Moda na różne diety w dalszym ciągu trwa. Zmieniają się tylko rodzaje diet. Niestety samo przejście na konkretną dietę w celu uzyskania efektów, po to, aby potem powrócić do starych nawyków, zasadniczo niczego nie zmienia na dłuższą metę. Osiągamy co prawda krótkoterminowe założenia, bardzo często w dość krótkim czasie, ale są to diety najczęściej na tyle rygorystyczne, że trzymanie się ich cały czas jest niekomfortowe, a często nawet niezdrowe. Dieta powinna być stylem życia. Dieta powinna być również ułożona pod nasze upodobania i zapotrzebowanie na energię oraz substancje odżywcze. Jeśli chcemy mieć taką dietę, dobrze skontaktować się z dietetykiem.
Kim jest dietetyk?
Dietetyk to osoba, która układa diety. Niekoniecznie każdemu dietetyk kojarzy się dobrze, głównie z tego powodu, że zawód dietetyka kojarzony jest często z różnego rodzaju wymyślnymi dietami, które jak wspomniano wcześniej, nie dają długotrwałych efektów, a często prowadzą wręcz do efektu „jojo”. Jednak dietetyk, to osoba, która jest wykształcona w tym kierunku, aby układać jadłospisy pod indywidualne potrzeby każdego człowieka, a wiedzę do tego czerpie z nauki i badań medycznych.
Co da nam wizyta u dietetyka?
Przede wszystkim, kiedy udamy się do dietetyka, to zostaniemy uświadomieni w tym, że osiągnięcie celów oraz ich utrzymanie to kwestia, która nie jest łatwa i wymagająca pracy. Cele mogą być różne, a dieta pod niedobrana również będzie inna. Ten sam człowiek, który pójdzie do dietetyka, wyjdzie od niego z inną dietą w zależności od tego, czy na przykład chce tylko schudnąć, czy na przykład podczas procesu redukcji tkanki tłuszczowej chciałby jednocześnie zwiększyć masę mięśniową. Warto wspomnieć, że jeśli dieta jest nam potrzebna do tego, aby poprawić swoje wyniki sportowe, a nie tylko schudnąć to dobrze jest znaleźć dietetyka sportowego. Obecnie można porozmawiać z kimś takim jak dietetyk sportowy online. Jest to ważne, bo takich specjalistów nie jest bardzo wielu.
Jak jest opracowywana dieta przez dietetyka?
Na samym początku dietetyk zweryfikuje skład naszego ciała, czyli ile jest w nim tłuszczu (zewnętrznego i wewnętrznego), mięśni oraz kości. Następnie trzeba omówić cele, jakie się chce osiągnąć. NA podstawie tego zostanie policzony nasze zapotrzebowanie energetyczne z wykorzystanie kalkulatora TDEE (Total Daily Energy Expenditure). Ostatni krok to proponowanie diety w oparciu o nasze nawyki czy preferencje. Dobry dietetyk zaproponuje nam jednakowo zbilansowaną dietę wegańską lub wegetariańską, jak i na przykład klasyczną.