Jeżeli ciało obce dostało się aż do dróg oddechowych dziecka i osadziło w krtani, tchawicy lub w oskrzelach, to dochodzi do duszności, która jest bardzo niebezpieczna, czasami nawet zagraża życiu dziecka. Rozpoznaje się ją na podstawie wyrazu twarzy i ogólnego zachowania dziecka. Oczy, usta oraz otwory nosowe są szeroko rozwarte. Skrzydełka nosowe poruszają się w rytmie oddechu. Na początku skóra dziecka jest blada, a następnie przyjmuje siny odcień. Dziecko silnie się poci, okazuje duży niepokój. Jego wysiłek koncentruje się na nabraniu jak największej ilości powietrza. Dziecko kaszle i nie jest w stanie nic powiedzieć. Trudności pojawiają się w takim samym stopniu podczas wdechu i wydechu.
Do duszności na ogół nie dochodzi, gdy ciało obce znajduje się w otworze nosowym. Dziecko może oddychać przez drugi otwór. Obecność ciała obcego może jednak wywoływać ból. Jeżeli nie zostanie szybko usunięte, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do stanu zapalnego nosa i jego bocznych zatok.
Jak usuwać ciało obce z nosa?
Jedynym sposobem usuwania ciała obcego z nosa jest jego wydmuchanie. Należy przy tym zatkać drugi otwór, by zwiększyć ciśnienie podczas wydechu. Pomocne mogą się okazać krople do nosa, które zmniejszają obrzęk, dzięki czemu ciało łatwiej może zostać usunięte. Jeżeli wydmuchiwanie nosa nie daje natychmiastowego efektu, należy zgłosić się do lekarza.
Szczególnie ważne jest szybkie usunięcie ciał obcych, które mogą pęcznieć: na przykład nasion roślin strączkowych. W żadnym wypadku nie należy próbować usuwać ich za pomocą jakichkolwiek narzędzi. Niebezpieczeństwo zranienia jest zbyt duże.
Jak usuwać ciała obce z dróg oddechowych?
W przypadku, gdy dziecko nie może samo odkaszlnąć ciała obcego i zaczyna się dusić, należy przełożyć je przez kolano w taki sposób, by głowa dziecka zwisała i silnie klepać między łopatkami.
Dzięki temu powietrze znajdujące się w płucach uchodzi z nich z bardzo dużą siłą, co powoduje wyrzucenie ciała obcego. Usunięte już z oskrzeli ciało obce należy palcami wyjąć z gardła bądź jamy ustnej.
Niemowlęta należy ułożyć na brzuchu na lekko opuszczonym przedramieniu. Trzeba przy tym uważać, by nie zasłonić dziecku ust uniemożliwiając swobodne oddychanie.
Gdy ciało obce przemieści się głębiej
Zdarza się, że dziecko po ataku kaszlu z powrotem przychodzi do siebie nie wykaszlnąwszy ciała obcego. Dzieje się tak, gdy przemieści się ono do głębiej położonego oskrzela. Nawet jeżeli dziecko nie odczuwa w związku z tym żadnych dolegliwości, konieczne jest udanie się do szpitala. Ciało obce może bowiem wywoływać w przyszłości kolejne ataki duszności. Może być ono również przyczyną powstania bardzo groźnego zapalenia płuc.
W szpitalu badanie rentgenowskie lub bronchoskopia pozwoli zlokalizować i usunąć ciało obce.
UWAGA
W razie aspiracji ciała obcego, niemowlęcia nie wolno kłaść na kolanach, ponieważ silnymi uderzeniami w plecy można mu złamać kręgosłup, który jest jeszcze bardzo delikatny.
Ostrzeżenie
Osoba udzielająca pomocy nie powinna stosować polecanego kiedyś uderzenia w brzuch, ponieważ istnieje duże niebezpieczeństwo, że w ten sposób spowoduje się uraz lub ciało obce porani tkanki wewnętrzne.
Nie dawać dzieciom małych przedmiotów
Dla małych dzieci wszystko jest interesujące. Biorą one do ręki każdy przedmiot, wąchają go, po czym wkładają do ust. Im jest on mniejszy, tym większe niebezpieczeństwo, że dostanie się do dróg oddechowych. Czasami dochodzi do aspiracji owada lub połknięcia go z jedzeniem. Ukąszenie może spowodować obrzęk i zablokowanie dróg oddechowych. Konieczne jest natychmiastowe udanie się do lekarza.
Ważne
W wypadku dostania się ciała obcego do dróg oddechowych należy działać szybko. Podrażnienie błon śluzowych prowadzi do ich obrzęku i zablokowania ciała obcego, co uniemożliwia jego usunięcie.