Ludzie stają się coraz bardziej zainteresowani spożywaniem diety opartej na roślinach. Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać dietę wegańską. Zazwyczaj są to powody etyczne, religijne i zdrowotne. Niejednokrotnie na decyzję o przejściu na dietę wegańską wpływają również kwestie związane z ochroną środowiska.
Co to jest dieta wegańska?
Co to jest dieta wegańska? Dieta wegańska to taka, w której spożywa się wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Weganie unikają mięsa, ryb, owoców morza, jaj, mleka, produktów mlecznych i miodu.
Dieta ta składa się z warzyw, owoców, zbóż i orzechów. Weganie są bardzo ostrożni, aby nie używać odzieży lub przedmiotów wykonanych ze skóry zwierzęcej. Unikają również kosmetyków, które były testowane na zwierzętach.
Sprawdź również: Rodzaje diet roślinnych: jaka jest różnica?
Co można jeść jako weganin?
Jakie są zasady diety wegańskiej? Powinna ona przestrzegać zasad zdrowego żywienia, które opiera się na:
- warzywach,
- owoce,
- pełnoziarnistych zbożach
- tłuszczach roślinnych.
Dobrze zbilansowana dieta zawiera nasiona roślin strączkowych (fasola i groch, soczewica, ciecierzyca, bób, ciecierzyca i soczewica) oraz produkty sojowe (tofu lub mleko sojowe, itp.). Dieta ta opiera się przede wszystkim na nasionach roślin strączkowych (fasoli, grochu, soczewicy, ciecierzycy i bobu), które są głównym źródłem białka.
Tłuszcze roślinne (orzechy i oleje roślinne, nasiona, pestki i awokado) są kolejnym ważnym elementem codziennej diety. Orzechy i nasiona są bogate w witaminy, białko i cenne przeciwutleniacze. Zawierają również składniki potencjalnie niedoborowe, takie jak wapń, żelazo i kwas tłuszczowy omega-3.
Produkty zbożowe to kolejny ważny element diety weganina. Dostarczają energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania, błonnika pokarmowego, witamin (np. witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, oraz składników mineralnych (np. cynku, żelaza).
Zboża takie jak amarantus czy quinoa są również doskonałym źródłem białka. Nie możemy zapominać o podstawowych składnikach każdej diety, czyli warzywach i owocach. Powinny one znaleźć się w każdym posiłku. Dostarczają one organizmowi błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych oraz substancji o właściwościach antyoksydacyjnych.
Dieta wegańska – jadłospis
Urozmaicenie i różnorodność to klucz do diety wegańskiej. Aby uniknąć ewentualnych niedoborów, dieta wegańska powinna być jak najmniej przetworzona. Wchłanianie cennych minerałów, takich jak żelazo, wapń i cynk, może być wspierane przez staranny dobór składników i odpowiednie techniki gotowania. Herbata i kawa mogą jednak utrudniać wchłanianie tych minerałów, dlatego ważne jest, aby unikać picia ich do posiłków.
Dobrym wyborem jest pełnoziarnisty chleb na zakwasie. Będzie on miał mniej fitynianów, które utrudniają wchłanianie składników mineralnych. Warto również namoczyć nasiona roślin strączkowych przed pieczeniem. Przyswajalność żelaza można zwiększyć dodając do potraw warzywa i owoce bogate w witaminę C i kwas organiczny, takie jak np. owoce cytrusowe, jabłka, papryka i kiwi, a także porzeczki.
Czy dieta wegańska jest zdrowa?
Wiele osób zastanawia się, czy dieta wegańska jest zdrowa. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne stwierdza, że dobrze zaplanowana dieta wegańska (w tym wegańska lub ściśle wegetariańska) jest zdrowa i zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe. Może również przynieść korzyści zdrowotne w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób.
Podstawą diety roślinnej, jak w przypadku wszystkich modeli żywieniowych, jest dobór pokarmów i ich proporcji. Zbilansowana dieta wegańska zapewni Ci kompletną platformę żywieniową. Abonament zapewnia indywidualny plan żywieniowy, dopasowany do Twoich upodobań, stylu życia i potrzeb. Obejmuje również nieograniczony dostęp do dietetyka oraz intuicyjną listę zakupów, wśród wielu innych funkcji.