× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Schorzenia

Choroby podskórnej tkanki tłuszczowej

Choroby podskórnej tkanki tłuszczowej to w ogólnym znaczeniu zapalenia tkanki leżącej pod warstwa naskórka oraz skóry właściwej, która umożliwia przesuwanie się skóry i jest łącznikiem między skórą a mięśniami i kośćcem. Tkanka tłuszczowa podskórna zbudowana jest z komórek tłuszczowych otoczonych delikatnym rusztowaniem z włókien kolagenowych, które dzielą ją na niewielkie płaciki. Między włóknami przechodzą drobne naczynia krwionośne zaopatrujące powierzchnię ciała w krew.

U zdrowego człowieka tłuszcz, zgromadzony w komórkach tłuszczowych, nie wydobywa się na zewnątrz. Jeśli jednak, np. na skutek uszkodzenia komórki tłuszczowej, tłuszcz przedostanie się do przestrzeni miedzykomórkowej, wywołuje reakcję zapalna. Zapalenie przebiega z wytworzeniem guzków zwanych ziarniniakami, które prowadza do zbliznowacenia tkanki podskórnej.

Guzki te mogą łączyć się ze sobą. Mogą także tworzyć się przetoki z wydobywajacą się na zewnątrz krwawą lub białawą wydzieliną. Najczęściej obok jednego ziarniniaka powstają kolejne i proces chorobowy rozszerza się.

Czasami w chorobach podskórnej tkanki tłuszczowej powstają nie kuliste ziarniniaki, a płaskie, twarde guzowate wypukłości. Po wyleczeniu pozostawiają one często wklęsłe nisze. Zapalenie rozprzestrzenia się w postaci długich pasm lub też promieniście.

Zmiany chorobowe pojawiają się najczęściej na kończynach, tułowiu, brodzie i policzkach. Jednak mogą również wystąpić na pozostałych częściach ciała.

Objawy chorób podskórnej tkanki tłuszczowej

– Zaczerwienienie, ocieplenie i zmiany zapalne skóry.

– Guzkowate stwardnienia.

– Bliznowacenie.

– Niszowate zagłębienia na skórze.

– Niekiedy dolegliwości stawowe i gorączka.

tkanka tłuszczowa
W chorobach podskórnej tkanki tłuszczowej powstają w niej guzkowate zgrubienia. Komórki zmysłowe, reagujące na ciepło, dotyk, ból i ucisk, nie są w stanie funkcjonować w obszarach zmienionych zapalnie.

Przyczyny chorób podskórnej tkanki tłuszczowej

Przyczyną powstawania guzków mogą być urazy, zastrzyki z kortyzonu, insuliny lub też z leków rozpuszczonych w substancjach oleistych, a także niektóre zabiegi kosmetyczne.

Powstanie przetok z zaczerwienieniem skóry, tworzeniem guzków i bliznowaceniem zdarza się również w schorzeniach trzustki. Dotyczy to zwłaszcza starszych mężczyzn, a zmiany występują głównie w okolicy pępka oraz na plecach.

Czasem nie udaje się jednak znaleźć konkretnej przyczyny choroby. U młodych kobiet dochodzi np. dość często do nawrotowego zapalenia tkanki, któremu towarzyszy gorączka, ogólne pogorszenie się samopoczucia i powstanie guzków. Czynniki wywołujące to schorzenie nie są znane.

Z kolei u noworodków, kilka po urodzeniu, może pojawić się zapalenie płatków tkanki podskórnej, któremu także towarzyszy tworzenie się guzków. Dawniej sądzono, iż jest ono wynikiem mechanicznego drażnienia powierzchni ciała dziecka podczas porodu, jednak obecnie nie zostało to stwierdzone. Choroba ta nie wymaga na szczęście żadnego leczenia i ustępuje zazwyczaj samoistnie, bez śladów.

Jak Ieczy się choroby podskórnej tkanki tłuszczowej?

O ile choroba nie jest skutkiem innego schorzenia, stosuje się głównie zabiegi higieniczne, okłady i maści przeciwzapalne. jedynie w szczególnych przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków doustnych lub zastrzyków, np. kortykosterydów.

Co można zrobić samemu?

Po zastrzyku przez pewien czas należy uważnie obserwować skórę w miejscu wkłucia. Dotyczy to zwłaszcza osób, przyjmujących zastrzyki z preparatów przeciwreumatycznych i kortykosterydów. Cukrzycy, robiący sobie zastrzyki z insuliny, powinni zmieniać miejsce wkłucia.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

W zasadzie każda zmiana powinna skłaniać do wizyty u lekarza, także, gdy sama skóra jest niezmieniona, lecz wyczuwa się pod nią jakiekolwiek stwardnienia.

Jak postąpi lekarz?

Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad oraz starannie zbada powierzchnię całego ciała. Czasami konieczne jest wykonanie badania krwi. Jeżeli lekarz podejrzewa wystąpienie innej choroby jako przyczyny pojawienia się zmian tkanki podskórnej, może zlecić wykonanie dodatkowych badań mających na celu jej wykrycie.

Przebieg choroby

Choroby tkanki podskórnej zazwyczaj ustępują pozostawiając blizny. Nawroty choroby zdarzają się raczej rzadko. Korzystne dla pacjenta jest wykrycie przyczyny pojawienia się choroby tkanki podskórnej, gdyż pozwala to na ukierunkowane leczenie.

Schorzenia reumatoidalne

Znanych jest wiele różnych chorób, które wywołują zmiany podskórnej tkanki tłuszczowej. Należą do nich np. różnego rodzaju schorzenia reumatoidalne. W chorobach tych najpierw atakowane są stawy i naczynia. Jednak po pewnym czasie dochodzi również do zmian umiejscowionych podskórnie.W przypadku tzw. rumienia guzowatego, w którym w przeciągu kilku dni tworzą się spoiste, bolesne ogniska, jako przyczyny należy szukać głównie wad zastawek serca, chorób przenoszonych drogą płciową lub zapaleń jelita. Zazwyczaj rumieniowi towarzyszą dolegliwości stawów i wysoka gorączka.

WAŻNE
Zimą u dzieci i niemowląt pojawiają się czasem zmiany zapalne wywołane działaniem niskiej temperatury. Występują one zazwyczaj na nieosłoniętych częściach ciała – wargach i policzkach. Zmiany te ustępują zwykle bez pozostawienia blizn, o ile dziecko nie przebywa na mrozie zbyt długo.

2 odpowiedzi na “Choroby podskórnej tkanki tłuszczowej

    1. Przy walce z chorobami podskórnej tkanki tłuszczowej należy pamiętać o wzmacnianiu mięśni, ponieważ mięśnie przy odpowiedniej diecie oraz odpowiednich ćwiczeniach zaczynają odżywiać się tkanką tłuszczową.

Dyskusja jest zamknięta.