× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
chrapanie
Układ oddechowy

Chrapanie, czyli jak denerwujemy naszych bliskich

Sen stanowi jeden z najważniejszych procesów naszego życia. Bez snu nie możemy normalnie funkcjonować i w pewnym momencie może się to rozwinąć nawet w zagrożenie dla naszego życia. Dlatego też zawsze staramy się spać przynajmniej przez kilka godzin dziennie – bez względu na obowiązki, pracę czy życie rodzinne. Musimy znaleźć wystarczającą ilość czasu, aby w ogóle być w stanie zajmować się czymkolwiek innym. 

Dlatego też tak dużym problemem jest dla nas i dla naszych bliskich chrapanie. Jest oczywiście ogromna ilość poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, ale to ta stanowi utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu i jest niestety wyjątkowo powszechna. Musimy więc wiedzieć jak sobie z tym radzić i jak pomóc komuś z naszego otoczenia, kto męczy się z głośnym chrapaniem. 

Co chrapanie oznacza dla osób dookoła nas? 

Jeżeli nasz partner lub partnerka chrapie to zwykle mamy ogromny problem z zasypianiem w jednym łóżku. Wiele osób próbuje kłaść się wcześniej i w ten sposób nie musieć zasypiać przy akompaniamencie głośnych dźwięków – ale nie zawsze jest to przecież możliwe. 

Inni próbują zatyczek do uszu lub innych specjalnych specyfików, których efektem ma być właśnie spokojniejszy sen. Wszystko zależy tutaj jednak od natężenia dźwięku i naszej cierpliwości do podobnych wynalazków.  

W sytuacji, gdy nic nie pomaga – niektóre pary decydują się na spanie w oddzielnych pomieszczeniach – nie jest to jednak ani wygodne, ani dobre dla ich związku. Wspólny sen jest jednak ważny, więc warto szukać innego rozwiązania. 

Co chrapanie oznacza dla nas samych? 

Może nam się wydawać, że swoich chrapaniem głównie denerwujemy inne osoby – ale nie jest to do końca prawda. Ta dolegliwość ma bardzo duży wpływ na jakość naszego życia. W jaki sposób? Przede wszystkim chodzi tutaj o konsekwencje wynikające z niewyspania. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że niektóre problemy mogą być tym spowodowane. 

A o co chodzi? Przede wszystkim najgorsze będzie dla nas ciągłe niewyspanie, które powoduje, że nie możemy pracować. Podobnie w przypadku studentów, którzy nie będą w stanie skupić się na zapamiętywaniu ważnych informacji. Rodzice mogą mieć trudności w opiece na dziećmi – będzie bolała ich głowa, a wiążąca się z tym irytacja na pewno również nie będzie pomocna. Niebezpieczny jest także bezdech, który często towarzyszy chrapaniu – niedotlenienie wiąże się z ogromną ilością dolegliwości zdrowotnych, które mogą nawet zagrażać życiu.