× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
ból zęba
Jama ustna

Co na ból zęba? Stomatolog radzi

Ból zęba to niezwykle dokuczliwa dolegliwość. Zazwyczaj zdarza w najmniej odpowiednim momencie i potrafi zupełnie zepsuć kilka dni. Zazwyczaj też nie od razu możemy liczyć na fachową pomoc. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na złagodzenie bólu zęba, które opracował specjalista, stomatolog w Krakowie. Pamiętaj jednak, że przyczyn bólu może być wiele i żadnej z nich nie należy lekceważyć. Dlatego każdorazowo, kiedy pojawią się niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się do lekarza. Lepiej działać szybko, aby problem nie narastał.

Jak wybrać stomatologa w Krakowie? Warto skorzystać z poleceń bliskich i znajomych. Ważne będą też pozytywne opinie w internecie. Ostatecznie to, czy stomatolog jest dobry, okaże się w gabinecie.

Jak złagodzić ból zęba?

Ból zęba jest na tyle nieprzyjemną i dotkliwą dolegliwością, że w jego obliczu niemalże niemożliwe jest normalne funkcjonowanie. Ból utrudnia skupienie się, wykonywanie codziennych obowiązków i spanie. Każdorazowo, kiedy odczuwa się ból zęba nieznanego pochodzenia konieczna będzie wizyta u specjalisty. Aby jednak na spokojnie móc oczekiwać swojego terminu, warto zapoznać się ze sposobami na złagodzenie dolegliwości bólowych.

Pierwszym sposobem na ból zęba jest zastosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Powinny one zawierać w swoim składzie ibuprofen lub paracetamol. Tego rodzaju substancje pomagają jednak jedynie na niewielki ból.

Domowym sposobem na ból zęba są goździki. Zawierają one w swoim składzie znieczulający eugenol. Kiedy w zębach nie ma dziur, goździki można przeżuwać. Kiedy w bolącym zębie jest dziura, można wykorzystać olejek goździkowy.

Nasączony nim wacik umieszcza się w dziurze. Olejek goździkowy można zastąpić olejkiem jodłowym lub kroplami walerianowymi. Tego rodzaju terapie doskonale uśmierzą ból i złagodzą stan zapalny.

Można stosować również płukanki jamy ustnej. W tym przypadku przegotowaną wodą zalewa się rumianek lub szałwię. Kolejny rodzaj płukanki na ból zęba składa się z pięciu kropel jodyny, łyżeczki soli oraz szklanki przegotowanej wody.

Bardzo pomocna przy dolegliwościach bólowych w jamie ustnej może okazać się papka przygotowana z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej oraz dwóch łyżeczek octu. Sporządzoną miksturę nakłada się na ząb.

Pomocny w bólu może okazać się także czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem. Często stosuje się również opatrunki z imbiru, okłady z jodyną lub płukanki sodowe lub solankowe. Dla niektórych pomocny jest masaż uciskający. Także eukaliptus posiada w swoim składzie substancje pomagające w stanach zapalnych jamy ustnej.

Wielbicielom medycyny alternatywnej polecamy akupunkturę. W tym przypadku kolistymi ruchami masuje się odpowiedni punkt na dłoni wyznaczony w miejscu połączenia kości kciuka oraz palca wskazującego. Prawa ręka odpowiada z bóle po prawej stronie szczęki, a lewa – po lewej stronie.

Niebezpieczny jest ból zęba przy jedzeniu. Może to sugerować występowanie ropnia. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u dentysty. Do tego czasu warto przeżuwać pokarmy drugą stroną szczęki i zażywać ibuprofen.

Natychmiastowej wizyty u stomatologa wymaga natomiast ból, któremu towarzyszy obrzęk. W tym przypadku ukojenie powinno przynieść płukanie jamy ustnej zimnym naparem z mięty, okładanie twarzy lodem oraz zażywanie pyralginy lub ibuprofenu.

Dostępne na rynku specjalistyczne preparaty łagodzące ból i dedykowane do stosowania w jamie ustnej przyjmują najczęściej formę: tabletek, żeli lub płynów do płukania. Należy jednak nie zapominać, że preparaty te, chociaż redukują ból, to nie eliminują jego przyczyny, dlatego, nawet jeśli przestało boleć, należy udać się do lekarza.

Czy każdy ból zęba prowadzi do dentysty?

Bólu zęba nigdy nie należy ignorować. Każdorazowo warto skonsultować go ze specjalistą. Jedynie w ten sposób szybko zdiagnozuje się problem, a dzięki temu jego wyeliminowanie będzie mniej uciążliwe i kosztowne.

Ból zęba przyjmuje różnorodne postaci. Może być łagodny, ale również ostry. Może towarzyszyć mu uczucie ucisku, a nawet pulsowania. Zignorowany może być przyczyną zainfekowania zatok, a nawet problemów z sercem.

Ból zęba najczęściej spowodowany jest złą higieną jamy ustnej. Ta prowadzi do pękania szkliwa lub rozwoju próchnicy. Początkowo zęby stają się nadwrażliwe na zmiany temperatury lub słodkie i kwaśne potrawy. Kolejnymi przyczynami bólu są: opuszczanie się dziąseł, powiększenie węzłów chłonnych, półpasiec, neuralogia nerwu trójdzielnego, dusznica bolesna lub problemy z żuchwą. Każdy z tych problemów wykryty we wczesnym stadium daje się rozwiązać.

Podsumowując, ból zęba jest poważną dolegliwością, której nigdy nie należy lekceważyć. Kiedy ból pojawia się systematycznie i z biegiem czasu nasila, jak najszybciej zarezerwuj wizytę u lekarza. Nasz stomatolog w Krakowie z przyjemnością udzieli Ci kompleksowej pomocy.