Dziczyzna to nic innego jak mięso z upolowanej zwierzyny łownej. Standardowo dzieli się ją na 3 typy: dziczyzna gruba (sarny, dziki, daniele, jelenie), dziczyzna drobna (zające, dzikie króliki), oraz ptactwo. Niewątpliwie mięso to jest bardzo charakterystyczne w smaku i zapachu. Mimo wszystko cieszy się dużym popytem, a smakosze twierdzą, że jest lepsza od popularnego drobiu i wieprzowiny.
Zalety zdrowotne dziczyzny
Jest niskokaloryczna i charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu. Posiada również witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi bogate źródło białka i witaminy B, oraz jej pochodnych. Mięso z dzika i sarny to źródło magnezu, wapnia i fosforu. Ponadto dziczyzna zawiera również żelazo, które jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Niewątpliwą zaletą mięsa jest brak antybiotyków. To temat bardzo poważny i często poruszany w prasie i mediach ze względu na wpływ antybiotyków zawartych w mięsie na nasze zdrowie. Kolejny aspekt to uczulenia. Mięso z dziczyzny praktycznie nie wywołuje alergii. Jeśli coś może zaszkodzić to ewentualne dodatki i konserwanty zawarte w wędlinach.
Jak przyrządzać dziczyznę?
Mięso przygotowuje się tak samo, jak każde inne. Można dusić, smażyć, piec, gotować. Należy tylko poznać jego specyfikę i zapoznać się z przyprawami i dodatkami, które wydobędą oryginalny smak potraw. Zanim przystąpi się do sporządzenia potrawy, trzeba pamiętać, że mięso z dziczyzny jest stosunkowo twarde. Dlatego powinno poleżeć w chłodnym miejscu, by skruszało. Bardzo ważne są marynaty, które sporządza się na bazie wina wytrawnego, octu, ziół i warzyw. Jeśli chcemy przygotować potrawy z mięsa mrożonego, nie trzeba poddawać jej procesowi kruszenia. Najlepsze jest mięso upolowane jesienią i wczesną zimą. Zwierzęta bowiem karmiły się owocami i ziołami. Mięso takie jest wtedy bardziej chude, co ma wpływ również na nasz cholesterol. Jeśli chodzi o dodatki…Jest ich całe mnóstwo. Oprócz soli i pieprzu, świetnym dodatkiem jest żurawina i grzyby. Tymianek, ziarna jałowca, rozmaryn, majeranek, śliwki, borówki. Wszystko to podkreśla oryginalny smak dziczyzny.
Co można zrobić z dziczyzny?
Przepisów na potrawy z tego mięsa jest całe mnóstwo. To szlachetne mięso, należy przyrządzić zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej. Najbardziej znana jest u nas kiełbasa z dzika. Uchodzi za prawdziwy rarytas w wielu domach. Częstą potrawą jest również pasztet z zająca, gulasz z jelenia, szaszłyki z sarny. Internet zalewa nas przepisami na ciekawe i smaczne potrawy. Znając kilka podstawowych prawideł, można stworzyć potrawy, które zaskoczą gości smakiem