz w stanach zapalnych stosuje się środki antyseptyczne i antybiotyki. Czasami miejsce ze zmianami chorobowymi trzeba nakłuć.

W przypadku zaburzeń funkcjonowania gruczołów potowych należy udać się do lekarza dermatologa. Jego zadaniem będzie także wykrycie ewentualnej choroby pierwotnej, która może się okazać przyczyną zaburzeń działania gruczołów potowych.

DETOKS ORGANIZMU SKUTECZNY W WALCE Z CHOROBAMI GRUCZOŁÓW POTOWYCH:

 oczyszczanie jelita

Co można zrobić samemu?

Często przyczyną nadmiernego pocenia się jest stres, otyłość, niektóre używki oraz noszenie nieprzewiewnej odzieży. W takich przypadkach poceniu się można w pewnym stopniu zaradzić samemu. Jeśli nawet nie można wyeliminować samych przyczyn dolegliwości, należy chociaż częściej myć się, używać tylko specjalnych mydeł zaleconych przez lekarza, nosić przewiewną odzież i często ją zmieniać.