× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
usg
Informacje

Co to jest USG z kontrastem i kiedy się je wykonuje?

Badanie ultrasonograficzne z kontrastem coraz częściej stosowane jest w diagnostyce pacjentów, którzy są uczuleni na kontrasty wykorzystywane w rezonansie lub tomografii. Przeprowadza się je także u osób źle znoszących przebywanie w małej przestrzeni.

Badanie USG z kontrastem w wielu przypadkach jest w stanie dorównać tomografii komputerowej, a nawet ją przewyższyć. Na czym polega USG kontrastowe i kiedy wskazane jest jego przeprowadzenie?

Czym są ultrasonograficzne środki kontrastowe?

Kontrasty do USG mają postać neutralnego gazu w formie mikro-pęcherzyków, których średnica zbliżona jest do rozmiarów czerwonej krwinki. Pęcherzyki te znacząco wzmacniają przesyłany sygnał ultradźwiękowy, co daje możliwość bardzo precyzyjnej oceny unaczynienia. W rezultacie różnicowanie guzów jest dużo łatwiejsze. Po zakończeniu badania obecny w pęcherzykach gaz zostaje wydalony przez płuca pacjenta. Nie wpływa on toksycznie na wątrobę czy nerki. USG z kontrastem może być stosowane u pacjentów cierpiących na niewydolność tych narządów, co nie jest możliwe w przypadku kontrastów radiologicznych. Badanie to z powodzeniem przeprowadza się także u pacjentów z zaburzeniami tarczycy.

Kiedy przeprowadza się USG z kontrastem?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia USG z kontrastem dożylnym jest wstępna diagnostyka zmian o charakterze ogniskowym – np. guzów i torbieli w obrębie wątroby, trzustki czy nerek. Badanie to wykonuje się także w przypadku uzyskania niejednoznacznego wyniku rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Badanie USG z kontrastem najczęściej wykonuje się w przypadku zmian zachodzących w wątrobie, trzustce, nerkach, tarczycy, piersiach, jądrach, śliniankach oraz naczyniach krwionośnych. Aby w pełni wykorzystać potencjał diagnostyczny oferowany przez ultrasonografy, należy zastosować kontrast w umiejętny sposób. Na komfort tej techniki w dużym stopniu wpływa fakt, że nie obejmuje stosowania promieniowania rentgenowskiego. Kontrasty wykorzystywane do badań USG są dzięki temu bardzo bezpieczne. Po ich zastosowaniu rzadko występują jakiekolwiek reakcje alergiczne. Ich częstotliwość jest wielokrotnie mniejsza, niż w przypadku kontrastów stosowanych w tomografii komputerowej.

Jak wygląda badanie USG z kontrastem?

Przebieg badania z kontrastem nie odbiega znacząco od standardowego USG jamy brzusznej. Różnicą jest brak konieczności wypełniania pęcherza. Pacjent powinien być na czczo przez okres około sześciu godzin. Na dobę przed badaniem nie można też spożywać napojów gzowych i unikać potraw wzdymających. Jeżeli badaniu USG z kontrastem poddawany jest narząd zlokalizowany poza jamą brzuszną, nie jest wymagane żadne przygotowanie. Do niedawna USG z kontrastem wykonywane było jedynie w formie badań naukowych, najczęściej w pojedynczych ośrodkach akademickich. Obecnie dostęp do nich jest znacznie mniej ograniczony. Coraz częściej badania te wykonywane są nawet u dzieci. Kontrastujące środki ultrasonograficzne znajdują zastosowanie m.in. u małych pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego dla klinik medycznych i weterynaryjnych.