Starczowzroczność, czyli prezbiopia to problem, który dotyczy niemal każdej osoby po 40-stce. Objawia się trudnością z wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się blisko. Niestety, starczowzroczność jest niewyleczalna i ściśle wiąże się z postępującym wiekiem, ale można łagodzić jej objawy. Zanim jednak ustalimy rokowania, konieczne będzie ustalenie, czy dotyczy nas prezbiopia, czy nadwzroczność. Oba schorzenia dają bardzo podobne objawy, a zupełnie inaczej się je leczy i zupełnie inaczej też odnosi się skutki kuracji.
Starczowzroczność – objawy, które rozpoczynają się po 40. roku życia i trwają do 60. – 70. roku życia
Pierwsze objawy starczowzroczności często mówią nam, że nasz pesel niebezpiecznie zbliżył się już ku drugiej połowie życia. Objawy te towarzyszą nam w całym dorosłym życiu aż do czasu, gdy pojawia się „to gorsze”. Czyli, w okolicach sześćdziesiątki lub siedemdziesiątki nasze oko całkowicie traci zdolność do akomodacji i nie martwimy się już pogarszającą ostrością widzenia, a na hejnał wpisujemy w Google hasło: „dobry okulista w moich okolicach”.
Czy istnieje możliwość, że prezbiopia objawy nie pojawia się u nas? W zasadzie nie ma na to szans. Pogorszenie ostrości widzenia jest zauważalne u każdego po czterdziestce – w mniejszym lub w większym stopniu. U osób, które mają jednocześnie takie wady wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, jest pewne, że pojawi się również starczowzroczność objawy.
Dlaczego, gdy pojawia się starczowzroczność, nie widzimy już przedmiotów z bliska z dawną ostrością?
Wszystkiemu winne są zmiany, do jakich dochodzi w mięśniach rzęskowych odpowiedzialnych za akomodację oka. Dodatkowo wraz z wiekiem zmniejsza się wyraźnie elastyczność soczewki, co uniemożliwia jej sprawne i adekwatne do wymogów odkształcanie się. A to właśnie ten ruch soczewki jest istotny dla wyraźnego widzenia w zależności od tego, jak blisko znajdują się obiekty widzialne wokół nas. Soczewka powinna spłaszczać się, gdy widzimy przedmiot z daleka oraz uwypuklenie się, gdy obiekt znajduje się blisko naszych oczu. Prezbiopia to problem, gdy soczewka jest już na tyle sztywna, że nie jest w stanie efektywnie skurczyć się, gdy chcemy skupić wzrok na przedmiocie znajdującym się blisko. Z tego powodu odsuwamy od siebie dalej gazetę lub telefon, ustawiamy monitor komputera coraz dalej od naszych oczu. Zwykle takie objawy starczowzroczność przynosi na samym początku.
Dlaczego nie należy bagatelizować objawów prezbiopii?
Starczowzroczność objawy to także pojawiające się coraz częściej bóle głowy, zmęczenie, poczucie wyczerpania wzroku. Niemożność rozczytania etykiet, a także napisów na tramwajach. Coraz większe mrużenie oczu w zetknięciu z tekstem. W ślad za tym czasami pojawia się zniechęcenie. Dlatego, koniecznie w razie wystąpienia pierwszych objawów należy udać się do okulisty w celu ustalenia skutecznych środków zaradczych.
Więcej o tym, jakie objawy daje starczowzroczność i jak odróżnić ją od nadwzroczności, przeczytacie na stronie acuvue.pl.