× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
kaszel
Chore dziecko

Co stosować u dziecka na mokry kaszel?

Kaszel to nierzadko spotykany objaw u dzieci, który najczęściej spowodowany jest infekcją dróg oddechowych. Na początku pojawia się katar, a następnie kaszel suchy, który po 2-3 dniach przechodzi w kaszel mokry. Cechuje się on odkrztuszaniem wydzieliny.

Jaki preparat warto wtedy podać dziecku?

Charakterystyka mokrego kaszlu u dziecka

Kaszel suchy (nieproduktywny) zwiastuje początek infekcji. Jest uporczywy, może wywoływać suchość i drapanie w gardle. Często zakłóca także sen. Po kilku dniach przechodzi on w kaszel mokry (produktywny). Towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, czyli lepkiej, białej lub żółtej plwociny, która zalega w drogach oddechowych. Kaszel mokry powinien więc przynosić ulgę. Niestety, nie zawsze tak jest, a zwłaszcza w przypadku najmłodszych – może im być trudno odkrztuszać wydzielinę, która jest gęsta. Zdarza się, że dzieci ją połykają, co może z kolei wywoływać nudności i wymioty. Mokry kaszel u dziecka często powoduje również problemy z oddychaniem. Należy więc sięgnąć po odpowiednie preparaty.

Co stosować na mokry kaszel u dziecka?

Choć kaszel najczęściej leczy się u dzieci za pomocą syropu, trzeba pamiętać o tym, że jeden preparat nie jest w stanie pomóc zarówno w przypadku kaszlu mokrego, jak i suchego. Każdy z nich wymaga innego leku. Jeśli u dziecka pojawia się suchy kaszel, warto sięgnąć po Supremin, który zmniejsza częstość i natężenie kaszlu, a zarazem nieznacznie rozszerza oskrzela, przynosząc ulgę. Jeśli jednak u dziecka obserwowany jest kaszel mokry, wówczas pomoże syrop Flegamina. Rozrzedza on wydzielinę w płucach oraz czyni ją mniej lepką, dzięki czemu łatwiej jest ją odkrztuszać. Chroni on także przed dalszym rozwojem infekcji. Syrop dostępny jest w wersji Junior i może być podawany dzieciom powyżej 2 roku życia. Ma truskawkowy smak, dzięki czemu łatwiej zachęcić dziecko do jego zażywania. Więcej o preparatach na kaszel, ich właściwościach i sposobie działania można przeczytać na stronie https://conakaszel.pl/.

Domowe sposoby na mokry kaszel

Aby przyśpieszyć proces zdrowienia i uwolnić dziecko od mokrego kaszlu, warto zastosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim należy często wietrzyć pokój dziecka oraz zachęcać je do picia dużej ilości płynów. Wśród domowych sposobów popularnością cieszą się płukanka z ziół i soli na bolące gardło, herbata z miodem i cytryną lub sokiem z malin, inhalacja na bazie soli fizjologicznej lub naparu z ziół. Poleca się oklepywanie pleców i klatki piersiowej dziecka. W czasie snu należy zadbać o wysokie położenie poduszki dziecka. Preparatów wykrztuśnych nie powinno podawać się po godzinie 17.

Kaszel mokry pozwala na pozbycie się wydzieliny, która zalega w płucach – przynosi więc ulgę. W przeciwieństwie do kaszlu suchego, może być on kontrolowany. Warto pamiętać, że sytuacja wygląda jednak bardziej skomplikowanie w przypadku dzieci. Mogą one mieć trudność z odkrztuszaniem bądź połykać wydzielinę. Warto je wspomóc za pomocą syropu, który upłynni wydzielinę, przynosząc ulgę i zapobiegając infekcji.