Zespół cieśni nadgarstka to bardzo często występujące schorzenie. Jest to choroba dłoni, której najczęstszym objawem jest uczucie drętwienia i mrownia palców, a także ból w obrębie dłoni. Na dłuższą metę z cieśnią nadgarstka trudno funkcjonować, gdyż choroba ta znacznie obniża zdolności manualne oraz powoduje dokuczliwe dolegliwości bólowe. Zespół cieśni nadgarstka może być leczony operacyjnie i nieoperacyjnie. Sprawdźmy, jakie metody pomagają wyeliminować tę chorobę i odzyskać pełną sprawność dłoni.
Nieoperacyjne leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie
Zespół cieśni nadgarstka na początkowym stadium rozwoju może zostać z powodzeniem wyeliminowany za pomocą nieoperacyjnych metod. Głównym celem leczenia cieśni nadgarstka jest eliminacja bólu oraz poprawa czucia i funkcji dłoni. Do jego leczenia wykorzystywana jest rehabilitacja, która wykonywana systematycznie i z zaangażowaniem pacjenta pozwala złagodzić dolegliwości bólowe i przywrócić dłoni lepszą sprawność. Rehabilitację często łączy się z zabiegami z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii, a także lekami podawanymi w postaci zastrzyków. Pacjentom zaleca się także zmianę codziennych nawyków obciążających dłoń oraz noszenie specjalnej ortezy stabilizującej nadgarstek w czasie snu.
Warunkiem skuteczności takich zabiegów jest ich systematyczność oraz przystąpienie do terapii na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Jeśli zespół cieśni nadgarstka znajduje się natomiast już w zaawansowanym stadium, metody nieoperacyjne zazwyczaj nie przyniosą w pełni zadowalających efektów. W związku z tym, że choroba ta jest najczęściej diagnozowana, kiedy u chorego dochodzi do zaburzeń czucia i silnego, długo utrzymującego się bólu w obrębie nadgarstka, zalecaną metodą leczenia jest operacja. Może być ona przeprowadzona metodą tradycyjną lub endoskopową.
Operacja cieśni nadgarstka. Na czym polega i jakie efekty daje?
Operacyjne leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie polega na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka. W wyniku zabiegu zwiększa się przestrzeń kanału nadgarstka oraz zwalnia się ucisk na nerw pośrodkowy. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na wykonaniu podłużnego cięcia na wysokości nadgarstka i przecięciu więzadła. Pacjent przebywa w szpitalu zwykle jeden dzień, po czym może wyjść do domu. Po zdjęciu opatrunku zalecane są regularne ćwiczenia dłoni, które przyspieszają powrót do pełnej sprawności. Zazwyczaj dłoń odzyskuje funkcje w ciągu dwóch miesięcy od operacji.
Leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie może zostać przeprowadzone także mniej inwazyjną metodą endoskopową. Podobnie, jak klasyczny zabieg operacyjny, metoda endoskopowa jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Na nadgarstku wykonuje się małe nacięcie (mniejsze niż w przypadku tradycyjnej operacji), w które wprowadzany jest endoskop i narzędzia chirurgiczne. Lekarz widzi struktury nadgarstka na monitorze i steruje urządzeniem w celu precyzyjnego przecięcia więzadła poprzecznego. Następnie zszywa się miejsce nacięcia. Powrót do pełnej sprawności trwa od 2 do 6 tygodni. Po operacji zalecana jest rehabilitacja, która pozwala szybciej wrócić do zdrowia oraz sprzyja odzyskaniu sprawności dłoni.